Գաֆէսճեան արվեստի կենտրոնը և Beeline-ը ԹՈՒՄՈ Գյումրիում ներկայացրեցին «Արվեստանոց» ցուցադրությունը
Շարունակելով Գաֆէսճեան արվեստի կենտրոնի (ԳԱԿ) տասնամյակին նվիրված միջոցառումների շարքը՝ Կենտրոնը հուլիսի 9-ին ԹՈՒՄՈ ստեղծարար տեխնոլոգիաների կենտրոնի Գյումրու մասնաճյուղում ներկայացրել է Beeline-ի աջակցությամբ իրականացված «Արվեստանոց» ցուցադրությունը, որը կտևի մինչև հուլիսի 31-ը:
Beeline-ից հայտնում են, որ Գաֆէսճեան պատանեկան խորհրդի «Արվեստանոց» կրթական նախագծի արդյունքում ստեղծված ցուցադրությունը տեղի էր ունեցել դեռևս 2018 թ. փետրվար – հունիս ամիսներին: Ֆոտոպատումը ներկայացնում է տասը ժամանակակից հայ նկարիչներին և նրանց արվեստանոցները, որտեղ Գաֆէսճեան պատանեկան խորհրդի անդամների աչքերով բացահայտվում է արվեստագետների ստեղծագործական միջավայրն ու դրա բազմազանությունը:
«Գաֆէսճեան պատանեկան խորհրդի անդամները միշտ հանդես են գալիս հետաքրքրական և ստեղծագործ նախաձեռնություններով, որոնց շարքում առանձնանում է «Արվեստանոց» նախագիծը: Շատ ուրախ ենք այդ նախագծի արդյունքում ստեղծված ցուցադրությամբ հանդես գալ ԹՈՒՄՈ-ի Գյումրու՝ Հայաստանի մշակութային կիզակետ հանդիսացող քաղաքներից մեկի մասնաճյուղում: Շնորհակալ ենք մեր մշտական գործընկեր Beeline-ին, ում աջակցության շնորհիվ կարողանում ենք իրականացնել այսպիսի յուրօրինակ ծրագրեր: Շնորհակալություն ենք նաև հայտնում ԹՈՒՄՈ ստեղծարար տեխնոլոգիաների կենտրոնին՝ «Արվեստանոց»-ը մայրաքաղաք Երևանից Հայաստանի մարզերին հասցնելու շրջանակում համագործակցության համար», - նշել է Գաֆէսճեան արվեստի կենտրոնի Գործադիր տնօրենի պաշտոնակատար Վահագն Մարաբյանը:
«Գաֆէսճեան արվեստի կենտրոնը 10 տարեկան է, և այդ տարիների մեծ մասը մենք եղել ենք նրա կողքին՝ աջակցելով կենտրոնում իրականացվող հիանալի նախագծերին: Շատ լավ է, որ մեր երիտասարդներին արվեստի հետ ծանոթացնելու գործընթացը դուրս է գալիս Երևանից և տարածվում մարզերում: 10-ամյակը լավ առիթ է ոչ միայն ամփոփելու կատարված աշխատանքը, այլև առաջ գնալու և ավելի մեծ ծրագրեր մշակելու», - նշել է Հայաստանում Beeline-ի Գլխավոր տնօրեն Անդրեյ Պյատախինը։
Beeline-ը և Գաֆէսճեան արվեստի կենտրոնը համագործակցում են 2011 թ-ից: Երկարաժամկետ համագործակցության շրջանակում կենտրոնում պարբերաբար անցկացվում են մանկապատանեկան, ընտանեկան և այլ կրթական ծրագրեր` ուղղված երեխաների ու պատանիների էսթետիկ դաստիարակությանը:
Գաֆէսճեան արվեստի կենտրոնի առաքելությունն է ժամանակակից արվեստի լավագույն նմուշները ցուցադրել Հայաստանում և աշխարհին ներկայացնել հայկական մշակույթի լավագույնը: 2009 թվականի նոյեմբերին տեղի ունեցած բացումից առ այսօր Գաֆէսճեան արվեստի կենտրոնը, հավատարիմ իր առաքելությանը, կազմակերպում է բազմազան ցուցահանդեսներ, ներկայացնում ժամանակակից արվեստի յուրօրինակ գործեր, իրականացնում ֆիլմերի ցուցադրություններ, համերգաշարեր, դասախոսություններ և կրթական ծրագրեր:
Գաֆէսճեան պատանեկան խորհուրդը 13-16 տարեկան երիտասարդների առաջնորդական խումբ է, որը ստեղծվել է 2017թ.՝ նպատակ ունենալով կառուցել շարունակական հարաբերություններ պատանիների հետ, կարևորել նրանց բազմապիսի հետաքրքրությունները և կարիքները՝ Կենտրոնը դարձնելով սիրելի վայր բոլոր դեռահասների համար, ներգրավել նրանց մշակութային միջավայրի մեջ որպես ակտիվ դերակատարների, միևնույն ժամանակ խթանել նրանց ստեղծարար մտածողությունը և տեսողական գրագիտությունը, նպաստել հաղորդակցման, թիմային աշխատանքի և առաջնորդական հմտությունների զարգացմանը:

Within the scope of the events dedicated to the 10th Anniversary of Armenia’s Cafesjian Center for the Arts (CCA), the center launched the Art Studio exhibition realized with the support of Beeline Armenia at TUMO Gyumri branch on July 9. The exhibition runs until July 31, Beeline’s press service reported.
CCA presented the exhibition created as a result of the Cafesjian Teen Council's Art Studio educational project, which took place back in February-June 2018. The photo-story features ten contemporary Armenian artists and their studios, where the artists' creative environment and its diversity are revealed through the eyes of the Cafesjian Teen Council members.
"The Cafesjian Teen Council always initiates and implements interesting and creative projects. Art Studio stands out among those. We are delighted to present the exhibition, created as a result of that project, at the Gyumri branch of TUMO, in one of the focal cultural cities of Armenia. A special gratitude goes to our permanent partner Beeline, whose support enables us to implement such unique projects. We would also like to extend our gratitude to TUMO for cooperating with us in presenting Art Studio beyond our capital city Yerevan and into theregions of Armenia," stated Vahagn Marabyan, Acting Executive Director of the Cafesjian Center for the Arts.
"Cafesjian Center for the Arts turns 10, and the main part of that time we have been there to support wonderful projects implemented by the center. It’s very good, that our youngsters get to learn about art not only in Yerevan, but also in regions of Armenia. 10 years of work is a good time to summarize done work and prepare bigger plans for the future,” mentioned Beeline Armenia CEO Andrey Pyatakhin.
The CCA and Beeline have been cooperating since 2011. In the frames of this long-term cooperation, teen, family and other educational programs with a focus on children and teenagers' aesthetic education are regularly implemented at the center.
The mission of the Cafesjian Center for the Arts is to bring the best of contemporary art to Armenia and present the best of Armenian culture to the world. Dedicated to its mission, the Cafesjian Center has been organizing a wide variety of exhibitions, presenting unique works of contemporary art, offering movie screenings, concert series, lectures and educational programs since its opening in November 2009.
The Cafesjian Teen Council is 13-16-year-old teenagers' leadership group, created in 2017 with the goal to build a long-lasting relationship with teenagers, to lay emphasis on their diverse interests and needs, making the center an attractive venue for all teenagers, to engage them in the cultural environment as active participants, as well as to foster their creative thinking and visual literacy, thus enhancing their communication, teamwork and leadership skills.