Երևան քաղաքի ընդհանուր իրավասության դատարանը մերժել է ԱԺ նախկին պատգամավոր, ԵԿՄ նախկին նախագահ, գեներալ Մանվել Գրիգորյանի պաշտպան Լևոն Բաղդասարյանի միջնորդությունը՝ Գրիգորյանի կալանքը անհապաղ փոխելու կամ գրավ կիրառելու վերաբերյալ: Այս մասին հայտարարեց նախագահող դատավոր Մնացական Մարտիրոսյանը՝ վերադառնալով խորհրդակցական սենյակից։
Նշենք, որ պաշտպանական կողմը այսօր միջնորդություն էր ներկայացրել անհապաղ վերացնել Մ. Գրիգորյանի նկատմամբ կիրառված կալանավորումը, իսկ եթե դատարանը գտնում է, որ ծանրագույն հիվանդություններով տառապող անձը կարող է խոչընդոտել կամ խուսափել արդարադատությունից, նրա նկատմամբ կիրառել մինչև 10 միլիոն դրամի չափով գրավ կիրառել։ Մինչ այդ պաշտպաններից Լ. Բաղդասարյանը ներկայացրել էր «Նաիրի ԲԿ»–ում Մանվել Գրիգորյանին բուժող բժիշկների կոնսիլիումի արդյունքները։
Մեղադրող դատախազ Վահե Դոլմազյանը առարկել էր միջնորդության դեմ։
Նիստից հետո լրագրողի հարցին, թե ինչպե՞ս կգնահատեք դատարանի որոշումը, Մ. Գրիգորյանի կինը՝ Նազիկ Ամիրյանին ասաց. «Պիտի ցանկանանք, որ նման առողջական խնդիրներ ունենա դատախազը, իր մաշկի վրա զգա՝ կարիք կա, թե չկա»։
Հիշեցնենք, որ արդեն մի քանի շաբաթ է Մ. Գրիգորյանը բուժում է ստանում քաղաքացիական հիվանդանցում։
Մանվել Գրիգորյանին մեղադրանք է առաջադրվել այն բանի համար, որ նա ապօրինի կերպով՝ «Զենքի մասին» ՀՀ օրենքով նախատեսված սահմանափակումների շրջանցմամբ, կնոջ՝ Նազիկ Ամիրյանի, որդու՝ Արման Գրիգորյանի և քննությամբ չպարզված այլ անձանց հետ նախնական համաձայնությամբ, ապօրինի կերպով ձեռք են բերել, փոխադրել և իրենց պատկանող երեք տներում ապօրինի կերպով պահել հրազեն, ռազմամթերք, ակոսափող հրազենի փամփուշտներ, պայթուցիկ նյութեր, ինչպես նաև կատարել է տարբեր տեսակի հափշտակություններ։

A Yerevan court of general jurisdiction judge Mnatsakan Martirosyan rejected on Tuesday a defense motion to release Manvel Grigoryan, a retired Armenian army general and a former Republican lawmaker facing various criminal charges, from custody pending the outcome of his trial.
His attorney Levon Baghdasaryan had earlier requested the court to release the ex-MP on a bail of 10 million drams, citing his ‘extremely’ poor health condition.
Meanwhile, prosecutors had opposed to the defense motion.
The retired general, who has been receiving treatment in a civil hospital for several weeks, was taken to the courtroom on a wheelchair, hooked up to a ventilator at today’s court hearing into his and his wife Nazik Amiryan’s trial.
Grigoryan is charged with embezzlement of army supplies and illegal procurement and possession of firearms and ammunition in large quantities in a prior agreement with his wife, son and several other individuals, tax evasion and extortion.
He was initially arrested on 19 June last year after being stripped of his parliamentary immunity.
On 22 January the Yerevan Court of Appeals ruled to re-arrest Grigoryan, who was hospitalized one month later.