Սահմանադրությունը պետք է ունենա հստակ երաշխավոր. Վարդան Այվազյան
«Սահմանադրությունը որպեսզի տարբեր մեկնաբանությունների ու խեղաթյուրումների առիթ չդառնա, այն պետք է ունենա հստակ երաշխավոր»,- այս մասին այսօր կազմակերած «ՀՀ Սահմանադրություն. կարմիր և կանաչ գծեր» թեմայով խորհրդաժողովի ժամանակ նշեց ԵՊՀ սահմանադրական իրավունքի ամբիոնի վարիչ Վարդան Այվազյանը։
Նա մանրամասնեց, որ երբ վերցնում ենք նախագահական կառավարման ձևը, ապա այդտեղ ամենայն ճշգրտությամբ և հստակությամբ ամրագրվում է համապատասխան իրավական կառուցակարգերը, այսինքն Սահմանադրության երաշխավորը պետության գլուխն է՝ հանրապետության նախագահը։
«Երբ անցում կատարեցինք խորհրդարանական կառավարման ձևին, կարծես թե Սահմանադրության երաշխավորի ինստիտուտը դուրս մղվեց և նախագահին վերագրվեցին Սահմանադրության ոչ թե երաշխավորի, այլ հետևելու գործառույթներ, որոնք էլ հստակ չէին, անորոշ էին։ Հիմա այս պարագայում, որպեսզի Սահմանադրությունը տարակարծիք մեկնաբանությունների առարկա չլինի, այստեղ հիմնական խնդիրը Սահմանադրության երաշխավորի հարցն է»,- ասաց Այվազյանը։
Սահմանադրագետը նշեց, որ որպես կանոն խորհրդարանական կառավարման ձևում թույլատրելի է, որպեսզի նախագահը չլինի Սահմանադրության երաշխավորը, այլ հսկողություն իրականացնողը միայն մի պարագայում, եթե ունենք շատ բարձր իրավագիտակցական մակարդակ ունեցող հանրություն և բարձր, պրոֆեսիոնալ պատրաստված խորհրդարան։
«Եթե այս երկու հանգամանքը բացակայում է, ապա Սահմանադրության երաշխավորման խնդիրը մղվում է երկրորդ պլան և մենք ունենում ենք տարակարծիք մոտեցումներ։ Բոլոր դեպքերում Սահմանադրության մեկնաբանության մեթոդաբանության առումով պետք է բոլորս հասկանանք, որ Սահմանադրությունն իրենից ներկայացնում է կոնցեպտուալ փաստաթուղթ և ցանկացած պարագայում անթույլատրելի է դրա բառացի, քերականական մեկնաբանությունները, այն պետք է մեկնաբանվի բացառապես բովանդակային առումով»,- հավելեց Վարդան Այվազյանը։

«Во избежание различного рода трактовок и искажений у Конституции должен быть четкий гарант», – заявил сегодня заведующий кафедрой конституционного права Ереванского государственного университета (ЕГУ) Вардан Айвазян на конференции «Конституция Армении: красные и зеленые линии», организованной общественной организацией «Правовой путь».
Так, по его словам, при президентской модели управления четко закреплены соответствующие правовые институциональные порядки: гарантом Конституции является глава государства – президент.
«При переходе к парламентской модели, кажется, институт гаранта Конституции был вытеснен, за президентом были закреплены функции не гаранта, а контроля, что делает функции нечеткими, неопределенными. Теперь, в данной ситуации, чтобы Конституция не стала предметом различных трактовок, на передний план выдвигается вопрос гаранта Конституции», – сказал Айвазян.
Эксперт отметил что, как правило, при парламентской модели управления допускается, чтобы президент был не гарантом Конституции, а осуществляющим надзор – но только в случае, если у нас общество с очень высоким уровнем правосознания, высокопрофессиональный, подготовленный парламент.
«Если эти два обстоятельства отсутствуют, тогда вопрос гарантирования Конституции отодвигается на второй план, и у нас появляются разные подходы. В любом случае, с точки зрения методологии трактовки Конституции мы все должны понимать, что Конституция является концептуальным документом, и в любом случае ее буквальные, грамматические толкования недопустимы, ее следует толковать исключительно в содержательном плане», – добавил Вардан Айвазян.