Ռուսաստանի և Վրաստանի հարաբերություններում առաջացած ճգնաժամի պատճառով չի բացառվում, որ արգելվի վրացական գինու ներմուծումը Ռուսաստան։
Գինու ազգային կենտրոնի նախագահ Ավագ Հարությունյանի հետ զրույցում Panorama.am-ը փորձեց պարզել՝ ինչպես այդ իրավիճակը կանդրադառնա Հայաստանի վրա և հայկական գինիները կարո՞ղ են փոխարինել վրացականին։
Գինեգործի խոսքով՝ հայկական և վրացական գինիները գտնվում են տարբեր շուկաներում, տարբեր գնային սեգմենտներում և մեկի բացակայությունը մյուսի մեծ ազդեցություն չի ունենա։
«Եթե Ռուսաստանը հրաժարվի վրացական գինուց, հայկական գինիները չեն կարող այդ բացը լրացնել։ Իրականում այդ արգելքի հետևանքով կարող է մինչև 5-6 մլն շիշ գինի ավելի արտահանելու հնարավորություն ստեղծվի, բայց մենք այդքան գինի և խաղող չունենք։ Պարզապես հնարավոր է՝ 1-2 մլն շիշ ավելի գինի արտահանենք»,- ասաց Ավագ Հարությունյանը՝ հավելելով, որ եթե Ռուսաստանի և Վրաստանի միջև խնդիր էլ չլիներ, արտահանման աճ՝ 1-2 մլն շշի չափով, էլի կունենայինք, քանի որ ռուսական շուկայում մեծ պահանջարկ ունի հայկական արտադրության գինին։
Վերջին տարիներին, ըստ նրա, գինեգործությունն արագ տեմպերով զարգանում է, միայն վերջին 2-3 տարիներին արձանագրվում է արտադրության և արտահանման 20-30 տոկոսի կայուն աճ։
Ավագ Հարությունյանի խոսքով՝ դրան հասել են երկար տարիների քրտնաջան աշխատանքի շնորհիվ։ «Գինին 2008-2009 թթ-ից դուրս է եկել քաղաքական դաշտից, դրա համար լուրջ առաջընթաց ունենք։ Այսօր կարող ենք վստահ ասել, որ հայկական գինին իր որակով չի զիջում աշխարհի լավագույն գինիներին։ Հայկական գինիներով արդեն բավական ճանաչելիություն ունենք։ Մեր խնդիրն այսօր ոչ թե որակն է, այլ քանակը»,- ասաց գինեգործը։

Из-за кризиса в отношениях России и Грузии не исключается запрет на ввоз грузинского вина в РФ.
В беседе с председателем Национального центра вина Авагом Арутюняном корреспондент Panorama.am попытался выяснить, как эта ситуация отразится на Армении и могут ли армянские вина заменить грузинское вино.
По словам винодела, армянские и грузинские вина находятся на разных рынках, в разных ценовых сегментах, и отсутствие одного не окажет большого влияния на другое.
«Если Россия откажется от грузинского вина, армянские вина не смогут восполнить этот пробел. В действительности такой запрет может создать возможность для увеличения экспорта – до 5-6 миллионов бутылок вина больше, но у нас нет столько вина и винограда. Мы можем просто экспортировать на 1-2 млн бутылок вина больше», – сказал Аваг Арутюнян, добавив при этом: если между Россией и Грузией и не было бы проблем, у нас все равно был бы рост экспорта на 1-2 млн бутылок, поскольку на российском рынке вино армянского производства пользуется большим спросом.
По его словам, в последние годы виноделие стремительно развивается, только за последние 2-3 года регистрируется стабильный рост производства и экспорта на уровне 20-30%.
Как указал Аваг Арутюнян, достичь этого удалось благодаря многолетней напряженной работе. «Вино с 2008-2009 гг вышло из политической сферы, поэтому у нас серьезный прогресс. Сегодня мы можем с уверенностью сказать, что армянское вино по своему качеству не уступает лучшим винам мира. Армянские вина уже довольно популярны. Наша проблема сегодня – не качество, а количество», – сказал винодел.