Վենետիկի հանձնաժողովը հրատապ կարծիք կտա Հայաստանում դատական օրենսգրքի բարեփոխումների վերաբերյալ
Եվրոպայի խորհրդի Վենետիկի հանձնաժողովը հունիսի 21-22-ին Վենետիկում անցկացված լիագումար նիստի արդյունքներով ընդունված ամփոփման մեջ անդրադարձ է կատարել նաև Հայաստանում դատական բարեփոխումներին։ Այս մասին տեղեկանում ենք ԵԽ կայքից։
Այսօր հրապարակված փաստաթղթում ասվում է, որ Վենետիկի հանձնաժողովը տեղեկացվել է Հայաստանում վերջին սահմանադրական զարգացումների վերաբերյալ՝ ներառյալ վերջին հանրային հայտարարությունները՝ Սահմանադրական դատարանի անդամների վերաբերյալ և խնդրել է Վենետիկի հանձնաժողովի նախագահին մանրամասնորեն հետևել իրավիճակին՝ հարկ եղած դեպքում հանդես գալ հայտարարությամբ այս առումով։
Վենետիկի հանձնաժողովը նաև լիազորել է հրատապ կարծիք տալ Հայաստանում դատական օրենսգրքի բարեփոխումների վերաբերյալ, որը կուղարկվի այն հայցած իշխանություններին՝ մինչև հոկտեմբերի լիագումար նիստը։

Венецианская комиссия распорядилась подготовить срочное заключение по судебным реформам в Армении
Европейская комиссия за демократию через право (Венецианская комиссия СЕ) в декларации по итогам состоявшегося 21-22 июня пленарного заседания коснулась также судебных реформ в Армении, сообщается на сайте СЕ.
В опубликованном сегодня документе говорится, что Венецианская комиссия была проинформирована о последних конституционных развитиях в Армении, в том числе о недавних публичных заявлениях в отношении действующих членов Конституционного суда.
Венецианская комиссия призвала своего председателя подробно следить за ситуацией, при необходимости выступить с заявлением в этой связи.
Комиссия распорядилась и о подготовке срочного заключения, которое будет направлено запросившим органам до пленарного заседания в октябре.