«Ժողովուրդ». Վահե Գրիգորյանի հայտարարությունը անակնկալ է եղել «Իմ քայլի» համար
«Ժողովուրդ» թերթը գրում է. «Սահմանադրական դատարանի նորընտիր դատավոր Վահե Գրիգորյանը երեկ՝ խորհրդարանում երդվելիս, հանդես եկավ աղմկահարույց հայտարարությամբ։ «Այսօր այս երդումը տալով՝ ես դառնալու եմ ՍԴ երկրորդ դատավորը: Այո, դուք չեք սխալվում, երկրորդ դատավորը: Այս երդումը տալու պահից ՍԴ-ում լինելու է երկու դատավոր։
Սահմանադրական դատարան մուտք գործելիս, որպես Սահմանադրական դատարանում միակ դատավոր, որովհետև մյուս դատավորը հիմա երկրում չէ. ես, ստանձնելով Սահմանադրական դատարանի նախագահի լիազորությունների և պարտականությունների կատարումը, Սահմանադրական դատարանի անդամների հետ խնդիրը քննարկելուց հետո, նրանց համաձայնությամբ կամ համաձայնության բացակայության պայմաններում ընդունելի ձևաչափով, այդ մասին կտեղեկացնեմ նաև հանրությանը և իշխանությանը»: Նրա այսպիսի հայտարարությունն անակնկալ է եղել նաև «Իմ քայլը» խմբակցության պատգամավորների համար, որոնք դահլիճում նստած լսել են նրա խոսքերը, և շատերը նրա հայտարարությունից հետո որոշ ժամանակ անց սկսել են սոցիալական ցանցերում գրել այդ մասին և Վահե Գրիգորյանին ներկայացնել որպես Սահմանադրական դատարանի նախահայր։
Բանն այն է, որ Սահմանադրական դատարանն այժմ միակ մարմինն է, որը դեռ գտնվում է անցումային փուլում։ Եվ 2015 թվականին ընդունված Սահմանադրությունում առկա են անցումային դրույթներ, որոնցով էլ կարգավորվում են Սահմանադրական դատարանի դատավոր և անդամ եզրույթները։ Ըստ այդմ, պետք է անցումային ժամանակաշրջանի ավարտից հետո բոլորը լինեն ՍԴ դատավորներ, իսկ այս պահի դրությամբ միայն երկուսն են։ Եվ Վահե Գրիգորյանն, ըստ էության, հայտարարեց այդ ճգնաժամը լուծելու պատրաստակամության մասին։ Այժմ կրկին իրավաբանները երկու մասի են բաժանվել. մեկ մասն ասում է, որ ՍԴ անդամի և դատավորի լիազորությունները չեն տարբերվում, իսկ մյուս մասն էլ պնդում է, որ 2018 թվականի ապրիլի 9-ից հետո ՍԴ-ի ընդունած բոլոր որոշումները կարող են առ ոչինչ ճանաչվել»։

«Жоховурд»: Заявление Ваге Григоряна стало сюрпризом для блока «Мой шаг»
Газета «Жоховурд» пишет, что новый судья Конституционного суда Ваге Григорян вчера во время принесения присяги в парламенте выступил со скандальным заявлением. «Сегодня, принося присягу, я стану вторым судьей Конституционного суда, вы не ошибаетесь, вторым судьей. С момента принесения этой присяги в Конституционном суде будет два судьи.
Вступив в Конституционный суд как единственный судья в Конституционном суде, поскольку другой судья сейчас отсутствует из страны: я взяв на себя исполнение обязанностей и полномочий председателя Конституционного суда, после обсуждения вопроса с членами Конституционного суда, с их согласия или отсутствия согласия, в приемлемом формате проинформирую об этом общественность и власти».
Его заявление стало неожиданностью для присутствовавших в зале депутатов фракции «Мой шаг», и многие через некоторое время после заявления написали об этом в социальных сетях, представляя Ваге Григоряна в качестве главы Конституционного суда.
«Дело в том, что сейчас Конституционный суд единственный орган, который пока находится в переходной фазе. В принятой в 2015 году Конституции есть переходные положения, которые регулируют термины судья и член Конституционного суда. Посему после завершения переходной фазы все должны стать судьями, а в данный момент их только двое. И Ваге Григорян, по сути, заявил о готовности решить этот кризис. Сейчас юристы снова разделились на два лагеря: одна часть говорит, что полномочия члена и судьи Конституционного суда не отличаются, а другая утверждает, что после 9 апреля 2018 года все решения Конституционного суда могут считаться недействительными», - пишет газета.