64 կգ քաշային բռնցքամարտիկ Հովհաննես Բաչկովը դուրս է եկել երկրորդ Եվրոպական խաղերի եզրափակիչ։
Բելառուսի մայրաքաղաք Մինսկում ընթացող Եվրոպական խաղերի մրցումային 8-րդ օրը` հունիսի 28-ին, Բաչկովը կիսաեզրափակիչում մենամարտել է հոլանդացի Էնրիկո Լակրուսի հետ և 4։1 հաշվով հաղթանակ տարել։
ՀԱՕԿ-ի կայքից տեղեկանում ենք, որ հունիսի 30-ին կայանալիք եզրափակիչ մենամարտում Բաչկովը մրցելու է Լյուկ Մակկորմակ (Մեծ Բրիտանիա) - Սոֆիան Ումիա (Ֆրանսիա) կիսաեզրափակիչ մենամարտի հաղթողի հետ։
Հիշեցնենք, որ Հովհաննես Բաչկովը պայքարը սկսել էր 1/8 եզրափակիչից, որտեղ վստահ հաղթանակ էր տարել իռլանդացի Ջեյմս Մակգիվերնի նկատմամբ՝ 5:0, իսկ 1/4 եզրափակիչում հայ բռնցքամարտիկը մենամարտեց հույն Ալեքսանդրոս Ցանիկիդիսի հետ և կրկին 5։0 հաշվով հաղթանակ տարավ։
Հունիսի 28-ին ռինգ դուրս եկած հայ բռնցքամարտիկներից Արթուր Հովհաննիսյանը (49 կգ) ևս հաղթել է կիսաեզրափակիչում և ոսկե մեդալի համար պայքարելու հնարավորություն ստացել, իսկ Կարեն Տոնականյանը (60 կգ) և Գոռ Ներսեսյանը (81 կգ) պարտվել են կիսաեզրափակիչում՝ բավարարվելով բրոնզե մեդալներով։

Minsk 2019: Hovhannes Bachkov to fight for gold
Boxer Hovhannes Bachkov at 64 kg has qualified for the final of the 2nd European Games, the National Olympic Committee reported.
On the 8th day of the European Games underway in Minsk Bachkov fought against Netherland’s Enrico Lacruz in the semifinal and won 4:1, the source saod.
On June 30 in the final bout Bachkov will face the winner of the semifinal of Luke Mccormack (Great Britain) vs Sofiane Oumiha (France) pair.
Hovhannes Bachkov had entered the ring from the 1/8 finals where had had a confident win 5:0 over Irish James Mc Givern and in the ¼ finals the Armenian boxer had competed with Greek Alexandros Tsanikidis and had celebrated victory, 5:0.
On June 28 Armenian boxer Artur Hovhannisyan (49 kg) also won the semifinal and got a chance to fight for a gold medal while Karen Tonakanyan (60 kg) and Gor Nersesyan (81 kg) lost the semifinal bouts satisfying with bronze medals.