«Ժողովուրդ». ԲԴԽ-ն կանգնել է լուրջ խնդիրների առաջ
«Ժողովուրդ» թերթը գրում է․ «Դատական համակարգը ահազանգում է, որ Բարձրագույն դատական խորհրդի անդամների հրաժարականների հետևանքով իրենք կանգնել են լուրջ խնդիրների առաջ: Ըստ դատավորների` Բարձրագույն դատական խորհրդի նախագահի և անդամների հրաժարականներից հետո ԲԴԽ-ում մնացել են 4 հոգի, և քվորում չի լինում, ու այս իրավիճակում դատական իշխանության գործունեությունը դրվում է հարվածի տակ:
Մի շարք դատավորներ «Ժողովուրդ» օրաթերթի հետ զրույցում ասացին, որ այս իրավիճակը պետք է անհանգստացնի ինչպես Ազգային ժողովի պատգամավորներին, այնպես էլ Դատավորների միությանը, քանի որ Ազգային ժողովը պետք է 3 թեկնածու ներկայացնի, որոնք կարող են նշանակվել ԲԴԽ անդամներ, իսկ դատավորների ժողովը դատավորներից 3 հոգու պետք է ընտրի ԲԴԽ անդամ: Մինչ օրս Ազգային ժողովում դեռևս մեկ թեկնածուի հարց է քննարկվում, որը Գրիգոր Բեքմեզյանն է, նրան էլ դեռ չեն ընտրել:
ՀՀ վճռաբեկ դատարանի նախագահն էլ դատավորների ժողով չի անում, և ԲԴԽ-ն, որի օրակարգում բազում հրատապ հարցեր կան լուծելու, ըստ էության, կազմալուծված է: Դատավորներն անգամ մտավախություն ունեն, որ աշխատավարձ չեն կարողանալու ստանալ, թեև դատական դեպարտամենտից «Ժողովուրդ» օրաթերթին հավաստիացրին, որ այդպիսի բան չի լինելու»:

Газета «Жоховурд» пишет, что судебная система бьет тревогу, поскольку из-за отставки членов Высшего судебного совета они встали перед серьезными проблемами. Согласно судьям, после отставки председателя и членов Высшего судебного совета в ВСС остались 4 человека и нельзя обеспечить кворум, в подобной ситуации деятельность судебной власти ставиться под удар.
Ряд судей в беседе с корреспондентом газеты заявили, что эта ситуация должна беспокоить как депутатов Национального Собрания, так и Совет судей, поскольку парламент должен представить трех кандидатов, которые могут быть назначены членами Высшего судебного совета, а Совет судей должен выбрать из судей 3 членов Высшего судебного совета. По сей день в Национальном Собрании обсуждается лишь вопрос одного кандидата – Григора Бекмезяна, который еще не выбран.
«Председатель Кассационного суда Армении также не проводит собрания судей, и Высший судебный совет, в повестке которого есть много подлежащих решению срочных вопросов, дезорганизован. Судьи даже встревожены тем, что не смогут получить зарплату, хотя в судебном департаменте нас заверили, что подобного нет», - отмечает газета.