Տուսկը ԽՍՀՄ փլուզումն անվանել է օրհնություն
Եվրամիության խորհրդի նախագահ Դոնալդ Տուսկը, որն այսօր Վրաստանում է ու մասնակցում է Արևելյան գործընկերության 10-ամյակին նվիրված կոնֆերանսին, գրառում է կատարել թվիթերում՝ ԽՍՀՄ փլուզումն անվանել է օրհնություն։
«Խորհրդային Միության փլուզումը դարաշրջանի ամենամեծ աշխարհաքաղաքական աղետը չէր: Այսօր Վրաստանում ես ուզում եմ բարձրաձայն ու հստակ ասել․ ԽՍՀՄ փլուզումն օրհնություն էր վրացիների, լեհերի, ուկրաինացիների ու ամբողջ Կենտրոնական և Արևելյան Եվրոպայի համար, ինչպես նաև ռուսների»,-գրել է Տուսկը։
Հիշեցնենք, որ Դոնալդ Տուսկը տարածաշրջանային այցով եղավ Բաքվում, Երևանում, իսկ այսօր արդեն Բաթումիում է։

Глава Европейского совета поляк Дональд Туск, прибыв с визитом в Батуми на конференцию «Европейский путь Грузии», посвященную 10-летию программы ЕС «Восточное партнерство», высказал мнение, что распад СССР «стал благословением» для украинцев, грузин, народов Центральной и Восточной Европы и самих русских. Об этом сообщает ТАСС.
«Распад Советского Союза не был величайшей геополитической катастрофой века. Сегодня в Грузии я хочу сказать громко и четко: крах СССР стал благословением для грузин, поляков, украинцев и всей Восточной и Центральной Европы. И также для русских», – заявил он.
По словам главы Евросовета, в этом году, помимо 10-летия со дня создания «Восточного партнерства», в Европе отмечают 15-летие расширения ЕС, а также «коллапс советского доминирования».