«Ոսկե ծիրան» Երևանի 16-րդ միջազգային կինոփառատոնն ամփոփել է մրցութային ծրագրերի արդյունքները: Հուլիսի 13-ին «Մոսկվա» կինոթատրոնում կայացել է փառատոնի փակման հանդիսավոր արարողությունը:
Փառատոնի մամուլի ծառայությունից հայտնում են, որ լիամետրաժ ֆիլմերի միջազգային մրցույթում «Ոսկե ծիրան» մրցանակ է ստացել Ռիչարդ Բիլինգհեմի «Ռեյ և Լիզ» ֆիլմը, «Արծաթե ծիրան»-ի արժանացել է Կանտեմիր Բալագովի «Լողլողը»: Ժյուրիի հատուկ հիշատակմանն արժանացել է Հասան Ֆազիլիի «Կեսգիշերային ճամփորդը»:
Կարճամետրաժ ֆիլմերի տարածաշրջանային մրցույթում «Ոսկե ծիրան» մրցանակ ստացել է Մարզիե Ռիահիի «Վարորդական դասեր» ֆիլմը, «Արծաթե ծիրան»-ի արժանացել է Ռատի Ցիտելաձեի «Հասարակության գերին»: Գենադի Մելքոնյանի անվան հատուկ մրցանակին արժանացել է Լիլիթ Պետրոսյանի «Բայինան»:
Տարածաշրջանային համայնապատկեր մրցույթում FIPRESCI մրցանակին արժանացել է Թինաթին Քաջրիշվիլի «Հորիզոնը»:
Վարչապետի մրցանակ (GAIFF Pro-ի կինոյի զարգացման հարթակ) տրվել է Տաթև Հակոբյանի «Թակարդը» ֆիլմին:
16-րդ միջազգային կինոփառատոնն աշխարհի տարբեր երկրներից ստացել էր մասնակցության ավելի քան 740 հայտ: Ցուցադրության համար ընտրվել էին աշխարհի հեղինակավոր՝ Կաննի, Բեռլինի, Ռոտերդամի կինոփառատոների խաղացանկերից ֆիլմեր: 16-րդ «Ոսկե ծիրանի» լիամետրաժ մրցույթի ժյուրին նախագահում էր ճանաչված կինոռեժիսոր Ալեքսանդր Մինդաձեն: Միջազգային լիամետրաժ մրցույթային ծրագրի ժյուրիի կազմում ընդգրկված էին ռեժիսոր Նիկոլաս Վադիմոֆը (Շվեյցարիա), ռեժիսոր, Թեհրանի միջազգային կինոփառատոնի նախագահ Ռեզա Միրքարիմին (Իրան), պրոդյուսեր, Թրայբեկայի կինոփառատոնի գործադիր տնօրեն Էմի Հոբին (ԱՄՆ), պրոդյուսեր Էլիզաբեթ Կառլսենը (Մեծ Բրիտանիա), կինոքննադատ Պաոլո Բերտոլինը (Իտալիա), դերասանուհի, ռեժիսոր Նինո Կիրտաձեն (Ֆրանսիա):
Կարճամետրաժ ֆիլմերի տարածաշրջանային մրցույթի ժյուրիի նախագահը ռեժիսոր Պիպո Մեցապեսան էր (Իտալիա): Ժյուրիի կազմում ընդգրկված էին նաև օպերատոր Նորայր Կասպերը (Կանադա) և Կլերմոն Ֆերան կինոփառատոնի ծրագրերի տնօրեն Ժորժ Բոլոնը:

The 16th Golden Apricot International Film Festival crossed the finish line. As the Festival press service reports, on July 14 the final press conference of the festival took place. During the press conference the director of the Golden Apricot IFF Hasmik Hovhannisyan emphasized the achievements of the festival, stressing that after the festival the team will analyze the work done. She also emphasized the importance of the open air screenings, highlighted the educational programs and the initiative of organizing festival’s info centers.
“It was really nice to be here, to work with a very well-chosen jury. It was also interesting to understand the problems and concerns of the region, watch the films’’,- the jury of the regional short film competition, օperator Norayr Kasper (Canada) noted.
It should be mentioned that during the closing ceremony the jury announced the winners. ''Ray & Liz'' by Richard Billingham won ''Golden Apricot'' in Full-Length Films Competiton. ''Beanpole'' by Kantemir Balagov was awarded ''Silver Apricot'' in the same competition. ''Midnight traveller'' by Hassan Fazili gained jury's special mention.
''Driving lessons'' by Marziyeh Riahi won ''Golden Apricot'' in Regional Short Film Competition. ''Prisoner of society'' by Rati Tsiteladze was awarded ''Silver Apricot'' in the same competition. Genadzi Melqonyan special prize was awarded to the ''Baina'' by Lilit Petrosyan.
''Horizon'' by Tinatin Kajrishvili was awarded FIPRESCI prize in Regional Panorama Competition.
This year the 16th IFF has received over 740 films from different countries and has selected a number of films from prestigious international film festivals such as the festivals in Cannes, Berlin, Rotterdam, for the program.
The jury president of the 16th GAIFF International Long-Term Competition Program was Aleksandr Mindadze. The jury consists of director Nicolas Wadimoff  (Switzerland), director, Tehran International Film Festival President Reza Mirkarimi  (Iran), producer, Executive Director of Tribeca Film Festival Amy Hobby  (USA), producer Elizabeth Karlsen (UK), film critic Paolo Bertolin (Italy), actress, director Nino Kirtadze (France).
The jury president of the regional short film competition was director Pippo Mezzapesa  (Italy). The jury also included օperator Norayr Kasper (Canada) and Clermont-Ferrand Film Festival Program Director Georges Bollon.