«Մի նկարեք ինձ էսքան  տխուր...Ալավերդին դարձել ա մի սոված-սոված  տեղ»
«Ձեր հեղափոխությունն Ալավերդի չի մտել։ Չի։ Մտել»,- չնայած՝ լսողությունից չեմ բողոքում ականջիս տակ գոռում է մի կին, ով Ալավերդիի շուկայի մոտ տեսնելով հարցազրույց եմ անում քաղաքացիների հետ, հասկացել է՝ լրագրող եմ։
-Իսկ դա լա՞վ է, թե՞ վատ,- հարցնում եմ նրան։
-Իսկ մենք ավելի լավ կյանքի արժանի չէ՞ինք, մենակ դո՞ւք էիք արժանի ձեր երևաններում,-երկրորդում է նա։
Մեկ ուրիշն է միանում զրույցին. «Էս ի՞նչ վիճակ ա, անտերություն, հանցագործներն ու թմրամոլները՝ շատ, օրը ցերեկով այ հենց այստեղ իրար հետ կռվենք, ոստիկանը չտեսնելու կտա կանցնի, էն անտերը իրանց սրսկեն ոստիկանի առաջ, միլիցիան բան չի ասի...համազգեստը հագնում են , քայլում, սպասում, երբ են անցնելու թոշակի, հենց էս մի փոքր մասում, որ կանգնած ենք, տարեկան գիտեք քանի սպանություն ա լինում...խեղանդամները, հաշմանդամները բա ինչ շատ են։ Երևի մի տուն չկա, որ քաղցկեղով հիվանդ բարեկամ չունենա, որ արատով ծնված երեխա չունենա բարեկամների մեջ, բոլորը հոդացավերով, ոսկորների ցավերով...մարդիկ սպասում են, երբ պիտի մեռնեն, մեռելածինները՝ շատ, գործազուրկները՝ շատ, երկրից գնացողները՝ շատ։ Փող չկա, գործ չկա։ Շատ էլ, որ բողոքել են, ինչի են փակել գործարանը, որ էսքանի հետ միասին սովից մեռնե՞նք»։
«Դե  չեն փակել», -ասում եմ ես,-գործարանը  չի փակվել,  աշխատանքներն են դադարեցվել,, պարզապես կառավարությունը պահանջներ է ներկայացրել։ Պետք է գտնել այլընտրանքային տարբերակներ, որպեսզի խնդրին լուծում տրվի,որ վերոնշյալ հիվանդությունները սկսեն նվազել»։
«Սուտ, ահավոր մեծ սուտ։ Մեզ լավություն չեն արել, իրանք իրար չեն հասկացել։ Միայն փող ու քաղաքականություն. մեր մասին ոչ մեկ չի մտածել՝ ոչ աշխատացնելուց, ոչ փակելուց։ Եթե մեր մասին մտածեին ֆիլտրեր կդնեին, էնպես կշահագործեին, որ ծուխը քիչ լիներ, կամ էլ կվերապրոֆիլավորեին, ուրիշ մի բան կբացեին, նոր կփակեին սա։ Ղեկավարությունը պիտի տեր կանգնի Ալավերդիին։ Հեղափոխությունը մեր Ալավերդի չի հասել»,-լսում եմ ի պատասխան։
Ինչքան էլ աբսուրդ թվա, Ալավերդու պղնձաձուլարանի և փակելն է ճիշտ, և դրանից բողոքելը։ Այս տարվա փետրվարին Ալավերդիի օդում փոշու պարունակությունը գերազանցել է սահմանված նորման 1.3 անգամ: Այդ տվյալները ստացվել են ՀՀ բնակավայրերի օդային ավազանի որակի ակտիվ նմուշառմամբ մշտադիտարկման արդյունքում:
