«Մի բան ակնհայտ է՝ տեղի է ունենում տարածաշրջանային լարվածության մակարդակի աճ, ինչը պայմանավորված է ինչպես ԱՄՆ-Իրան թեժ հակամարտությամբ, այնպես էլ մի շարք գործոններով»,- այսօր լրագրողների հետ հանդիպմանն ասաց ԳԱԱ Արևելագիտության ինստիտուտի տնօրեն Ռուբեն Սաֆրաստյանը:
Նրա խոսքով՝ ակնհայտ է, որ ԱՄՆ ներկա փուլում փորձում է ճնշել, մեկուսացնել Իրանին թե տարածաշրջանում, թե աշխարհում։
«Ինչպես փորձում ցույց է տալիս, այդ ճնշումներն արդյունք չեն բերում և այս դեպքում ևս Իրանը կշարունակի պահպանել ինքնուրույն արտաքին քաղաքականությունը։ Հիմանական պատճառը, որ ամերիկացիները այսքան մեծ ճնշում են գործադրում Իրանի վրա, մի կողմից Իրանի ինքնուրույն արտաքին քաղաքականությունն է, մյուս կողմից այն հանգամանքը, որ վերջին տարիներին Իրանը կտրուկ ուժեղացրել է իր դիրքերը Մերձավոր Արևելքում»,- նշեց արևելագետը՝ հավելելով, որ Իրանի այս ուժեղացումն աննախադեպ է, ինչն ամերիկացիների դուրը չի գալիս։
Սաֆրաստյանի կարծիքով՝ Իրանը չի գնա երևացող զիջումների, մյուս կողմից էլ ԱՄՆ-ն դեռևս չի հասել այն կարմիր գծին, որից հետո կսկսի ռազմական գործողություններ, սակայն դեռևս կսկսի ուժեղանալ ճնշումներն Իրանի վրա։
Անդրադառնալով ռուս-վրացական հարաբերութունների սրումին, նա ասաց, որ այստեղ վտանգ կա մեզ համար Լարսի հետ կապված. «Սա խնդիր է, որին պետք է աչալուրջ հետևենք և պատրաստ լինենք տարբեր զարգացումների»։
Ինչ վերաբերում է Ստամբուլի քաղաքապետի ընտրություններին, արևելագետը մի քանի փաստ ներկայացրեց. «Իսկապես սա կարևոր էր, չմոռանանք, որ Ստամբուլում արտադրվում է Թուրքիային ՀՆԱ-ի 30 տոկոսից ավելին, և ինչպես որ Էրդողանն էր ասում՝ ով պարտվի Ստամբուլի ընտրություններում, կպարտվի նաև համաթուրքական ընտրություններում։ Սա ծանր հարված էր թե կուսակցությանը, թե Էրդողանին, քանի որ ինքն այստեղ էր սկսել իր քաղաքական կարիերան 1994 թվականից և առաջին անգամ կորցրեցին Ստամբուլում իրենց հսկողությունը»։

Р. Сафрастян об итогах выборов мэра Стамбула: Это стало тяжелым ударом для Эрдогана
«Одно очевидно – налицо рост уровня региональной напряженности, что обусловлено как жестким противостоянием США и Ирана, так и рядом других факторов», – заявил сегодня в беседе с журналистами директор Института востоковедения Национальной академии наук (НАН) Армении Рубен Сафрастян.
По его словам, очевидно, что США на данном этапе пытается оказать давление, изолировать Иран как в регионе, так и во всем мире.
«Как показывает опыт, оказываемое давление не приводит к результатам и в этом случае также Иран продолжит сохранять свою самостоятельную внешнюю политику. Основная причина, что американская сторона оказывает такое давление на Иран, с одной стороны, самостоятельная внешняя политика Ирана, с другой стороны – то обстоятельство, что в последние годы Иран резко усилил свои позиции на Ближнем Востоке», – отметил эксперт, добавив, что данное усиление Ирана является беспрецедентным, что и не нравится американской стороне.
По словам Р. Сафрастяна, Иран не пойдет на видимые компромиссы, с другой стороны, США пока не достиг той красной линии, после которой начнет военные действия, однако, пока США планирует усиление давления на Иран.
Обратившись к обострению российско-грузинских отношений, эксперт отметил, что налицо опасность по части Контрольно-пропускного пункта «Верхний Ларс». «Это проблема, за которой мы должны бдительно следить и быть готовыми к различным развитиям», – отметил он.
Что касается результатов выборов мэра Стамбула, Р. Сафрастян представил несколько фактов.
«Действительно, это было важно, не будем забывать, что в Стамбуле обеспечивается свыше 30% ВВП Турции, и президент Турции Реджеп Тайип Эрдоган заявлял, “если ты победил в Стамбуле, то ты победил в Турции”. Это было тяжелым ударом, как для партии, так и лично для Эрдогана, поскольку именно здесь он начал свою политическую карьеру с 1994 ода и впервые потерял свой контроль в Стамбуле», – пояснил эксперт.