«Փաստ». Պատգամավորների ու նախարարների աշխատավարձերը չեն բարձրանա, բայց...
«Փաստ» թերթը գրում է. «Վերջին օրերին հաճախ է խոսվում նախարարների, պատգամավորների և այլ պաշտոնյաների աշխատավարձերի բարձրացման հնարավորությունների մասին՝ կապված նվազագույն աշխատավարձի բարձրացման հետ: Իշխանական պատգամավորները արագորեն արձագանքեցին՝ շեշտելով նվազագույն և բազային աշխատավարձերի տարբերության, ինչպես նաև դրանց տոկոսային հարաբերակցության մասին:
Ըստ այդմ, հայտարարվեց, որ պատգամավորների ու նախարարների աշխատավարձերը չեն բարձրանա: «Փաստ» թերթի տեղեկություններով, մասնավորաբար գործադիրում այս հարցին լուծում տալու համար որոշում է կայացվել և ներքին կարգով հանձնարարվել է ոչ թե ուղղակի բարձրացնել նախարարների, փոխնախարարների ու մի քանի կատեգորիայի այլ պաշտոնյաների աշխատավարձերը, այլ «կոմպենսացնել» հավելավճարների միջոցով:
Ի դեպ՝ երեկ տեղեկություններ ստացանք, որ մի քանի նախարարություններում պարգևավճարների հետ կապված խուլ դժգոհություններ են առաջացել: Բանն այն է, որ, ըստ մեր աղբյուրների, որոշ նախարարությունների ոչ բոլոր աշխատակիցներին է նախատեսված եղել տրամադրել պարգևավճար, այլ ընդամենը որոշակի «մերձավոր ու հավատարիմ» շրջանակի:
Սակայն դժգոհություններից հետո, ինչպես ասում են, «վերջին պահին» պարգևավճարների ցուցակներում անհրաժեշտ փոփոխություններ են կատարվել»:

Газета «Паст» пишет, что в последние дни активировались разговоры о возможностях повышения зарплат министрам, депутатам и другим должностным лицам в связи с увеличением размера минимальной заработной платы. Депутаты от правящего блока «Мой шаг» быстро отреагировали на это, указав разницу между минимальной и базовой зарплатой, а также процентное соотношение. При этом было заявлено, что зарплаты депутатов и министров не повысятся.
По сведениям издания, в правительстве в частности для решения этого вопроса принято решение и во внутреннем порядке поручено не напрямую повысить зарплаты министров, заместителей министров и должностных лиц нескольких категорий, а «компенсировать» за счет премий.
«Кстати, вчера распространились сведения о том, что в нескольких министерствах возникло глухое недовольство в связи с премиями. Дело в том, что согласно нашим источникам, в некоторых министерствах премии предусматривалось заплатить не всем сотрудникам, а всего лишь определенному кругу "близких и преданных".
Однако после недовольства, как говорят, "в последний момент", в премиальные списки были внесены необходимые изменения», - пишет газета.