Վենետիկի հանձնաժողովը հրատապ կարծիք կտա Հայաստանում դատական օրենսգրքի բարեփոխումների վերաբերյալ
Եվրոպայի խորհրդի Վենետիկի հանձնաժողովը հունիսի 21-22-ին Վենետիկում անցկացված լիագումար նիստի արդյունքներով ընդունված ամփոփման մեջ անդրադարձ է կատարել նաև Հայաստանում դատական բարեփոխումներին։ Այս մասին տեղեկանում ենք ԵԽ կայքից։
Այսօր հրապարակված փաստաթղթում ասվում է, որ Վենետիկի հանձնաժողովը տեղեկացվել է Հայաստանում վերջին սահմանադրական զարգացումների վերաբերյալ՝ ներառյալ վերջին հանրային հայտարարությունները՝ Սահմանադրական դատարանի անդամների վերաբերյալ և խնդրել է Վենետիկի հանձնաժողովի նախագահին մանրամասնորեն հետևել իրավիճակին՝ հարկ եղած դեպքում հանդես գալ հայտարարությամբ այս առումով։
Վենետիկի հանձնաժողովը նաև լիազորել է հրատապ կարծիք տալ Հայաստանում դատական օրենսգրքի բարեփոխումների վերաբերյալ, որը կուղարկվի այն հայցած իշխանություններին՝ մինչև հոկտեմբերի լիագումար նիստը։

Venice Commission to issue 'urgent opinion' on reform of Armenia's judicial code
The Venice Commission of the Council of Europe (CoE) reflected on Armenia’s judicial reforms in a synopsis on the results of a plenary session held on 21-22 June, the CoE official website reported.
The document published on Monday says the commission was informed on recent constitutional developments in Armenia, including on the recent public declarations regarding the sitting members of the Constitutional Court, and asked the president to follow the situation closely with a view to making, if appropriate, a public statement in this respect.
The Venice Commission also authorized the preparation of an urgent opinion on the reform of the judicial code of Armenia to be forwarded to the requesting authorities prior to the October plenary session.