Վերին Լարսի անցակետում Հայաստան եկող ավտոբուսի ձերբակալված վարորդն ազատ է արձակվել
Հունիսի 24-ին ռուս-վրացական Վերին Լարսի անցակետի վրացական հատվածում արգելված բեռ տեղափոխելու կասկածանքով ձերբակալված ավտոբուսի վարորդն արդեն ազատ է արձակվել։ Վրաստանում ՀՀ դեսպանության մամուլի ծառայության հաղորդմամբ, սույն գործով ձերբակալվել է ավտոբուսի ուղևորներից մեկը, ում արդեն մեղադրանք է առաջադրվել։
Վրաստանում ՀՀ դեսպանությունը մշտական կապ է պահպանում Վրաստանի պատկան մարմինների հետ և վերոնշյալ գործի առնչությամբ հանդես կգա հավելյալ հայտարարություններով։
Ավելի վաղ «Գրուզիա օնլայն»-ը գրել էր, որ Վրաստանի ոստիկանության ու Ֆինանսների նախարարության պետեկամուտների ծառայության աշխատակիցները «Կազբեգ» անցակետում ձերբակալել են Հայաստանի քաղաքացի 1977 թ. ծնված Ա. Խ.-ին։ Նա կասկածվում է թմրամիջոցի ապօրինի տեղափոխման համար։ Եթե մեղքը ապացուցվի, նրան սպառնում է 6-9 տարվա ազատազրկում։
Աղբյուրը մանրամասնում է, որ հունիսի 25-ին մաքսային ծառայության աշխատակիցները կանգնեցրել են ավտոբուս, որը ուղևորվում էր Հայաստան։ Ավտոբուսի մեջ եղած հովերբորդում հայտնաբերել են մոտ 500 գրամ թմրանյութ, ենթադրվում է հերոին։ Իրականացվում է քննություն։
Վրաստանում ՀՀ դեսպանությունից հայտնել էին, որ հունիսի 24-ի առավոտյան ժամը 06։00-ին, ռուս-վրացական Վերին Լարսի անցակետի վրացական հատվածում արգելված բեռ տեղափոխելու համար կանգնեցվել է հայկական ուղևորափոխադրող ընկերություններից մեկին պատկանող ավտոբուսներից մեկը, ինչի պատճառով Վերին Լարսի անցակետում գտնվող շուրջ 5 տասնյակ ՀՀ քաղաքացիները ժամեր շարունակ մնացել էին անցակետում։

An Armenian driver of a Moscow-Yerevan passenger bus, detained by Georgian authorities on suspicion of transporting a ‘banned item’, has been released.
In a statement released on Thursday, the Armenian Embassy in Georgia said another passenger has been detained and charged as part of a probe into the same case.
The embassy is in constant contact with Georgian law-enforcement authorities and will issue more statements on the matter soon.
As Gruzia Online reported earlier, the bus was stopped by Georgia’s customs officers after crossing the Upper Lars checkpoint from Russia on 24 June, with over 50 Armenian passengers left stuck on the border for hours and transported to Armenia on a backup bus on the next day.
The bus was denied entry to Georgia after officers discovered around 500 grams of narcotics hidden in a hoverboard.
The 42-year-old Armenian passenger charged with drug smuggling is facing up to 9 years in prison if found guilty.