Եթե սահմանադրության տեքստը լի է հակասություններով, դրա մեկնաբանությունը դառնում է ռուսական ռուլետկա. Լյուֆթենհանդ
11:32 04/07/2019
«ՀՀ Սահմանադրության ճանապարհը 1995 թվականից մինչև այսօր շատ տպավորիչ է»,- «ՀՀ Սահմանադրություն. կարմիր և կանաչ գծեր» թեմայով խորհրդաժողովի ժամանակ նման կարծիք հայտնեց իրավագիտության դոկտոր, պրոֆեսոր Օթթո Լյուֆթենհանդը։
Նրա խոսքով՝ դա հասկանալու համար բավական է նայել Ադրբեջանի ու Ռուսաստանի սահմանադրություններին։
«Այսօր ուզում եմ անդրադառնալ այն ակտուալ իրադարձությանը, որն առիթ է տալիս տարբեր մեկնաբանությունների, խոսքն այն մասին է, թե արդյոք ՀՀ-ում Սահմանադրական դատարանն ամբողջովին լեգիտիմ է։ Պատճառն այն է, որ ՍԴ դատավոր Վահե Գրիգորյանը հայտարարել էր՝ նախկինում ընտրված ՍԴ անդաները դատավոր չեն։ Այդ պնդման հիմք է ծառայել 213-րդ հոդվածը, այսինքն վեճը վերաբերում է այս հոդվածի մեկնաբանությանը։ Նշված հոդվածի առաջին նախադասությունն ասում է՝ մինչև Սահմանադրության 7-րդ գլխի ուժի մեջ մտնելը նշանակված ՍԴ նախագահն  ու անդամները շարունակում են պաշտոնավարել մինչև իրենց լիազորությունների 2005 թվականի փոփոխություններով Սահմանադրությամբ սահմանված ժամկետի ավարտը։ Նաև ասվում է, որ 7-րդ գլխի ուժի մեջ մտնելուց հետո ՍԴ դատավորների թափուր տեղերի համար առաջադրումները կատարում են հաջորդաբար հանրապետության նախագահը, դատավորների ընդհանուր ժողովն ու կառավարությունը»,- մանրամասնեց իրավագետը։
Նաև նշեց, որ Վահե Գրիգորյանն ընտրվել է վերջին՝ երկրորդ նախադասության համաձայն։
Օթթո Լյուֆթենհանդը հավելեց, որ չնայած այն փոփոխություններին, որոնք կարող են կատարվել Սահմանադրությունում, անցումային դրույթները պետք է ապահովեն դրա միասնականությունը և ներսում հակասություններից զերծ լինելը. «Սահմանադրության մեկնաբանման համար հիմնական նախադրյալը հետևյալն է՝ պետք է ընկալենք, որ սա միասնական փաստաթուղթ է։ Եթե սահմանադրության տեքստը լի է հակասություններով, ապա դրա մեկնաբանությունը դառնում է ռուսական ռուլետկա և կորցնում է իր ամբողջ իմաստը»։

Немецкий юрист Отто Лухтерхандт: Если текст Конституции полон противоречий, ее трактовка превращается в русскую рулетку
«Путь, пройденный Конституцией Республики Армения с 1995 года по сей день, является очень впечатляющим», – заявил сегодня доктор юридических наук, профессор Отто Лухтерхандт на конференции «Конституция Армении: красные и зеленые линии», организованной общественной организацией «Правовой путь».
По его словам, это понятно при сравнении с Конституциями РФ и Азербайджана.
«Сегодня хочу коснуться актуального события, которое служит поводом для различного рода трактовок. Речь о том, легитимен ли полностью Конституционный суд Армении. Вопрос возник после заявления избранного судьей КС Ваге Григоряна о том, что избранные ранее члены КС не являются судьями. Для такого утверждения основанием послужила статья 213 Конституции, то есть дискуссия касается трактовки данной статьи. Первое предложение данной статьи гласит: Председатель и члены Конституционного Суда, назначенные до вступления в силу Главы 7 Конституции, продолжают пребывать в должности до истечения срока своих полномочий, установленного Конституцией с изменениями 2005 года. Говорится также, что после вступления в силу Главы 7 Конституции выдвижение на вакантные места судей Конституционного Суда осуществляют последовательно Президент Республики, Общее собрание судей и Правительство», – пояснил немецкий юрист Отто Лухтерхандт.
Он указал также, что Ваге Григорян был избран в соответствии со вторым предложением.
По его словам, переходные положения Конституции должны обеспечивать ее единство и исключить внутренние противоречия. «Главное предусловие для трактовки Конституции заключается в следующем: нужно воспринять, что это единый документ. Если текст Конституции полон противоречий, то ее трактовка превращается в русскую рулетку и теряет весь свой смысл», – отметил профессор.