Իրանն ու Հայաստանը պետք է լուծումներ գտնեն կապերի զարգացման առջև ծառացած մարտահրավերների համար
Իրանի և Հայաստանի առևտրա-տնտեսական համագործակցության 16-րդ համատեղ հանձնաժողովի նիստի առաջին օրը մեկնարկեց հուլիսի 1-ին Թեհրանում։ Իրանի էներգետիկայի նախարարի խորհրդական Ֆահրադ Յազդանդուստը կոչ է արել երկու երկրներին հաղթահարել հարաբերությունների զարգացման առջև ծառացած մարտահրավերները: Այս մասին գրում է իրանական Irna գործակալությունը։
«Անշուշտ, Իրանն ու Հայաստանն ունեն խորը քաղաքական ու պատմական բարեկամական կապեր ունի»,-ասել է Ֆահրադ Յազդանդուստը։
Անդրադառնալով երկու երկրների տնտեսական և առևտրային համագործակցությանն առնչվող հիմնական մարտահրավերներին, նա նշել է, որ հրամայական է, որ Իրանի և Հայաստանի միջև տնտեսական ու առևտրային հարաբերությունների մարտահրավերներն ուսումնասիրվեն և լուծվեն երկու երկրների ներկայացուցիչների ջանքերով:
Ներկայացնելով հավաստիացումներ, որ ջանքերի և բարիդրացիության պայմաններում, այսօր, տնտեսական կապերն ու առևտուրը մեջ թռիչք է ապահովելու, Յազդանդուստը նշել է, որ այս տարի երկկողմ համագործակցության կարևորագույն հարցերից է երրորդ փոխանցման գծի իմպլեմենտացիայի արագացումը, Արաքս գետի աղտոտիչների դադարեցման լրացուցիչ ջանքերի ներդրումը, Ագարակի պղնձի հանքավայրերի վերամշակման և ջրի թափոնների մաքրման կանոնավոր համակարգերի ստեղծումը, ավարտին հասցնել հիդրոէլեկտրակայանի հետ կապված պայմանավորվածությունները, երկու երկրների միջև ազատ գոտիների ստեղծումը՝ արդյունաբերական, առևտրային, և այլ  գիտական, մշակութային, զբոսաշրջային ոլորտներում երկու երկրների միջև համագործակցությունը։

Iran, Armenia must find solution for challenges facing development of ties
In the opening ceremony of the 16th Iran-Armenia Joint Trade and Economic Committee meeting in Tehran on Monday, Farhad Yazdandoust, the advisor to the Iranian minister of energy for international affairs, called on the two countries to overcome the existing challenges facing development of relations, IRNA news agency reported.
"Undoubtedly, Iran and Armenia have deep political and historic, friendly ties,” the Iranian official said.
Referring to some of the key challenges facing the two countries' economic and trade cooperation, he stated: "It is imperative that the challenges of the economic and commercial relations between Iran and Armenia be examined and resolved by the efforts of the representatives of the two countries."
Voicing assurances that with the effort and goodwill, today, a leap in economic relations and trade will be provided, Yazdandoust said the most important issues of bilateral cooperation this year is accelerating the implementation of Iran’s third line of electricity transmission to Armenia, taking an extra effort to prevent pollutants in Aras River, setting up regular systems for recycling and waste water treatment of copper mines of Armenia’s Agarak, finalizing agreements related to the hydroelectric power station brain and barter, enabling free zones, as well as scientific and tourism cooperation.