Վերոնիկա Ջիոևան իրեն մի քիչ հայ է զգում
Հունիսի 24-ին Արամ Խաչատրյան համերգասրահում Հայաստանում առաջին անգամ հանդես է գալու օպերային դիվա Վերոնիկա Ջիոևան՝ Հայաստանի Ազգային ֆիլհարմոնիկ նվագախմբի հետ՝ մաեստրո Էդուարդ Թոփչյանի ղեկավարությամբ: Լրագրողների հետ զրույցում երգչուհին ասաց, որ համերգին հնչելու է իր, նաև հանդիսատեսի սիրած ստեղծագործությունները։
«Շատ գեղեցիկ համերգ է լինում։ Համերգին մասնացելու է նաև երիտասարդ տաղանդավոր բաս Սերգեյ Ստեփանյանը։ Հույս ունեմ, որ հանդիսատեսը գոհ կմնա և երջանիկ։ Դա արտիստների խնդիրն է»,- ասաց Վերոնիկա Ջիոևան։
Ծրագրում կհնչեն Մոցարտի, Վերդիի, Պուչինիի հայտնի օպերաներից արիաներ:
Նա նշեց, որ շատ է աշխատել հայ երաժիշտների հետ, շատ ընկերներ ունի, բոլորը տաղանդավոր են։
«Ես միշտ խոնարհվում եմ հայ ազգի տաղանդի և պատմության առջև»,- ասաց Վերոնիկա Ջիոևան:
Հայաստանի Ազգային ֆիլհարմոնիկ նվագախմբի մամուլի ծառայությունից հայտնում են, որ հայ երաժշտասերների հետ վերջերս կայացած հանդիպման ժամանակ Ջիոևան նշել է, որ իրեն մի քիչ հայ է զգում, քանի որ դրսում նրան հաճախ են շփոթում հայի հետ: Նա ասել է, որ շատ է աշխատել, շփվել հայ երաժիշտների հետ և հիացմունքով է արտահայտվել. «Ինչպե՞ս եք դուք այդքան տաղանդավոր ծնվում, երևի ինչ–որ հատուկ կոդ ունե՞ք... Հուզվում եմ նման ժողովրդի առջև երգելուց»:
Վերոնիկա Ջիոևան հանդես է գալիս աշխարհի լավագույն օպերային թատրոններում ու համերգասրահներում: Համագործակցում է այնպիսի հայտնի դիրիժորների հետ, ինչպիսիք են Մարիս Յանսոնսը, Վալերի Գերգիևը, Վլադիմիր Ֆեդոսեևը, Թեոդոր Կուրենտզիսը, Ինգո Մետցմախերը, Մարկո Կարմինատին և այլոք:

World famous opera singer Veronika Dzhioeva will perform a concert in Armenia for the first time. The concert with the Armenian National Philharmonic Orchestra (ANPO) will take place on June 24 at Aram Khachaturian Concert Hall.
As the Opera singer told reporters at a press conference, the concert to be held under the baton of by maestro Eduard Topchjan will feature beloved songs.
“We will have a great concert. It will feature also a young talented Armenian Bas Sergey Stepanyan. I hope the audience will be pleased and happy,” the opera star said.
The concert programme includes famous arias from Mozart, Puchini, Verdi operas.
The opera singer noted that she had a long record of working with Armenian musicians and have many friends who are talented. “I bow to the talent and history of the Armenian people,” Dzhioeva said. The ANPO press service reports that in a recent meeting with music lovers the opera star admitted that she felt herself a bit Armenia as she is often confused with Armenians.
To add, Dzhioeva has taken the stage in the world’s best opera theaters and concert halls. The soprano cooperates with such famous conductors as Mariss Jansons, Valery Gergiev, Vladimir Fedoseyev, Teodor Currentzis, Ingo Metzmacher, Marco Carminati and others.