Արարատի վթարի հետևանքով 2 տուժածի վիճակը շարունակում է ծանր մնալ, 1-ինը՝ ծայրահեղ ծանր
Արարատի մարզում` Զոդի կամրջի վրա տեղի ունեցած պատահարից տուժած քաղաքացիները շարունակում են բուժումը հանրապետության տարբեր բժշկական կազմակերպություններում։
Ճառագայթային բժշկության և այրվածքների գիտական կենտրոնում գտնվող 3 քաղաքացուց 2-ի առողջական վիճակը շարունակում է մնալ ծանր, իսկ մեկինը` ծայրահեղ ծանր: Նա կյանքին սպառնացող վնասվածքներ ունի: Այս մասին հայտնում են Առողջապահության նախարարությունից:
«Սուրբ Աստվածամայր» բժշկական կենտրոնում բուժում ստացող երեխայի վիճակում կա դրական շարժընթաց:
Արարատի բժշկական կենտրոնում բուժում ստացող 2 քաղաքացուց մեկի առողջական վիճակը գնահատվում է միջին ծանրության, մյուսինը` բավարար:
«Էրեբունի» և «Արմենիա» բժշկական կենտրոններում բուժում ստացող 2 տուժածի առողջական վիճակը բժիշկները ևս գնահատում են միջին ծանրության:
ԱՆ-ից հայտնում են, որ բոլոր կենտրոններում տուժածները ստանում են անհրաժեշտ ծավալով բժշկական օգնություն և սպասարկում։

One of tragic Armenia car crash victims in critical condition – ministry
The citizens injured in a tragic road accident in Armenia’s Ararat Province continue to receive treatment at different medical facilities across the country.
Two out of the three crash victims receiving treatment at the Scientific Center of Radiation Medicine and Burns continue to remain in a grave condition, while the other one, who has suffered life-threatening injuries, is in a critical condition, the Health Ministry told Panorama.am.
A positive dynamic has been observed in the health condition of a child receiving treatment at St. Mary's Medical Center.
One of the two passengers being treated at Ararat Medical Center is in a moderate condition, while the other one – in satisfactory condition.
Doctors also assess as moderate the health condition of the two inured passengers receiving treatment at Erebuni and Armenia Medical Centers.
The ministry said all the wounded passengers are receiving the necessary medical aid.
A total of six people were killed, while 13 others were injured in a fire that caught up after two cars and a minibus collided on Yerevan-Yeraskh highway on Saturday.