2018-ի հուլիսի տվյալներով Հայաստանի երկու քաղաքներում՝ Վանաձորում և Ալավերդիում փոշու և ծծմբի երկօքսիդը գերազանցել է թույլատրելի նորման: Վիճակագրական կոմիտեից Panorama.am-ին տրամադրած տվյալների համաձայն, հուլիսին Վանաձորում փոշու խտությունը թույլատրելի սահմանը գերազանցել է 2.5 անգամ, Ալավերդիում՝ 2.2 անգամ:Նշված ժամանակահատվածում ծծմբի երկօքսիդն էլ Վանաձորում թույլատրելի նորման գերազանցել է 1.6 անգամ, Ալավերդիում` 2.1 անգամ:Մյուս բոլոր բնակավայրերում փոշին, ծծմբի երկօքսիդը, ազոտի երկօքսիդը, ածխածնի մոնօքսիդը եղել են նորմայի սահմաններում:
Դեռևս 2009 թվականին ՄԱԿ-ի պատվերով իրականացված ուսումնասիրությունները փաստում են, որ Ալավերդիում քաղցկեղի, արյան հիվանդություններն աճել են, ինչը պատահականություն չէ։
Ըստ բնապահպան Ինգա Զարաֆյանի՝ գործարանին չափից դուրս շատ արտոնություններ էին տրվել, ընկերությունն ուներ թույլտվություն տարեկան արտանետելու մոտ 6000 տոննա ծծմբային անհիդրիդ, սակայն արտանետում է 42 հազար տոննա և մարդիկ շնչում են թունավոր արտանետումներով օդը։ Ըստ նրա՝ մի քանի տարի առաջ, դժգոհությունները հաշվի առնելով, ծխնելույզ տեղադրվեց արտանետումը մեղմացնելու նպատակով, սակայն դրանից ոչ թե նվազել է վնասակարությունը, այլ աղտոտման աշխարհագրությունն է ավելացել։ Բնապահպան Կարինե Դանիելյանն էլ ասում է, որ գիտությունն այսօր հասել է նրան, որ նոր տեխնոլոգիաների միջոցով հնարավոր է վնասը նվազեցնել, սակայն բավականին թանկ են և դրանք ներդնելով կրճատվում է ընկերության շահույթը. «Սկզբունքորեն լուծելի է խնդիրը, սակայն դրա համար կամք է պետք»։
Իրավիճակը հատկապես սրվել էր 2018թվականի հունիսին, երբ ահազանգ էր տարածվել, որ «Արմենիան Քափըր Փրոգրամ» ընկերությանը պատկանող Ալավերդու պղնձաձուլական գործարանի մետալուրգիական արտադրամասի ծխնելույզից դուրս եկող արտադրական ծուխը լցվել է քաղաք։ Հենց այդ ժամանակ էլ ստեղծվել էր «S.O.S Ալավերդի» նախաձեռնությունը։
Հետագա զարգացումները հանգեցրին նրան, որ 2018 թվականի հոկտեմբերի 19-ին «Վալլեքս խմբի մեջ մտնող «Էյ Սի Փի» ընկերության Ալավերդու պղնձաձուլական գործարանը դադարեցրեց իր աշխատանքը: Դրանից մոտ 1 ամիս առաջ ՀՀ բնապահպանության և ընդերքի տեսչական մարմինը տուգանել է ընկերությանը 380 միլիոն դրամի չափով: Հայտնաբերված խախտումները վերացնելու և տուգանքը վճարելու փոխարեն ընկերությունը վերջնագիր էր ներկայացրել ՀՀ կառավարությանը՝ պահանջելով.
