«Փաստ» թերթը գրում է. «Փորձագիտական շրջանակներն այս ընթացքում տարբեր ուսումնասիրություններ են կատարում՝ կապված տնտեսական ոլորտներում առկա իրավիճակների, ցուցանիշների ու տվյալների հետ:
Մի ուսումնասիրություն էլ վերջերս կատարել է Գործատուների հանրապետական միությունը՝ փոքր և միկրո բիզնեսի 238 ընկերությունների շրջանում: Արդյունքներն առավել քան խոսուն են:
Գործատուների հանրապետական միության նախագահ Գագիկ Մակարյանը «Փաստի» հետ զրույցում նշել է այն 4 հարցերի շրջանակը, որոնք տրվել են վերոնշյալ բիզնեսի ներկայացուցիչներին: Նրանց հարցրել են՝ ձեր եկամուտները բավարարո՞ւմ են սնունդ հայթայթելու, ամենօրյա ապրուստի համար, բավարարո՞ւմ են հագուստ և սնունդ գնելու համար: Հարցրել են նաև՝ բավարարո՞ւմ են արժեքավոր այլ իրեր, ինչպես նաև տուն, մեքենա գնելու համար: Հարցվածների 49 տոկոսը նշել է, որ վաստակած գումարը բավարարում է միայն սնունդ և հագուստ ձեռք բերելու համար: Գագիկ Մակարյանի բնորոշմամբ՝ «փաստացի, գործ ունենք աղքատ բիզնեսմենի հետ»:

азета «Паст» пишет, что экспертные круги проводят в этот период различные исследования, связанные с ситуацией, показателями и данными в экономической сфере.
Одно такое исследование недавно провел Республиканский союз работодателей среди 238 компаний – представителей малого и микробизнеса. Его результаты более чем говорящие.
Председатель Республиканского союза работодателей Гагик Макарян в беседе с изданием отметил круг тех 4 вопросов, которые были заданы представителям упомянутого бизнеса.
«Их, в частности, спросили: хватает ли ваш доход на приобретение продуктов питания, повседневную жизнь, достаточен ли для покупки одежды и еды. Спросили также, можно ли на эти деньги приобрести другие ценные вещи, а также купить дом или машину. 49 процентов опрошенных отметили, что заработанных денег хватает только на приобретение еды и одежды. По мнению Гагика Макаряна, "фактически мы имеем дело с бедным бизнесменом"», - пишет газета.