Երևան քաղաքի ընդհանուր իրավասության դատարանը մերժել է ԱԺ նախկին պատգամավոր, ԵԿՄ նախկին նախագահ, գեներալ Մանվել Գրիգորյանի պաշտպան Լևոն Բաղդասարյանի միջնորդությունը՝ Գրիգորյանի կալանքը անհապաղ փոխելու կամ գրավ կիրառելու վերաբերյալ: Այս մասին հայտարարեց նախագահող դատավոր Մնացական Մարտիրոսյանը՝ վերադառնալով խորհրդակցական սենյակից։
Նշենք, որ պաշտպանական կողմը այսօր միջնորդություն էր ներկայացրել անհապաղ վերացնել Մ. Գրիգորյանի նկատմամբ կիրառված կալանավորումը, իսկ եթե դատարանը գտնում է, որ ծանրագույն հիվանդություններով տառապող անձը կարող է խոչընդոտել կամ խուսափել արդարադատությունից, նրա նկատմամբ կիրառել մինչև 10 միլիոն դրամի չափով գրավ կիրառել։ Մինչ այդ պաշտպաններից Լ. Բաղդասարյանը ներկայացրել էր «Նաիրի ԲԿ»–ում Մանվել Գրիգորյանին բուժող բժիշկների կոնսիլիումի արդյունքները։
Մեղադրող դատախազ Վահե Դոլմազյանը առարկել էր միջնորդության դեմ։
Նիստից հետո լրագրողի հարցին, թե ինչպե՞ս կգնահատեք դատարանի որոշումը, Մ. Գրիգորյանի կինը՝ Նազիկ Ամիրյանին ասաց. «Պիտի ցանկանանք, որ նման առողջական խնդիրներ ունենա դատախազը, իր մաշկի վրա զգա՝ կարիք կա, թե չկա»։
Հիշեցնենք, որ արդեն մի քանի շաբաթ է Մ. Գրիգորյանը բուժում է ստանում քաղաքացիական հիվանդանցում։
Մանվել Գրիգորյանին մեղադրանք է առաջադրվել այն բանի համար, որ նա ապօրինի կերպով՝ «Զենքի մասին» ՀՀ օրենքով նախատեսված սահմանափակումների շրջանցմամբ, կնոջ՝ Նազիկ Ամիրյանի, որդու՝ Արման Գրիգորյանի և քննությամբ չպարզված այլ անձանց հետ նախնական համաձայնությամբ, ապօրինի կերպով ձեռք են բերել, փոխադրել և իրենց պատկանող երեք տներում ապօրինի կերպով պահել հրազեն, ռազմամթերք, ակոսափող հրազենի փամփուշտներ, պայթուցիկ նյութեր, ինչպես նաև կատարել է տարբեր տեսակի հափշտակություններ։

Суд оставил под стражей экс-депутата парламента Армении Манвела Григоряна
Суд общей юрисдикции Еревана сегодня, 2 июля, отклонил ходатайство адвоката бывшего депутата Национального Собрания Армении, экс-председателя Союза добровольцев «Еркрапа» генерала Манвела Григоряна – Левона Багдасаряна – касательно изменения меры пресечения в виде заключения под стражу или применения залога. Об этом сообщил председательствующий судья Мнацакан Мартиросян, вернувшись из совещательной комнаты.
Отметим, что сторона защиты сегодня представила ходатайство незамедлительной отмене избранной в отношении Манвела Григоряна меры пресечения в виде заключения под стражу, а, если же суд считает, что страдающее тяжелейшими заболеваниями лицо может воспрепятствовать или избежать правосудия, они ходатайствует об его освобождении под залог в 10 млн. драмов. До этого адвокат Л. Багдасарян представил результаты консилиума лечащих врачей Манвела Григоряна в Медцентре «Наири».
Представляющий сторону обвинения прокурор Ваге Долмазян представил возражения касательно ходатайства.
После заседания в беседе с журналистами супруга Манвела Григоряна – Назик Амирян – ответила на вопрос о том, как она лично оценивает решение суда, отметив: «Наверное, нужно хотеть, чтобы с подобными проблемами со здоровьем столкнулся прокурор, чтобы он на своей коже почувствовал, есть ли такая необходимость или нет».