«Գառնի» արգելոց-թանգարանում կկայանա երեկո՝ նվիրված Կոմիտասի և Թումանյանի 150-ամյակներին
«Գառնի» պատմամշակութային արգելոց-թանգարանում կկազմակերպվի մեծամասշտաբ երեկո՝ նվիրված Կոմիտասի և Հովհաննես Թումանյանի ծննդյան 150-ամյակներին: Կամերային երաժշտության ազգային կենտրոնի նախաձեռնությամբ անցկացվող հոբելյանական համերգը տեղի կունենա հուլիսի 14-ին, ժամը 20:30:
Կամերային երաժշտության ազգային կենտրոնից հայտնում են, որ միջոցառմանը ելույթ կունենան հայաստանյան երեք առաջատար երաժշտախմբերը՝ Հայաստանի պետական կամերային նվագախումբը (գեղ. ղեկավար և գլխ. դիրիժոր՝ Վահան Մարտիրոսյան), Հայաստանի պետական կամերային երգչախումբը (գեղ. ղեկավար և գլխ. դիրիժոր՝ Ռոբերտ Մլքեյան), «Հովեր» պետական կամերային երգչախումբը (խմբավար՝ Սոնա Հովհաննիսյան):
Երեկոյի ընթացքում երաժշտախմբերը հանդես կգան դիրիժորներ Վահան Մարտիրոսյանի և Ռոբերտ Մլքեյանի ղեկավարությամբ: Կմասնակցեն նաև մի շարք մենակատարներ: Միջոցառմանը կհնչեն Կոմիտասի, Վ. Շարաֆյանի, Մ. Մավիսակալյանի ստեղծագործությունները:

В музее-заповеднике «Гарни» состоится приуроченный к 150-летним юбилеям Комитаса и Туманяна вечер
В историко-культурном музее-заповеднике «Гарни» будет организован вечер, приуроченный в 150-летним юбилеям Комитаса и Ованнеса Туманяна. Организованный по инициативе Национального центра камерной музыки юбилейный концерт состоится 14 июля в 20:30.
Как сообщают из Национального центра камерной музыки, на мероприятии выступят три ведущих армянских музыкальных ансамбля – Государственный камерный оркестр Армении (художественный руководитель и дирижер – Ваан Мартиросян), Государственный камерный хор Армении (художественный руководитель – Роберт Млкеян)и Государственный камерный хор Армении «Овер» (худрук – Сона Ованнисян).
Во время вечера музыкальные ансамбли под руководством – дирижеров Ваана Мартиросяна и Роберта Млкеяна. Примут участие также ряд солистов. На мероприятии прозвучат произведения Комитаса, Шарафяна, Мависакаляна.