ԱՄՆ-ի Կոնգրեսը նախատեսում է $40 մլն հավելյալ օգնություն տրամադրել Հայաստանին
ԱՄՆ Կոնգրեսի Ներկայացուցիչների պալատը հաստատել է Հայաստանին 40մլն դոլարի հավելյալ օգնություն տրամադրելու՝ կոնգրեսական Ջեքի Սփիրի նախաձեռնությունը։ Այս մասին ասվում է Ամերիկայի Ձայնի տեսանյութում։
Կոնգրեսում Հայաստանին հավելյալ օգնության տրամադրմանը կողմ է քվեարկել գրեթե երկու-երրորդը՝ 268 ներկայացուցիչ։ Նախաձեռնության հեղինակ, հայկական արմատներ ունեցող կոնգրեսական Ջեքի Սփիրի խոսքերով, Միացյալ նահանգների կողմից Հայաստանին հավելյալ օգնության տրամադրումը կարևոր խորհրդանշական քայլ է նաև, քանի որ վկայում է, որ ԱՄՆ-ում գնահատում են Հայաստանի կողմից թավշյա հեղափոխությունից հետո ժողովրդավարության ճանապարհին արված լուրջ քայլերը։
Նշվում է, որ ավելի վաղ, խոսելով Ներկայացուցիչների պալատում իր նախաձեռնության վերաբերյալ, կոնգրեսական Սփիրը նշել էր, որ հավելյալ 40մլն դոլարի օգնությունը կօգնի Հայաստանում ժողովրդավարության զարգացմանը և կառավարության պատասխանատվության մեծացմանը։
«Հավելյալ 40մլն դոլարի տրամադրումը մի փոքր աջակցություն է մի երկրի, որն ինքնուրույն կառուցել է ժողովրդավարություն»,-ասում է Ջեքի Սփիրը։
Հայաստանի համար, Ջեքի Սփիրի կարծիքով, թավշյա հեղափոխությունից հետո եզակի հնարավորություն է բացվել միավորվելու և ժողովրդավարության ճանապարհով երկիրը հասցնելու բարգավաճմանը։

Конгресс США планирует предоставить Армении дополнительную финансовую помощь в размере $40 миллионов
13:25 19/06/2019
Палата представителей Конгресса США утвердила инициативу американского конгрессмена Джеки Канчелян-Шпейер (Jackie Speier), предлагающую выделить Армении дополнительную финансовую помощь в размере 40 миллионов долларов США. Об этом сообщается в видеоматериале «Голос Америки».
За законопроект проголосовали 268 конгрессменов. Автор данной инициативы, сопредседатель Комиссии Конгресса США по армянским вопросам Джеки Канчелян-Шпейер отмечает, что предоставление Армении дополнительной помощи от США является важным символическим шагом, поскольку свидетельствует, что в США ценят серьезные шаги Армении на пути демократии после бархатной революции в стране.
Отмечается, что ранее, обратившись к данной инициативе в Палате представителей, Джеки Спейер отметила, что дополнительные финансовая помощь в размере 40 миллионов долларов США поспособствует развитию демократии в Армении и повышению ответственности правительства.