«Ստեղծվել է հակաօրինական, ամբողջությամբ օրենքի կարգավորման շրջանակներից դուրս, օրենքով չնախատեսված, անգամ տրամաբանությանը հակասող իրավիճակ»,- լրագրողների հետ հանդիպմանն ասաց ՀՀ երկրորդ նախագահ Ռոբերտ Քոչարյանի պաշտպան Հայկ Ալումյանը՝ խոսելով ՀՀ երկրորդ նախագահ Ռոբերտ Քոչարյանի, Արմեն Գևորգյանի, Սեյրան Օհանյանի և Յուրի Խաչատուրովի վերաբերյալ քրեական գործով վարույթն առաջին ատյանի դատարանի որոշմամբ կասեցվելու և Սահմանադրական դատարան դիմելու մասին:
«Առաջին ատյանի դատարանը որոշել էր դիմել Սահմանադրական դատարան և այդ հիմքով կասցնել գործի քննությունը։ Առաջին ատյանի դատարանը համապատասխան դիմումն ուղարկել է Սահմանադրական դատարան։ Վերաքննիչ դատարանը բեկանել է առաջին ատյանի դատարանի որոշումը, մենք պատրաստվում ենք գնալ Վճռաբեկ դատարան, մեր գնալու ժամկետները, հնարավորությունները սպառված չեն»,- ասաց պաշտպանը։
Նման իրավիճակում ի՞նչ պետք է անի Սահմանադրական դատարանը հարցին ի պատասխան Հ.Ալումյանը նշեց. «Օրենքով այս հարցին պատասխան չկա, բայց ինչ էլ որ անի, իր արածը պետք է ստանա ինչ- որ մի նյութեղեն տեսք՝ որոշման տեսք, գրության տեսք։ Չի կարող ուղղակի ոչինչ չանել, կամ պետք է որոշում կայացնի՝ ընդունել քննության, կամ որոշի մերժել քննության ընդունումը։ Չի կարող դատարանի գործողությունները կամ դատարանի կողմից որևէ գործողություն անելուց հրաժարվելը չունենալ նյութեղեն ձևակերպում»,- նշեց Հայկ Ալումյանը։
Հիշեցնենք, որ Վերաքննիչ քրեական դատարանը՝ նախագահությամբ Արմեն Դանիելյանի, հունիսի 25-ին բավարարել էր ՀՀ երկրորդ նախագահ Ռոբերտ Քոչարյանի, Սեյրան Օհանյանի, Յուրի Խաչատուրովի և Արմեն Գևորգյանի գործով դատախազության, տուժողների ներկայացուցիչ Սեդա Սաֆարյանի բողոքները։Նրանք բողոքարկել էին մայիսի 18-ի՝ Երևան քաղաքի ընդհանուր իրավասության դատարանի՝ ՀՀ երկրորդ նախագահ Ռոբերտ Քոչարյանի նկատմամբ ընտրված խափանման միջոց կալանավորման որոշումը փոփոխելու և նույն դատարանի մայիսի 20-ի՝ քրեական գործի վարույթը կասեցնելու և Սահմանադրական դատարան դիմելու որոշումը:

Адвокат второго президента Армении Роберта Кочаряна: Сложилась незаконная и противоречащая логике ситуация
«Сложилась незаконная, находящаяся абсолютно полностью за рамками регулировок закона, не предусмотренная по закону, даже противоречащая логике ситуация», – заявил в беседе с журналистами адвокат второго президента Армении Роберта Кочаряна – Айк Алумян – обратившись к приостановлению производства по делу в отношении Роберта Кочаряна, трех бывших высокопоставленных должностных лиц – Сейрана Оганяна, Юрия Хачатурова и Армена Геворгяна и отправке его в Конституционный суд.
«Суд общей юрисдикции первой инстанции города Ереван принял решение обратиться в Конституционный суд и на этом основании приостановил рассмотрение дела. Суд первой инстанции направил соответствующее заявление в Конституционный суд. Апелляционный уголовный суд отменил решение суда первой инстанции, сейчас мы собираемся обратиться в Кассационный суд, пока сроки обращения и наши возможности не исчерпаны», – отметил адвокат.
На вопрос о том, какие действия в данной ситуации должен предпринять Конституционный суд, А. Алумян ответил: «По закону ответа на данный вопрос нет, но, что бы он не предпринял, эти действия должны получить материальный вид – быть в виде решения. Суд не может просто ничего не делать, или он должен вынести решение – принять к рассмотрению, или отклонить принятие к рассмотрению. Действия суда или отказ от выполнения действия со стороны суда не могут не получить материальный вид».