«Իրավական ուղի». Վենետիկի հանձնաժողովում տեսնում են ՀՀ Սահմանադրական դատարանի գործող դատավորների մանդատի նկատմամբ միջամտության վտանգ
«Իրավական ուղի» ՀԿ տարածել է հայտարարություն Վենետիկի հանձնաժողովի 119-րդ նստաշրջանի (հունիսի 21-22) արձանագրության վերաբերյալ. «Սահմանափակ տարածմամբ հրապարակվել է Վենետիկի հանձնաժողովի 119-րդ նստաշրջանի (հունիսի 21-22) արձանագրությունը, որը հույժ կարևոր նկատառումներ է պարունակում Հայաստանում ընթացող գործընթացների վերաբերյալ։ Մասնավորապես.
1) Եվրոպայից ժամանած պատվիրակությանի հետ քննարկումների արդյունքում ՀՀ իշխանություններն ընդունել են, որ գործող դատավորների համընդհանուր վեթինգը ո՛չ անհրաժեշտ է, ո՛չ էլ օգտակար։
2) Եվրոպայից ժամանած պատվիրակությունը և ՀՀ իշխանությունները համաձայնության են եկել, որ վեթինգի փոխարեն պետք է ուժեղացնել կարգապահական ընթացակարգերը՝ դրանք կապակցելով եկամուտների և գույքի հայտարարագրման համակարգին։
3) Վենետիկի հանձնաժողովում ողջամիտ չի համարվել Սահմանադրական դատարանի «դատավոր»-«անդամ» բառախաղը։
4) Սահմանադրական դատարանի դատական կազմի հետագա պաշտոնավարումը նախատեսող դրույթը (ՀՀ Սահմանադրության 213-րդ հոդված) Վենետիկի հանձնաժողովում համարում են «հստակ» և «աներկբա»։
5) Վենետիկի հանձնաժողովում մտահոգիչ է գնահատվել Վահե Գրիգորյանի հայտնի պնդումները ՀՀ խորհրդարանի կողմից ողջունելը։
6) Վենետիկի հանձնաժողովում տեսնում են Սահմանադրական դատարանի գործող դատավորների մանդատի նկատմամբ միջամտության վտանգ։
Արձանագրության՝ Հայաստանին վերաբերող հատվածի ամբողջական տեքստը՝ հայերեն թարգմանությամբ, ստորև.
«[Վենետիկի Հանձնաժողովի քարտուղար] Պարոն Մարկերտը հիշեցրեց, որ անցյալ տարի Հայաստանում տեղի է ունեցել խաղաղ հեղափոխություն՝ Սահմանադրության դրույթների պահպանմամբ: Այնուամենայնիվ, դատական իշխանությունը շատերի կողմից համարվել է կոռումպացված և նախկին իշխանությանը մոտ կանգնած։
ՀՀ նախկին նախագահ Ռոբերտ Քոչարյանին գրավի դիմաց ազատ արձակելու մասին դատարանի որոշումից հետո՝ մայիսի 19-ին, վարչապետ Փաշինյանը խիստ քննադատության է ենթարկել դատարանները, իր աջակիցներին խնդրել է դատարանների մուտքերն ու ելքերն արգելափակել, ինչպես նաև հայտարարել դատական համակարգի նորացման մասին։ Պարոն վարչապետին ուղղված իր նամակում [Վենետիկի] Հանձնաժողովի նախագահն ընդունել է, որ դատական համակարգի նկատմամբ կա վստահության պակաս, սակայն նաև պնդել է, որ կիրառվող ցանկացած միջոց պետք է ամբողջությամբ համապատասխանի Սահմանադրությանը և միջազգային ստանդարտներին։
Հայաստանի իշխանությունների հրավերով, Եվրոպայի խորհրդի բարձրաստիճան պատվիրակությունը՝ Իրավունքի գերակայության և մարդու իրավունքների հարցերի գլխավոր տնօրենի գլխավորությամբ և [Վենետիկի] Հանձնաժողովի քարտուղարի մասնակցությամբ, այցելել են Հայաստան՝ քննարկելու դատական համակարգում բարեփոխումները։ Քննարկումների արդյունքում կողմերը եկել են համաձայնության, որ գործող դատավորներին համընդհանուր վեթինգի ենթարկելը չի կարող լինել ո՛չ անհրաժեշտ, ո՛չ էլ օգտակար։ Փոխարենը պետք է ամրապնդել կարգապահական ընթացակարգերը և կապ ստեղծել գույքի հայտարարագրման համակարգի հետ։ Այս նպատակով, ՀՀ դատական օրենսգիրքը պետք է ենթարկվի փոփոխության մինչև հուլիսի վերջն ընկած ժամանակահատվածում։
Հայաստանի իշխանությունները հետաքրքրություն են ցուցաբերել այս բարեփոխումների վերաբերյալ Վենետիկի հանձնաժողովի հրատապ կարծիք ստանալու հարցում, սակայն դեռևս պաշտոնական դիմում չի ներկայացվել, քանի որ փոփոխությունների նախագիծը պատրաստ չէ։ Իր նիստում [Վենետիկի Հանձնաժողովի] Ընդլայնված բյուրոն լիազորել է հրատապ կարծիքի մշակումը։
[Վենետիկի] Հանձնաժողովը լիազորեց ՀՀ դատական օրենսգրքի բարեփոխումների վերաբերյալ հրատապ կարծիքի մշակումը, որը պետք է ուղարկվի հայցող պետությանըմինչև հոկտեմբեր ամսվա նստաշրջանը։
Հանձնաժողովը նաև տեղեկացվել է, որ Սահմանադրական դատարանի նորընտիր դատավորը կասկածի տակ է առել դատարանի 9 դատավորներից 7-ի լեգիտիմությունը, որոնք ընտրվել էին մինչև 2015թ․փոփոխություններն ուժի մեջ մտնելը։ Նրա հիմնական փաստարկն այն է, որ համաձայն նախկին խմբագրությամբ Սահմանադրության՝ վերոնշյալ դատավորներն ընտրվել են որպես Սահմանադրական դատարանի անդամներ, մինչդեռ Սահմանադրության նոր տեքստում նշված է Սահմանադրական դատարանի դատավորներ։ Այնուհանդերձ, փոփոխված Սահմանադրության 213-րդ հոդվածը հստակ և աներկբա սահմանում է, որ Սահմանադրական դատարանի՝ մինչև 2015թ. փոփոխություններն ուժի մեջ մտնելն ընտրված նախագահը և անդամները կշարունակեն պաշտոնավարել մինչև իրենց պաշտոնավարման՝ 2005թ․ փոփոխություններով Սահմանադրությամբ սահմանված ժամկետի ավարտը։ Անհանգստացնող է, որ դատավորի նման հայտարարությունը Ազգային Ժողովում ընդունվել է ծափահարություններով, և կարող է առաջանալ գործող դատավորների մանդատների նկատմամբ միջամտության վտանգ։
[Վենետիկի] Հանձնաժողովը լիազորեց [Հանձնաժողովի] Նախագահին հետևել Սահմանադրական դատարանի հետ կապված իրավիճակի զարգացմանը և, նպատակահարմարության դեպքում, հանդես գալ հրապարակային հայտարարությամբ»»։