• թույլ տալ մինչև 6 անգամ գերազանցել արտանետումների՝ դեռևս 2005 թվականին կառավարության որոշմամբ սահմանված նորմերն ու դրա դիմաց տուգանքներ չկիրառել
• ՎՏԲ-ի հետ կնքված վարկային պայմանագրի երրորդ կողմ հանդիսացող կառավարությունը արգելափակի բանկի ոտնձգությունները «Արմենիան Փափըր Փրոգրամ» ընկերության և «Վալլեքս» խմբի այլ ձեռնարկությունների առգրավման ուղղությամբ
• օրենսդրական նախաձեռնությամբ աջակցել նոր պղնձաձուլարանի կառուցման հայ-չինական ներդրումային ծրագրին:
Ալավերդի քաղաքը ստեղծվել է որպես պղնձաձուլական կենտրոն և առնվազն վերջին 2,5 հարուրամյակի ընթացքում եղել է մեր երկրի հանքարդույնաբերության կենտրոններից մեկը: Ալավերդու բնակիչների հիմնական մասի ապրուստը ուղղակիորեն կապված է եղել Ալավերդու պղնձաձուլական կոմբինատի հետ։ Գործարանի փակվելուց հետո մի քանի անգամ ճանապարհներ են փակել քաղաքացիները, որպեսզի գործարանը վերագործարկվի։ Մոտ 600 մարդ մնացել է գործազուրկ։ Այս պահին քաղաքը հանգել է սոցիալ-տնտեսական ճգնաժամի։ Կառավարությունը համապատասխանաբար ասում է, որ ամեն ինչ անում է որ գործարանը վերագործարկվի, սակայն որևէ էական տեղաշարժ, կարծես թե, տեղի չի ունենում, որովհետև պատճառները, թե ինչու չի աշխատում գործարանը,շատ խորն են, իսկ ապրել պետք է։
Ալավերդցի Ռոբերտը, օրինակ սպասում է աշխատատեղ բացվի, հարցնում է՝ ինչու են բոլոր գործարանները Կոտայքում ու Արմավիրում բացվում, իրենց մոտ՝ ոչ։ Նեղսրտում է, որ համաքաղաքացիները անգործության են մատնված. «Ժողովորդը փախչում ա լեռնամետալուրգիականի կանգնելուց հետո, ով ճար ունի, գնում ա։ Ինչքան էլ թերություն ուներ, առողջությանը վնաս էր, բայց մարդիկ պիտի նախ և առաջ աշխատեն, չէ՞, որ ապրեն։ Հետո էլ ասում են թմրամոլները շատ են, անջատվելու համար ա ուրեմն, չզգալու համար ա, դժվար կյանքից ա ուրեմն»։
Մարինեն, ով կանաչեղեն է վաճառում շուկայում, ասում է՝ թե ինքն իրեն համոզում է, որ աշխատում է, իրականում կորուստներ է կրում։
«Եղբայրս դրսից փող է ուղարկում, ես էլ գնում 50 դրամով առնում եմ, ասենք, որ 100-ով վաճառեմ, ոչ էլ առնում են, տանում թափում եմ , ի վերջո։ Ոնց որ ինքդ քեզ դատապարտես։ Մեռած, մեռած քաղաք ա։ Դժվար ա։ Ես սովորած աղջիկ եմ։ Պոլիտեխնիկ եմ ավարտել, քարի արտադրության տեխնոլոգ եմ։ Գուշակ չեմ, որ հասկանամ վերջը ինչ կլինի, բայց որ, կարգին շահագործեն կոմբինատը, ֆիլտրեր դնեն, առանց մեզ վնասելու աշխատենք, ապրենք, ներկան գոնե լավ կլինի, ապագայի էլ հույս կլինի։ Հենա, ես զոբ ունեմ, բայց ոչ էլ պետքս ա, որ հետևեմ»։
Իսկ Արմենուհին, ով հագուստի խանութ ունի, անգամ խանութի լույսերը չի վառում, իներցիայով գալիս, խանութի դիմաց նստում է, օրը մթնեցնում, գնում տուն։ Պարտքերի ցուցակն է անգամ դեն նետել. միևնույն է՝ ոչ մեկ հացի փող չունի, ուր մնաց պարտքերը տա։
«Ի՞նչ անեմ, մարդ չի մտնում, ինչ գործարանը կանգնել է, հագուստին ով է փող տալիս, ով է նայում...մեռած ենք, թաղած չենք։ Մարդիկ մոլորված ման են գալիս, չգիտեն ՝ ուր գնան, ինչ անեն․ անունը դրել են քաղցկեղ ա առաջացնում, եսիմ ինչ, բայց ոնց ապրեն էս մարդիկ։ Շատ-շատերը Ռուսաստան գնացին, մնացել են նրանք, որ էդ գնալու ճարն էլ չունեն։ Իմ մոտ արդեն էս վիճակից նևրոզ ա, որ ոչ մի բան չի ստացվում։ Հույսս վերաբացումն ա գործարանի»։
Տիկին Արմենուհուն հարցնում եմ, դեմ եք եղել փակմանը։ Ասում է ՝ միանշանակ։ Ասում եմ, իսկ բողոքի ցույցեր անողները հիմա գո՞հ են, ասում է՝ բողոքի ցույցեր եղե՞լ են, որ դեմ են գործարանին, հիմնականում ակցիաները եղել են՝ փակվելու դեմ։
