Հայկ Ալումյան.  Եթե մեղադրանքը գոնե մի փոքր հիմնավոր լիներ
ՀՀ երկրորդ նախագահ Ռոբերտ Քոչարյանի փաստաբանական խմբի անդամ Հայկ Ալումյանն անդրադարձել է նրա պաշտպանյալի կալանավորման հիմքերի շուրջ բանավեճին։
«Համացանցում շատ են բանավիճում՝ օրինակա՞ն էր արդյոք երկրորդ Նախագահ Ռոբերտ Քոչարյանի կալանավորումը, հիմնավո՞ր է արդյոք նրան առաջադրված մեղադրանքը:
Շատ փաստարկներ չբերեմ, ասեմ միայն հետևյալը. եթե մեղադրանքը գոնե մի փոքր հիմնավոր լիներ և կալանավորման թեթևակի հիմքեր առկա լինեին, որևէ մեկը կասկած ունի՞, որ մեր դատարանները պարոն Քոչարյանին կկալանավորեին առանց ԱԱԾ տնօրենի կողմից դատավոր Հրաչին զանգելու (էն որ ասել էր՝ «գործը նայի, բայց կալանքն ուզես-չուզես՝ պԸտի տաս»), առանց Վարչապետի կողմից Հանրապետության հրապարակի հանրահավաքում դատավորներին ուղիղ եթերով սպառնալու, առանց դատարանների շենքերը փակելու և մյուս նման ճնշումների:
Որևէ մեկը կարո՞ղ է մտածել, որ եթե կալանավորման համար մի փոքրիկ օրինական հիմք լիներ, իշխանությունները ստիպված լինեին դիմելու ծայրահեղ միջոցի՝ դատավոր Արմեն Դանիելյանի ծառայություններին, իսկ վերջինս էլ իր հերթին դիմեր ծայրահեղ [Հայաստանի դատական պրակտիկայում նախադեպը չունեցող] միջոցի՝ զրկեր պաշտպանական կողմին ելույթի իրավունքից»։

Адвокат Айк Алумян прокомментировал законность ареста второго президента Армении Роберта Кочаряна
Член команды адвокатов второго президента Армении Роберта Кочаряна – Айк Алумян – на своей странице в соцсети Facebook обратился к дискуссиям вокруг оснований ареста его подзащитного.
«В Сети много спорят, действительно ли арест второго президента Армении Роберта Кочаряна был законным, и является ли обоснованным выдвинутое ему обвинение.
Не стану приводить много аргументов, скажу лишь следующее: если бы обвинение было бы хоть немного обоснованным и существовали бы хотя бы незначительные основания для ареста, есть ли у кого-либо сомнения, что наши судьи арестовали бы г-на Кочаряна без звонка директора СНБ судье Грачу (тогда он сказал ему: “посмотри дело, но ты должен принять решение об его аресте”), без озвучивания прямых угроз в адрес судей со стороны премьера Армении во время митинга на площади Республики, без блокировки входов в здания судов и других подобных давлений.
Кто-либо может подумать, что, если для ареста существовало бы хотя бы незначительное законное основание, власти вынуждены были бы прибегнуть к крайней мере – услугам судьи Армена Даниеляна, а последний, в свою очередь, прибег бы к крайней мере (не имеющей прецедентов в прошлом) – лишил сторону защиты права высказаться на суде».