ՊԵԿ-ը կանխել է 2.5կգ «ափիոն» տեսակի թմրամիջոցի տեղափոխման աննախադեպ փորձ
Պետական եկամուտների կոմիտեի մաքսանենգության դեմ պայքարի վարչությունն օրերս կանխել է թմրամիջոցի արտահանման հերթական խոշոր խմբաքանակը: Այս անգամ մաքսանենգները փորձել են թմրանյութը տեղափոխել փոստային առաքանու միջոցով:
ՊԵԿ տեղեկատվության և հասարակայնության հետ կապերի բաժնի փոխանցմամբ, ՊԵԿ մաքսանենգության դեմ պայքարի վարչության բաժնի և Արևմտյան մաքսատուն-վարչության աշխատակիցները «Զվարթնոց» օդանավակայնի «Կարգո» բեռնային համալիրում մաքսային հսկողության շրջանակում զննման են ենթարկել Իրանի քաղաքացի Ա.Հ.-ի անունից Կանադա արտահանվող սուրհանդակային առաքանին: Մաքսանենգները փոստային առաքանու միջոցով փորձել են իբր իրանական արտադրության ապրանք առաքել Կանադա, սակայն առաջին հայացքից սովորական թվացող ծանրոցը չի վրիպել վարչության աշխատակիցների տեսադաշտից: Նախապես պատրաստված թաքստոցը բացահայտվել է: Մաքսային զննման ընթացքում որպես կոմբայնի պահեստամաս հայտարարագրված առաքանում առկա մետաղական, գլանաձև երկու դետալների միջից հայտնաբերվել են 2528 գրամ ընդհանուր քաշով «ափիոն» տեսակի թմրանյութի նմանվող, մուգ շագանակագույն, սուր հոտով երկու գլանաձև զանգվածներ:
Փաստի առթիվ ՊԵԿ հետաքննության և օպերատիվ հետախուզության վարչությունում հարուցվել է քրեական գործ՝ ՀՀ քրեական օրենսգրքի 267.1-րդ հոդվածի հատկանիշներով։ Օպերատիվ միջոցառումները շարունակվում են՝ հնարավոր այլ անձանց ներգրավավծության փաստը պարզելու համար:
Ծանուցում. հանցագործության համար մեղադրվողը համարվում է անմեղ, քանի դեռ նրա մեղքն ապացուցված չէ օրենքով սահմանված կարգով` դատարանի` օրինական ուժի մեջ մտած դատավճռով:

КГД Армении: Пресечена беспрецедентная попытка пересылки крупной партии опиума
Управление по борьбе с контрабандой Комитета государственных доходов (КГД) Армении на днях пресекло попытку вывоза очередной крупной партии наркотиков. Как сообщает пресс-служба КГД РА, в этот раз контрабандисты пытались переслать наркотики посредством почтовых отправлений.
«Сотрудники Управления по борьбе с контрабандой КГД и Западного таможенного управления в грузовом комплексе ереванского международного аэропорта "Звартноц" осмотрели отправляемую в Канаду курьерскую посылку от имени гражданина Ирана. Контрабандисты посредством почтового отправления пытались якобы доставить продукцию иранского производства в Канаду, однако кажущаяся обычной лишь на первый взгляд посылка не ускользнула от внимания сотрудников управления. Заранее изготовленный тайник был обнаружен. В ходе таможенного досмотра в посылке с товаром, задекларированным как запчасти от комбайна, среди двух металлических и цилиндрических деталей было обнаружено вещество темно-коричневого цвета с острым запахом, похожее на опиум общим весом 2528 г», – говорится в сообщении.
По факту возбуждено уголовное дело по признакам статьи 267.1 УК Армении. Оперативные мероприятия продолжаются для установления факта возможной причастности к этому других лиц.