Մահացել է կոմպոզիտոր Ստեփան Շաքարյանը
Մահացել է Հայաստանի կոմպոզիտորների միության անդամ, ՀՀ ժողովրդական արտիստ, կոմպոզիտոր Ստեփան Շաքարյանը։
Միությունից նշում են, որ հոգեհանգստի և հուղարկավորության մանրամասները կտեղեկացվի ավելի ուշ։
Ստեփան Շաքարյանը ծնվել է 1935 թվականի հոկտեմբերի 23-ին, Բաքվում: 1952 թվականին տեղափոխվել է Երևան: 1954 թվականին ընդունվել է Երևանի Կոմիտասի անվան պետական կոնսերվատորիա: 1956 թվականին Արամ Խաչատրյանի խորհրդով և հրավերով տեղափոխվել է Մոսկվայի Գնեսինների անվան ինստիտուտ, որից հետո՝ Լենինգրադի կոնսերվատորիա։ 1964 թվականին ավարտել է ուսումը և վերադարձել Երևան։
1986-1990 թթ. ՀՀ ռադիոպետկոմի մենակատարների ջազ-անսամբլի հիմնադիր-ղեկավար։ 1992 թվականից դասավանդում է Երևանի պետական կոնսերվատորիայում, պրոֆեսոր` 1998 թվականից: 2009 թվականին «Շարմ Հոլդինգ» ընկերությունը թողարկել է Ստեփան Շաքարյանի «Լուսինը սարերի վրա» ձայնասկավառակը, որը ներգրավվել է «Հայկական ջազ 70» ձայնասկավառակների հավաքածուի մեջ։
Ստեփան Շաքարյանն ստեղծել է ավելի քան 100 ջազային կոմպոզիցիաներ, որոնք ներգրավված են հայկական տարբեր ջազային կոլեկտիվների նվագացանկերում։ Նրա ստեղծագործությունները կատարում են Հայաստանի պետական ջազային, Հանրային հեռուստա-ռադիոընկերության էստրադային և ջազային նվագախմբերը, մի շարք այլ խմբեր։
Մշակել է հայկական ժողովրդական երգերը, որոնց տվել է ջազային շունչ։ «Բինգյոլից մինչև Կանզաս սիթի» ստեղծագործությունը դարձավ հայկական ջազի ստանդարտ։ Նրա սիմֆոնիաները և կոնցերտները կատարել են հայ և այլազգի բազմաթիվ կատարողներ։

Famous Armenian jazz and classical composer, People’s Artist of Armenia Stepan Shakaryan died on Saturday aged 84, the Composers Union of Armenia reported in a statement.
Stepan Shakaryan was a composer and pianist who is highly esteemed by classic and jazz music devotees. Born in 1935 in Baku, Shakaryan moved to Yerevan and entered the Yerevan Conservatory, later accepted the invitation of Aram Khachaturyan and moved to Gnessin State Musical College. Being the only student from Armenia studying under the leadership of the Maestro, Stepan Shakaryan showed himself a gifted and a promising composer and performer. Graduating from the Leningrad Conservatory, Shakaryan, came back to Armenia as a fully formed composer and performer and actively begins composing, gaining a high estimation by pro musicians and classic music devotees.
He composed a number of symphonic and chamber instrumental piece as well as music for classical ballet. On his credit side there are over 100 jazz compositions, actively played by a number of Armenian jazz bands and time and again broadcasted on air. His compositions are played by Jazz Orchestra of the Public Radio and Television of Armenia, State Jazz orchestra of Armenia and many others. Yet his stunning “From Bingol to Kansas City” composition proved to be an Armenian jazz standard.
For many years Stepan Shakaryan taught music, while upbringing new generation of Armenian music culture bearers. He was a professor in Komitas Yerevan State conservatory.