Պաշտպանության նախարար. Ռազմական անակնկալներ են լինելու
«Ըստ պայմանագրային պարտավորությունների՝ մենք ակնկալում ենք արտադրողների պարտավորությունների իրականացումը տարվա վերջ, հաջորդ տարվա սկիզբ»,- լրագրողների հետ զրույցում ասաց ՀՀ պաշտպանության նախարար Դավիթ Տոնոյանը՝ պատասխանելով հարցին, թե ի՞նչ փուլում է ռուսական ինքնաթիռների  Հայաստան տեղափոխման գործընթացը։
Մեկ այլ հարցի, թե նոր սպառազինության հետ կապված ի՞նչ ծագրեր կան, նախարարը պատասխանեց. «Չեմ կարող խոսել դրա մասին, բայց ռազմական անակնկալներ են լինելու»։
Նշենք, որ այսօր ՀՀ պաշտպանության նախարարությունում տեղի ունեցավ ռազմաուսումնական հաստատությունների շրջանավարտների դիպլոմների հանձնման արարողությանը։
Նախարարն ասաց, որ հետաքրքրությունը դեպի զինվորական գործ որոշակի նվազել էր,  հիմա  աճ են արձանագրում,  որոշակի փոփոխություն է իրականացվում։
Խոսելով Զինված ուժերում մահվան դեպքերի մասին, Դ. Տոնոյանն ասաց, որ ցանկացած մեկ զինծառայողի, մեկ գործընկերոջ մահն անվերականգնելի է, բարոյապես ազդում է բոլորի վրա։
«Կարող եմ ասել, որ ունենք որոշակի նվազում, բայց նաև ունենք որոշ թերություններ, որոնք թույլ չեն տվել վաղօրոք բացահայտելու մեր զինծառայողի այդ հոգեվիճակը։ Պետք էր շատ ավելի աշխատել, հանձնարարությունները տրված են, նախաքննություն է իրականացվում»,- նշեց նախարարը։

«В соответствии с договорными обязательствами, мы рассчитываем на осуществление обязательств производителей до конца года, начала следующего года», – сказал в беседе с журналистами министр обороны Армении Давид Тоноян в ответ на вопрос, на каком этапе находится процесс поставок в Армению российских вертолетов.
Отвечая на вопрос, какие программы имеются касательно поставок других вооружений, министр отметил: «Не могу говорить об этом, но будут военные сюрпризы».
Отметим, что сегодня в министерстве обороны Армении состоялась церемония вручения дипломов выпускникам военно-учебных заведений.
Министр Тоноян указал, что интерес к военному делу в определенной степени снизился, сейчас регистрируется рост, производятся изменения.
Говоря о случаях смерти в ВС, Д. Тоноян указал, что смерть каждого военного, каждого боевого товарища – необратимая потеря, морально сказывается на всех.
«Могу сказать, что зафиксировано некоторое сокращение, но имеются и определенные упущения, нужно было провести большую работу. Даны поручения, проводится предварительное следствие», – отметил министр.