Կալանավորվել է ՀՀ սոցիալական ապահովության ծառայության պաշտոնատար անձ
Հայաստանի Հանրապետության ազգային անվտանգության ծառայությունը   կոռուպցիայի դեմ պայքարին ուղղված իր գործառույթների իրականացման շրջանակներում ձեռնարկած համալիր օպերատիվ-հետախուզական միջոցառումների և քննչական գործողությունների արդյունքում բացահայտել է ՀՀ սոցիալական ապահովության ծառայության Գավառի տարածքային բաժնի պետի կողմից  կաշառք պահանջելու և ստանալու դեպքեր: Այս մասին հայտնում են ԱԱԾ մամուլի կենտրոնից։
Ձեռք բերված նախնական տվյալների համաձայն՝ ՀՀ սոցիալական ապահովության ծառայության Գավառի տարածքային բաժնի պետը, պաշտոնեական կեղծ փաստաթղթեր պատրաստելով և դրանց օգտագործմամբ պետական կենսաթոշակային համակարգի  տվյալների շտեմարանում աշխատանքային ստաժի հետ կապված կեղծ տեղեկություններ մտցնելով՝ կենսաթոշակառուների առավել բարձր կենսաթոշակի գումարի չափն ապահովելու համար, վերջիններիցս 2019թ. հունվարից առ այսօր պահանջել և ստացել է յուրաքանչյուրից մինչև 300 հազար ՀՀ դրամի, ընդհանուր առմամբ՝ առանձնապես խոշոր չափերով 1.280.000 ՀՀ դրամի չափով կաշառք:  2019թ. հունիսի 19-ին հերթական կաշառքը՝ 210 հազար դրամի չափով, ստանալու պահին նշված պաշտոնատար անձը և կաշառք տվողը բռնվել են ՀՀ ԱԱԾ աշխատակիցների կողմից: Գումարը հայտնաբերվել է քաղաքացու անձնագրի միջից:
Առերևույթ հանցագործության դեպքի առթիվ ՀՀ ԱԱԾ քննչական դեպարտամենտում հարուցվել է քրեական գործ՝ ՀՀ ՔՕ համապատասխան հոդվածներով: Նշված պաշտոնատար անձին մեղադրանք է առաջադրվել, խափանման միջոց է ընտրվել կալանավորումը:
Ծանուցում. ենթադրյալ հանցանքի համար կասկածվողը կամ մեղադրվողը համար¬վում է անմեղ, քանի դեռ նրա մեղավորությունն ապացուցված չէ ՀՀ քրեական դատա¬վարության օրենսգրքով սահմանված կարգով՝ դատարանի օրինական ուժի մեջ մտած դատավճռով:

По подозрению во взяточничестве в Армении арестован сотрудник Службы соцобеспечения
Служба национальной безопасности (СНБ) Армении в рамках выполнения своих функций, направленных на борьбу с коррупцией, в результате предпринятых оперативно-разведывательных  мероприятий и следственных действий раскрыла случаи вымогательства и получения начальником Гаварского территориального отдела службы социального обеспечения взятки. Об этом сообщает пресс-служба СНБ.
Согласно полученным предварительным данным, начальник Гаварского территориального отдела Службы социального обеспечения, путем изготовления и использования поддельных официальных документов и внесения в базу данных государственной пенсионной системы ложных сведений касательно трудового стажа, для завышения пенсионерам суммы их пенсии, с января 2019 года по сей день требовал у них и получил взятку в размере до 300 тыс. драмов с каждого, в общей сложности – 1.280.000 драмов.
19 июня с.г. в момент получения очередной взятки, вышеупомянутое должностное лицо и взяткодатель были задержаны сотрудниками СНБ Армении. Деньги были обнаружены в паспорте гражданина.
По данному факту возбуждено уголовное дело по соответствующим статьям Уголовного кодекса РА. Вышеупомянутому должностному лицу предъявлено обвинение, в отношении него избрана мера пресечения в виде заключения под стражу.