«Правовой путь»: В Венецианской комиссии видят угрозу вмешательства в полномочия действующих судей КС Армении
Общественная организация «Правовой путь» распространила заявление касательно протокола 119-го пленарного заседания Венецианской комиссии (21-22 июня):
«С ограничениями в распространении был опубликован протокол 119-го пленарного заседания Венецианской комиссии (21-22 июня), который содержит крайне важные замечания касательно происходящих в Армении процессов.
1) По итогам обсуждений с прибывшей из Европы делегацией власти РА приняли, что общий веттинг в отношении всех действующих судей не будет необходимым и полезным.
2) Прибывшая из Европы делегация и власти РА достигли договоренности, что вместо веттинга следует укрепить дисциплинарные процедуры и установить связь с системой декларирования доходов.
3) В Венецианской комиссии не считается благоразумной игра слов “судья” и “член” Конституционного суда.
4) Положение, предусматривающее дальнейшее пребывание в должности судебного состава Конституционного суда (Статья 213 Конституции РА), квалифицируется Венецианской комиссией как “простая” и “безусловная”.
5) Венецианская комиссия выразила обеспокоенность в связи с тем, что парламент РА приветствовал известные утверждения Ваге Григоряна.
6) В Венецианской комиссии видят угрозу вмешательства в отношении мандатов действующих судей Конституционного суда.
Ниже представлен перевод полного текста части, касающейся Армении:
«[Секретарь Венецианской комиссии] Томас Маркерт напомнил, что в прошлом году в Армении произошла мирная революция с соблюдением положений Конституции РА. Тем не менее, судебная власть со стороны многих квалифицировалась как коррумпированная и приближенная к прежним властям.
После решения суда об освобождении экс-президента Роберта Кочаряна под личное поручительство – 19 мая – премьер-министр Никол Пашинян подверг резкой критике суды, призвал своих сторонников заблокировать входы в здания судов, а также заявил об обновлении судебной власти. Глава комиссии (Джанни Букиккио) в адресованном премьер-министру письме признал, что в отношении судов налицо недоверие, но при этом подчеркнул, что все предпринимаемые меры должны быть осуществлены в соответствии с Конституцией и международными стандартами.
По приглашению властей Армении высокопоставленная делегация Европейского совета – во главе с генеральным директором по правам человека и верховенству права и при участии секретаря Венецианской комиссии посетили Армению с целью обсуждения реформ в судебной системе. По итогам обсуждений стороны пришли к договоренности, что общий веттинг в отношении действующих судей не может быть ни необходимым, ни полезным. Вместо этого следует укрепить дисциплинарные процедуры и установить связь с системой декларирования доходов. С этой целью необходимо внести изменения в Судебный кодекс РА в период до конца июля.
Власти Армении продемонстрировали интерес в вопросе получения срочного заключения Венецианской комиссии касательно данных реформ, однако, пока официальной заявки представлено не было, поскольку проект изменений не готов. На заседании [Венецианской комиссии] Расширенное бюро уполномочило разработать срочное заключение.
[Венецианская] Комиссия уполномочила разработать заключение о реформах Судебного кодекса РА, которое должно быть направлено государству-заявителю до сессии в октябре.
Комиссия также информирована о том, что новоизбранный судья Конституционного суда поставил под сомнение легитимность 7 из 9 судей суда, которые были избраны до вступления в силу изменений 2015 года. Его основной аргумент заключается в том, что согласно прошлой редакции Конституции, вышеупомянутые судьи были избраны членами Конституционного суда, в то время как в новом тексте Конституции отмечается судьи Конституционного суда. Тем не менее, статья 213 измененной Конституции четко и бесспорно устанавливает, что председатель и члены Конституционного Суда, назначенные до вступления в силу изменений 2015 года, продолжат пребывать в должности до истечения срока своих полномочий, установленного Конституцией с изменениями 2005 года. Вызывает обеспокоенность, что подобное заявление судьи в Национальном Собрании было принято аплодисментами, и может возникнуть опасность вмешательства в полномочия действующих судей.
[Венецианская] Комиссия уполномочила Председателя [Комиссии] следить за развитием ситуации вокруг Конституционного суда и в случае целесообразности, выступить с публичным заявлением».