ԳՐԵԿՈ․ Կոռուպցիայի ցածր մակարդակի մասին հանրային ընկալումը կարող է մոլորեցնող լինել
Եվրոպայի խորհրդի հակակոռուպցիոն մարմինը (GRECO-ԳՐԵԿՈ) զգուշացնում է, որ որոշ երկրներում կոռուպցիայի ցածր մակարդակի վերաբերյալ հանրային ընկալումը կարող է հանգեցնել կոռուպցիոն գործողությունների դեմ պայքարի միջոցների անհրաժեշտության թերագնահատման: ԳՐԵԿՈ-ն նաև մտահոգություն է հայտնում իր առաջարկությունների կատարման մեջ ընդհանուր դանդաղ առաջընթացի կապակցությամբ և կոչ անում պետություններին՝ դրանք կատարել առանց հապաղելու։
ԳՐԵԿՈ-ն իր ամենամյա զեկույցում դիտարկել է ԵԽ անդամ պետությունների ձեռնարկած գործողությունները 2018 թ.-ին՝ կոռուպցիայի դեմ պայքարում, մասնավորապես, պատգամավորների, դատավորների և դատախազների շրջանում, ինչպես նաև կենտրոնական կառավարություններում և իրավապահ մարմիններում կոռուպցիայի կանխարգելման ուղղությամբ:
Եվրոպայի խորհրդի գլխավոր քարտուղար Թորբյորն Յագլանդն ասել է. «Կոռուպցիան մարդու իրավունքների, ժողովրդավարության և օրենքի գերակայության համար կործանարար հետևանքներ է ունենում: Ընդհանուր առմամբ մեր անդամ պետությունները առաջընթաց են արձանագրել կոռուպցիայի կանխարգելման և դրա դեմ պայքարելու համար միջոցների ձեռնարկման ուղղությամբ, սակայն շատ ավելին պետք է անել։ Կառավարությունները, խորհրդարանականներն ու մյուս ազգային մարմինները պետք է ցույց տան իրենց ստանձնած պարտավորությունը` կոռուպցիայի դեմ պայքարելու միջոցով, լրարժեքորեն իրականացնելով ԳՐԵԿՈ-ի առաջարկությունները»:
Զեկույցում Հայաստանի վերաբերյալ նշվում է, որ Հայաստանում կոռուպցիայի դեմ պայքարը գնահատվել է 2014թ․-ին և համապատասխանության առաջին զեկույցը հրապարակվել է 2017թ․-ին։
Ընդհանուր առմամբ, ԳՐԵԿՈ-ն Հայաստանին ներկայացրել է 24 առաջարկ, դառնալով այն երկրներից մեկը, որոնց ամենաշատ առաջարկություններն են ներկայացվել՝ Թուրքիայից, Հունաստանից ու Հյուսիսային Մակեդոնիայից հետո։
2018թ․-ի վերջին, սակայն, այդ առաջարկություններից միայն 7-ն է ամբողջությամբ կատարվել։ 14-ը կատարվել են մասնակի, իսկ 3-ն ընդհանրապես չեն կատարվել։
ԳՐԵԿՈ-ի՝ Հայաստանին ներկայացրած առաջարկություններից 7-ը վերաբերում էին պատգամավորներին, որից միայն մեկն է կատարվել, 5-ը՝ մասնակի, իսկ 1-ն էլ ընդհանրապես չի կատարվել։
Ինչ վերաբերում է դատավորներին, ապա 10 առաջարկություններից 3-ն ամբողջությամբ իրականացվել են, 1-ը չի կատարվել, իսկ 6-ն էլ մասամբ են իրականացվել:
Դատախազների առնչությամբ ԳՐԵԿՈ-ի 7 առաջարկություններից 3-ն իրականացվել են, 1-ը՝ ոչ, իսկ մնացած 3-ը` մասամբ:

GRECO: Public perceptions of low levels of corruption may be misleading
The Council of Europe’s anti-corruption body (GRECO) today warned that public perceptions of low levels of corruption in certain countries may lead to underestimating the need for measures to combat corrupt practices. GRECO also expressed concern about the overall slow progress in implementing its recommendations and called on states to address them without delay.
In its annual report, GRECO reviews action taken by its 49 member states against corruption in 2018, notably in respect of MPs, judges and prosecutors, as well as its most recent evaluation round focusing on preventing corruption in central governments and law enforcement agencies.
Council of Europe Secretary General Thorbjørn Jagland said: “Corruption has devastating consequences for human rights, democracy and the rule of law. Overall our member states have made progress to put in place measures to prevent and combat corruption, but much more needs to be done. GRECO´s recommendations are not optional. Governments, parliamentarians and other national authorities should show their commitment to fighting corruption by fully implementing GRECO´s recommendations”.
With respect to Armenia, the report says the anti-corruption efforts in the country were evaluated in 2014, with the first compliance report on the findings published in 2017.
GRECO submitted a total of 24 recommendations to Armenia, placing it among the countries with the greatest number of recommendations with Turkey, Greece and North Macedonia.
However, Armenia implemented only 7 out of 24 recommendations in 2018. 14 recommendations were partly implemented, while the remaining 3 recommendations were not implemented at all.
7 recommendations issued by the anti-corruption body to Armenia concerned parliamentarians, of which only one was implemented, 5 – partly implemented and one – not implemented at all.
With respect to judges, 3 recommendations out of 10 issued by the organization were fully implemented, 6 were partly implemented, while 1 was not implemented at all.
GRECO issued 7 recommendations relating to prosecutors, of which 3 were implemented, 3 – partly implemented and one – not implemented.