Նրա գործընկերուհին էլ հարցնում է. «Իսկ Երևանում քաղցկեղ չկա՞։ կամ ուրիշ տեղ։ Իմ բարեկամը Ամերիկայում ա ապրում, ասում ա՝ էնտեղ էլ են շատ։ Հո էլի մեր կոմբինատը չի մեղավոր...»։ Խոսքի ընթացքում առևտրական տիկինը նկատելով, որ լուսանկարում են, սրտնեղում է.« Սենց տխուր բա մարդ կնկարվի, մի նկարեք...կյանքը տխուր, ես տխուր...Ալավերդին դարձել է մի հատ սոված, սոված տեղ, որ լավ հասկանաք, ասեմ՝ հացն է մնում խանութներում»։
Նինա տատիկը, ով 45 տարի քաղաքի  հացավաճառն է, ասում է՝ երկար է ապրել, լավն էլ է տեսել, վատն էլ, սոված մարդիկ շատ է տեսել, պարտքով հացի հույսին մնացած ընտանիքներ շատ է տեսել, բայց էլ չի ուզում տեսնել ու  գիտի, որ էս անհույս վիճակը երկար չի մնալու.«Ելքը գտնելու ենք, ապրելու ենք, լավ ա լինելու»։
Ալավերդի խոշորացված համայնքի ղեկավար Սասուն Խեչումյանը կարծում է, որ խնդիրն այն է, որ Ալավերդին միշտ եղել է արդյունաբերական կենտրոն, բնականբար բոլոր ենթակառուցվածքները, տեղական ծրագրերը և նպատակները կապված են եղել Ալավերդու պղնձաձուլական գործարանի հետ. «Ի սկզբե ճիշտ չի եղել՝ ամբողջ տարածքի ու բանկչության զարգացումը կապել մի ուղղության, տվայլ դեպքում՝ օբյեկտի հետ, քանի որ դրա հետևանքով այսպիսի դեպքերում բոլոր կողմերից առաջանում են հոգեբանական և ֆինանսական լուրջ դժվարություներ: Ալավերդու բնակչության թվից մոտ 630 հոգի աշխատել է Ալավերդու պղնձաձուլարանում ու նրանք պոտենցիալ գործազուրկներ են, 400 հոգի էլ գործազուրկ է Թեղուտի աշխատանքների կասեցման պատճառով»։
Նա մտահոգություն ունի, որ Ալավերդու վերջնական փակման դեպքում վերապրոֆիլավորվելու համար ժամանակ միջոցներից բացի, նաև մարդկանց համոզելու խնդիր է լինելու. «Մեր քարից հաց քամող ժողովուրդը զարմանալի ծուլացել է»։
Խաչումյանն ասում է, բայց նախադրյալներ շատ ունեն պրոֆիլափոխվելու, այլ, ավելի լավ կյանքով ապրելու. «Ալտերնատիվ ուղղություն գտնել՝ տուրիզմ, այգեգործություն՝ նոր բուսատեսակների մշակում և այլն»։
«Մեր երկրի ամենախոշոր գետը մեզ մոտ է, Վրաստանը հարևանությամբ է: Վրաստանի հետ աշխատելով՝ գովազդի առումով, այնտեղ տեղեկատվական ու համացանցային ինֆո- կենտրոններով մենք կարող ենք իրենց տուրիստներին ևս գրավել, բերել Լոռի։ Ասենք, գուցե Լոռիի համար մեկը Եվրոպայից չգա, բայց նա, ով եկել հասել է Վրաստան, իմանա կողքն էլ Լոռի կա, կմտնի։ Չեմ ուզում շատ գլուխ գովեմ, բայց մեր շրջանի գեղեցկությունը անզուգական է՝ Թումանյանական Լոռիի սրտում ենք: Հնարավոր է նաև լեռնագնացության սիրահարների գրավել.Վիրահայոց լեռնաշղթայի բարձրագույն գագաթը՝ 2543 մ ևս այստեղ է, դրա բարձրունքից Թբիլիսին ամբողջությամբ փռվում է ոտքերի տակ: ՅՈՒՆԵՍԿՈ-ի կողմից համաշխարհային ժառանգույթուններ ընդունված Հաղպատի և Սանահինի վանքերը մեզ մոտ են, Սանահինի կամուրջը, Ջիլիզա գյուղում Խուճապի վանքը, Խորակերտի վանքը, մեզ մոտ է Ախթալան, Օձունը և այլն: Ի դեպ, տուրիստի գալու հետ խնդիր չունենք, նրանց այստեղ պահելու խնդիրն է՝ գիշերակացի ու այլ ենթակառուցվածքների ստեղծման մասով, որով ավելի խոշոր գումար պիտի մտնի մեր բյուջե։ Բնակլիմայական պայամնները բավարար են ինչպես գրեթե շուրջտարի տուրիզմի համար օգտագործելու նպատակով, այնպես էլ նոր մշակաբույսերի աճեցման համար: Մի խոսքով, ամեն ինչ կա, ուղղակի մենք բոլորս պիտի այս դեպքում դառնանք հոգեբանորեն բարձր մակարդակով տուրիստ ընդունող և ճանապարհող՝ անվտանգ ու որակյալ, որ էլի գան, մյուսներն էլ պատմեն, նրանք էլ գան»,- երազում է համայնքապետը։

