ԳԹԿ փոխտնօրենն ամփոփեց քննությունները. Աբսուրդ է սա
Ընդունելության քննություններն ավարտված են։  Գնահատման և թեստավորման կենտրոնի (ԳԹԿ) փոխտնօրեն Կարո Նասիբյանը լրագրողների հետ հանդիպմանն ամփոփեց, դրանց ընթացքում արտառոց դեպքեր չեն եղել, ընթացել են պահանջներին ու կարգին համպատասխան։
«Եթե, իհարկե, չհաշվենք դիմորդների կողմից հեռախոսների, ժամացույցների, ծածկագրերի օգտագործումը։  Դա քննությունները կազմակերպողների համար սովորական բաներ են ու ոչ արտառոց»,-ասաց կենտրոնի ղեկավարի տեղակալը։
Հիմանական փուլի ավարտից հետո դրական միավորներ ունեցող դիմորդները կարող են մասնակցել նաև լրացուցիչ մրցույթի։ Նրանք  լրացնում են նոր դիմում հայտեր առկա թափուր տեղերի համար։ Լրացուցիչ մրցույթը մեկնարկել է այսօր, կշարունակվի մինչև հուլիսի 21-ը, արդեն հուլիսի 25-ին ԳԹԿ-ն կամփոփի արդյունքները։
Այս տարի հիմնական փուլի ավարտից հետո եղել են բողոքարկումներ, դրանց առյուծի բաժինը վերաբերում էր հայոց լեզու և գրականություն առարկայի թեստին ու քիմա առարկայի միասնական քննության թեստին։
«Վեց հազար դիմորդներից ունեցել ենք մոտ 160 դիմում-բողոք։ Դրանց ճնշող մեծամասնությունը խնդրանք էր»,-ասաց բանախոսը։
Անդրադառնալով Հայոց լեզու և գրականության առարկայի թեստի վերաբերյալ եղած դժգոհություններին, թե դրանում ներառված են շտեմարանից դուրս հարցեր, Նասիբյանն ասաց, ԳԹԿ մասնագետներն ուսումնասիրել են բոլոր առաջադրանքները ու պարզել, բոլորը շտերամարանից են եղել։
«Պարզապես անգիր անելու այդ հատվածը ինչ-որ տեղ ինչ-որ չափով դուրս մնաց։ Փոխվեցին առաջադրանքի պատասխանների տեղերը։ Առաջադրանքը մնաց նույնը, նույն շտեմարանից, պատասխանների տեղը փոխվեցին և անգիրները չաշխատեցին։ Դա էր պատճառը, որ մենք այս տարի այդ առարկայից ունեցանք ավելի շատ անբավարար գնահատականներ։ Անբավարար ստացավ քննություն հանձնողների 19.6 տոկոսը»,-մանրամասնեց նա։
Նասիբյանի խոսքով, նման պատկերի պատճառներից մեկն էլ այն է, որ տարիներ շարունակ դպրոցներում հայոց լեզու և գրականություն առարկանների դասաժամերի թիվը նվազել է։
«Ինքս էլ հայոց լեզվի մասնագետ եմ։ Եթե իմ դասավանդման ժամանակ գոյականին տրվում էր 56 դասաժամ, այսօր տրվում է 20 դասաժամ։ Թեմաներ կան, որ ընդամնեը մեկ դասաժոմվ ուսուցիչը պետք է ավարտի։ Իսկ դրանք բարդ թեմաներ են, հատկապես շարահյուսական հատվածին վերաբերողները։ Սա լուրջ խնդիր է, լուրջ քննարկման նյութ, կարծում եմ, կրթության կառավարման մարմինը շատ արագ կանդրադառնա խնդրին։ Դա վերաբերում է և դասագրքին, և դասաժամերին, և չափորոշիչներին»,-ընդգծեց ԳԹԿ փոխտնօրենը։
Նա աբսուրդ է համարում, որ հայերեն խոսացող, դպրոցում 12 տարի հայոց լեզու անցնող, գրող, կարդացող երեխան անբավարար գնահատական է ստանում։
Ավանդական սանդղակից մյուս առարկանները դուրս չեն եկել, 19 և 20 միավոր ավելի շատ ստացել են օտար լեզու առարկայից։

«Зубрежка не помогла»: в Армении подвели итоги вступительных экзаменов
В Армении завершились вступительные экзамены. Заместитель директора Центра оценки и тестирования министерства образования и науки Армении Каро Насибян на пресс-конференции подвел итоги, отметив, что в ходе проведения экзаменов не было зафиксировано чрезвычайных инцидентов, экзамены были проведены в соответствии с требованиями и установленным порядком.
«Если, конечно, не считать случаи использования абитуриентами мобильных телефонов, электронных часов, шпаргалок. Это уже стало обычным явлением для организаторов экзаменов», – заявил замдиректора.
После завершения основного этапа, получившие положительные оценки абитуриенты могут принять участие в дополнительном конкурсе на вакантные места. По его словам, они должны заполнить новую заявку на имеющиеся вакантные места. Дополнительный конкурс стартует сегодня и продолжится до 21 июля, а уже 25 июля Центр оценки и тестирования подведет итоги.
В этом году после завершения основного этапа были поданы апелляции, львиная доля которых относилась к тестам по предмету «армянский язык и литература», а также по предмету «химия».
«Из 6 тысяч абитуриентов было подано 160 заявлений-апелляций, большая часть из них содержали просьбу», – отметил он.
Обратившись к жалобам в связи с тестами по предмету «армянский язык и литература», в частности о том, что в тестах содержались вопросы, не включенные в пособия по подготовке к экзаменам, Каро Насибян отметил, специалисты Центра оценки и тестирования изучили все задачи и выяснились, что все они были включены в пособия по подготовке.
«Просто вызубренные наизусть части в некоторой степени не были включены в тесты. Были переставлены места для ответов. Задачи остались прежними, из одного и того же пособия, места для ответов были переставлены и зубрежка не сработала. В этом причина, по которой мы в этом году получили так много неудовлетворительных оценок. Неудовлетворительную оценку получили около 19.6% абитуриентов», – пояснил он.
По словам Насибяна, одна из причин подобной картины в том, что годами в школах сократилось количество часов по предмету армянский язык и литература.
Он посчитал абсурдным, что являющиеся носителями армянского языка, проходящие армянский язык в школе на протяжении 12 лет, пишущие, читающие дети получают неудовлетворительные оценки по данному предмету.
По его словам, показанные абитуриентами результаты по другим предметам практически аналогичные как в предыдущие годы, в этом году абитуриенты получили высокие оценки – 19 и 20 баллов – по иностранным языкам.