Մարդու իրավունքների պաշտպան Արման Թաթոյանը խնդրել է ՀՀ երկրորդ նախագահ Ռոբերտ Քոչարյանի պաշտպանական խմբին ունեցած մտահոգություններն իրեն ներկայացնել գրավոր։
«Պարոն Ալումյանն ինձ հրապարակային դիմել էր։ Դրանից հետո ես խոսել եմ նրա հետ, քննարկել ենք հարցը։ Պայմանավորվել ենք, որ պարոն Ալումյանը խնդիրների վերաբերյալ փաստարկները գրավոր կներկայացնի։ Ես էլ ուսումնասիրելուց հետո կհասկանամ, դա մեր իրավասության ներքո՞ է, թե՞ ոչ։ Հայաստանի երկրորդ նախագահի փաստաբանները պնդում են, որ դրանք առնչվում են ոչ թե դատաքննությանը, այլ կազմակերպչական մասին»,-ասաց Թաթոյանը լրագրողների հետ ճեպազրույցում։
ՄԻՊ-ն ասաց, չի կարող խոսել Վենետիկի հանձնաժողովի գնահատականների մասին, քանի որ հարցը փաստաբանական թիմը բարձրացրել է դատարանում, այն քննության առարկա է։
«Բայց կարող եմ մի բան ասել։ Սահմանադրական դատարանն այդ գործերն ուղարկել է ինձ կարծիք հայտնելու համար։ Բոլոր դիմումների առնչությամբ մենք կարծիքներ ենք ներկայացնում։ Հիմա այդ հարցերն ուսումնասիրության ընթացքում են»,-ասաց նա։
Պաշտպանն ասաց՝ հաշվի առնելով Ռոբերտ Քոչարյանի փաստաբանական խմբի մտահոգությունները նաև պահման պայմանների վերաբերյալ, մի քանի օր առաջ այցելել է ՀՀ երկրորդ նախագահին։
«Ասեմ Ձեզ, որ այս գործով այն հարցերը, որոնք նախաքննության փուլում լուծվել են մեր միջամտությամբ, այս փուլում այլևս չեմ կարող նման բան անել։ Իմ խնդիրը հիմա պահման պայմանների հետ կապված հարցերն են։ Պահման պայմանների հետ կապված դժգոհություն չներկայացվեց»,-ասաց ՄԻՊ-ը։
Արման Թաթոյանի խոսքով, դատաքննության մասով մտահոգություններ են ներկայացվել, սակայն ինքն ասել է՝ գնահատական տալ, միջամտել չի կարող։
«Առանձնազրույցի մանրամասները հրապարակել չեմ կարող, քանի օր օրենքն արգելում է։ Ընդամենը կասեմ, որ մտահոգությունները նույնն են, ինչ բարձրաձայնում են նրա փաստաբանները հրապարակային»,-ասաց նա։

Омбудсмен Арман Татоян посетил второго президента Армении Роберта Кочаряна
Защитник прав человека Армении Арман Татоян попросил команду адвокатов второго президента РА Роберта Кочаряна в письменном виде представить имеющуюся у них обеспокоенность.
«Г-н Алумян (член команды адвокатов второго президента РА Роберта Кочаряна – Айк Алумян – Прим. Ред.) публично обратился ко мне. После этого я побеседовал с ним, мы обсудили вопрос. Договорились, что г-н Алумян представит доводы касательно проблем в письменном виде. После их изучения я пойму, находится ли решение проблемы в рамках наших полномочий или нет. Адвокаты второго президента Армении утверждают, что они касаются не судебного разбирательства, а организаторской части», – заявил в беседе с журналистами Арман Татоян.
Омбудсмен РА отметил, не может комментировать оценки Венецианской комиссии, поскольку вопрос был озвучен адвокатами в суде и является предметом рассмотрения.
«Но могу сказать одно. Конституционный суд направил эти дела мне, чтобы я выразил мнение. Мы представляем мнения по поводу всех заявлений. Сейчас эти вопросы в процесс изучения», – отметил А. Татоян.
Защитник прав человека отметил, учитывая обеспокоенность команды адвокатов Роберта Кочаряна также в связи с условиями содержания, он днями ранее посетил второго президента Армении.
«Скажу Вам, что те вопросы по данному делу, которые на стадии предварительного следствия были решены при нашем вмешательстве, на данном этапе не могу сделать ничего подобного. Сейчас моя задача – это связанные с условиями содержания вопросы. Однако недовольства в связи с условиями содержания пока не были представлены», – отметил Арман Татоян.
По словам А. Татояна, была представлена обеспокоенность по части судебного разбирательства, однако, он отметил, что не может давать оценок и комментировать данный вопрос.
«Подробности беседы тет-а-тет публично представить не могу, поскольку закон запрещает. Скажу лишь, что обеспокоенность прежняя, об этом адвокаты заявляли публично», – отметил Омбудсмен РА.