Վերին Լարսի անցակետում Հայաստան եկող ավտոբուսի ձերբակալված վարորդն ազատ է արձակվել
Հունիսի 24-ին ռուս-վրացական Վերին Լարսի անցակետի վրացական հատվածում արգելված բեռ տեղափոխելու կասկածանքով ձերբակալված ավտոբուսի վարորդն արդեն ազատ է արձակվել։ Վրաստանում ՀՀ դեսպանության մամուլի ծառայության հաղորդմամբ, սույն գործով ձերբակալվել է ավտոբուսի ուղևորներից մեկը, ում արդեն մեղադրանք է առաջադրվել։
Վրաստանում ՀՀ դեսպանությունը մշտական կապ է պահպանում Վրաստանի պատկան մարմինների հետ և վերոնշյալ գործի առնչությամբ հանդես կգա հավելյալ հայտարարություններով։
Ավելի վաղ «Գրուզիա օնլայն»-ը գրել էր, որ Վրաստանի ոստիկանության ու Ֆինանսների նախարարության պետեկամուտների ծառայության աշխատակիցները «Կազբեգ» անցակետում ձերբակալել են Հայաստանի քաղաքացի 1977 թ. ծնված Ա. Խ.-ին։ Նա կասկածվում է թմրամիջոցի ապօրինի տեղափոխման համար։ Եթե մեղքը ապացուցվի, նրան սպառնում է 6-9 տարվա ազատազրկում։
Աղբյուրը մանրամասնում է, որ հունիսի 25-ին մաքսային ծառայության աշխատակիցները կանգնեցրել են ավտոբուս, որը ուղևորվում էր Հայաստան։ Ավտոբուսի մեջ եղած հովերբորդում հայտնաբերել են մոտ 500 գրամ թմրանյութ, ենթադրվում է հերոին։ Իրականացվում է քննություն։
Վրաստանում ՀՀ դեսպանությունից հայտնել էին, որ հունիսի 24-ի առավոտյան ժամը 06։00-ին, ռուս-վրացական Վերին Լարսի անցակետի վրացական հատվածում արգելված բեռ տեղափոխելու համար կանգնեցվել է հայկական ուղևորափոխադրող ընկերություններից մեկին պատկանող ավտոբուսներից մեկը, ինչի պատճառով Վերին Լարսի անցակետում գտնվող շուրջ 5 տասնյակ ՀՀ քաղաքացիները ժամեր շարունակ մնացել էին անցակետում։

Задержанный в Грузии за ввоз наркотиков гражданин Армении отпущен на свободу
Водитель направлявшегося в Армению автобуса, задержанный 24 июня по подозрению в перевозке запрещенного товара через КПП «Верхний Ларс» на российско-грузинской границе, отпущен на свободу. Об этом сообщает пресс-служба посольства Армении в Грузии.
Согласно информации, по данному делу задержан один из пассажиров автобуса, ему уже предъявлено обвинение.
Посольство РА в Грузии поддерживает постоянную связь с правомочными органами Грузии и выступит с заявлением в связи с вышеупомянутым делом.
Отметим, ранее сайт «Грузия-Online» сообщил, что сотрудники департамента полиции Мцхета-Мтианети МВД и Службы доходов министерства финансов задержали гражданина Армении А.Х. 1977 года рождения на КПП «Казбеги» по обвинению незаконном ввозе-вывозе наркотического вещества.
По данным МВД, преступление предусматривает лишение свободы на срок от 6 до 9 лет.
Следствием установлено, что 25 июня таможенники на Дарьяльском ТПП остановили автобус, который направлялся в Армению.
В т.н. «ховерборде», который находился в автобусе, обнаружено около 500 грамм наркотического вещества, предположительно, героина.