“Do not take photos when we are so sad” - Alaverdi has turned into a hungry place
“Your revolution has not arrived in Alaverdi,” a woman was shouting at my ears as I was talking to citizens in the market of Alaverdi, a small industrial town, on the hillsides of the Debed river canyon, in northeastern part of Armenia.
“Is it good or bad,”- I asked her and got the response: “Don’t we deserve a better life? Does the better life relate to you those living in Yerevan only?”
Another passer-by, who assumed I was a journalist from Yerevan, approached and said: “ The situation here is desperate with lots of criminals and drug addicts wandering through the streets… All this happens amid total inaction by police who never intervenes in brawls. There is no family in the town without a member with illness, no family without at least one relative suffering from cancer or a disability… people are living to only meet their deaths…No money, no jobs and the recent closure of the factory was the final thing to kill all our hopes.”
My interlocutor was referring to the closure of the copper smelting plant of the town amid the warnings of the environmentalists about the eminent threat to public health due to the emissions from the plant - a source of respiratory diseases and tumors.
“It was not closed down,” I corrected her, “The plant operation was ceased as the plant is expected to meet the standards put forward by the government. Alternative solutions are to be presented to prevent the risks of diseases.”
“That is lie. And the decision was not made to our benefit. Everything is about money and politics and no one has ever thought of us while operating and then closing the plant either. Otherwise they would install filters, would open something else before closing that. Authorities should take care of Alaverdi. The revolution has not reached Alaverdi yet,” she replied.
It might seem absurdity but both the closure and the complains about the closure of the plant seem legitimate. Air pollution levels in Alaverdi town of Lori region exceeds the limits of air-quality standards by 1.3 times, according to the data released by Armenia's National Statistical Service.
In 2009, the UN ordered research data showed the cancer and blood diseases dramatically grew in Alaverdi which is no coincidence. As environmentalist Inga Zarafyan says, the plant was given too much privileges. The company operating the plant was permitted to around 6,000 tons of sulfur dioxide emissions annually, while the actual volume of emissions totaled to 42,000. A few years ago flues were placed on the plant to diminish the emissions that even worsened the situation expanding the geography of the pollution. Environmentalist Karine Danielyan says the modern technologies allow to decrease the environmental damage yet those are quite expensive, and the company is not interested in buying them as its income will be notably reduced. “The problem can be solved principally yet a necessary will is required,” added Danielyan.
