Գեորգի Ավետիսյան. Հայտնի է Մարտունիում անասունների անկման նախնական պատճառը
Տարածված տեղեկությունների համաձայն, Մարտունի քաղաքում Սևանա լճից ջուր խմելու հետևանքով կովեր են սատկել։
Panorama.am-ի հետ զրույցում Մարտունիի քաղաքապետ Արմեն Ավետիսյանն ասաց, լսել է անկումների մասին, հիմա քաղաքում չէ, հանձնարարել է, որ ճշտեն, հստակ տվյալներ իրեն փոխանցել։
Սննդի անվտանգության տեսչական մարմնի ղեկավար Գերոգի Ավետիսյանն էլ տեղեկացրեց, որ այս դեպքերն իրենց վերահսկողության տակ են:
Նրա խոսքով, տասնյակ անկումներ չկան, կա 4 անկում, անասնաբույժների ջանքերով մոտ 80 գլուխ փրկվել են, դեպքը տեղի է ունեցել Կարճաղբյուր գյուղի հարևանությամբ գտնվող անտառներում, որտեղ կա ճահճոտ տարածք, որտեղ աճում է առվույտ:
«Մասնագետները գիտեն, որ մատղաշ, թաց առվույտը, որոճողների մոտ առաջացնում է փքվածություն, և որպես հետևանք նաև անկումներ: Նախնական տվյալներով հենց դա է պատճառը:
Ավելի ստույգ կիմանանք համապատասխան ախտորոշիչ միջոցների ավարտից հետո: Հրահանգել եմ, որ դեպքի վայր մեկնեն լաբորատորիայի համապատասխան մասնագետները:

Георгий Аветисян: Причина падежа коров в Мартуни известна
Согласно муссируемым в Сети слухам, в Мартуни зарегистрированы случаи падежа коров, которые выпили воды из озера Севан.
В беседе с корреспондентом Panorama.am мэр города Мартуни Гегаркуникской области Армении Армен Аветисян отметил, что слышал о падеже скота, сейчас он не в городе, поручил уточнить и предоставить ему точные данные.
Руководитель Инспекционного органа продовольственной безопасности Армении Георгий Аветисян в свою очередь сообщил, что случаи находятся под контролем ведомства.
По его словам, речь не о десятках случаях падежа, а о 4-х, усилиями ветеринаров спасти удалось 80 голов скота, инцидент произошел в лесу по соседству с селом Карчахбюр, там есть болотистая местность, где растет люцерна.
«Специалисты знают, что нельзя выпасать скот на пастбищах, где молодая люцерна, роса, потому что это вызывает вздутие, которое может привести к падежу. По предварительным данным, именно в этом причина.
Более точно узнаем после завершения соответствующих диагностических мероприятий. Поручил, чтобы на место происшествия направились соответствующие специалисты лаборатории.