The situation was compounded in June 2018 when an the alert was received the plant of the Armenian Copper Programme ejected hazardous chemicals and contaminant that hang over the town. SOS Alaverdi initiative was established then.
The follow-up developments made the ACP company a daughter organization of Valex group cease the plant operation. The decision came after the environment agency of the government fined the company for,380 million AMD for violating the norms.
Alaverdi town was established as a center of copper plant and over the past 2.5 centuries has served as the industrial center of the country. The primary source of income for Alaverdi residents was directly linked to the copper plant. Following the closure of the plant, the residents blocked major highways leading to the town on several occasions. Today, the town is facing a major social-economic crisis. The government assures it takes every measure to re-operate the plant, however no progress has been made in following up the promise as the reasons for the closure of the plant are multilayered, while people need to live.
Robert, a resident of the town, is looking for a job, asks why all major plants in Kotayk and Armavir provinces operate, while their does not. He complains that his fellow residents are unemployed. “People are leaving the town after the closure of the mining plant. Despite all the defects and adverse health effects people need to work to make living. Some argue the number of drug addicts have rose which might be a result of a hard life.”
Marine, who sells greens at the town market, says she is trying to convince herself she is employed yet in the reality she suffers losses. “My brother transfers money from abroad. I buy the goods at 50 AMD and try to sell at a higher price. At the end, I throw everything as the town is dead. I am an educated woman, graduated the Polytechnical University and is specialized in production technology. To me, if the plant resumes operation with necessary installments, like filters, it will breathe a the new life to the aging town with belief in the future,” said Marine.
Armenuhi, who runs a boutique in a clothing market, does not even switch on the lights of the shop every morning when she comes to work. She sits outside the shop until it is darkened. She has thrown away the list of debtors. No one has money for bread not to speak about clothing,
“What can I do else. When the plant stopped working no one enters the shop. Most of them left for Russia seeking a better life. Only those who are unable to leave remain. I have obtained neurosis because of this situation, and my only hope is about the operation of the plant,” she said.
One of her colleagues interrupted her: “Is there cancer in Yerevan or elsewhere? My relative lives in the States and assures it is quite commend there as well. Should we blame our plant for that?” Noticing the camera, she remarked: “One should not get photos when being so sad. Please, do not take photos when I am so sad and the life is so desperate. Alaverdi has turned into a hungry place.”
Nina, an elderly woman who had been selling bread for 45 years, said she had lived long and seen much both the good and the bad. She has seen hungry families in need of bread , yet believes the situation will turn around sooner or later. “We will find a way out and will live. Everything will be ok,” she said.
The head of Alaverdi community Sasun Khechumyan believes the problem is that the town has always been an industrial center and all infrastructure and programs have been adjusted to the copper plant. “From the beginning it was wrong to connect the development of the area and the population with one specific industrial direction, since now we face this psychological and financial situation. 630 people out of the total number of Alaverdi residents have worked in the plant who are now potentially unemployed people. Another 400 people are unemployed as Teghut mine stooped its operation,” said Khechumyan.
The head of the community raises questions about reprofiling of the town and the residents’ occupation which requires not only resources and time but also convincing people.
“The largest rive of the country flows through our region. Georgia is next to us. Working through tourism and information companies we could attract tourists from there as well. It is true that a European will hardly visit Lori as a tourist, but when they are in Georgia, they may make use of the opportunity to come and see Lori. Alpine skiing is another potential the region could boost. The highest peak is 2543 meters long which opens the panorama of Tbilisi. Monasteries of Haghpat and Sanahin which are recognized as UNESCO World Heritage sites, Sanahin bridge, monasteries of Khorakert, Khuchap are all in Lori. The climatic conditions are also favorable for accepting tourists throughout the year. In other words there are every opportunity to develop the region. We should just psychologically get prepared for receiving tourists and provide a high quality service so that they return and tell others about Lori and its beauties,” dreamed the head of community.