Սվիտալսկի․ԵՄ-ն ֆինանսական աջակցություն կտրամադրի դատական բարեփոխումներին
Հայաստանում Եվրամիության դեսպան Պյոտր Սվիտալսկին ավարտում է իր դիվանագիտական առաքելությունն Հայաստանում ու այստեղ իր աշխատելու տարիները համարում է արդյունավետ համագործակցության տարիներ։ Այս մասին այսօր իր առաքելության ավարտին նվիրված մամուլի ասուլիսին ասաց Սվիտալսկին։
Սվիտալսկին նշեց, որ ժամանակի մեծ մասում ԵՄ-ում վայելել ենք շատ դրական վերաբերմունք, աջակցական։
«Հաշվի առնելով, որ ավարտում եմ առաքելությունս Հայաստանում, հիմնական ուղերձս հետևյալն է՝ պաշտպանեք ձեր ազատությունը, բացահայտեք կեղծ լուրերը, հստակ տարբերակում մտցրեք փաստերի և կարծիքների միջև և պայքարեք ատելության խոսքի դեմ։ Դուք ունեք շատ կարևոր առաքելություն ձեր երկրում»,-ասաց Սվիտալսկին ու հավելեց՝ «ինձ էլ լավ հիշեք»։
Պատասխանելով դատաիրավական բարեփոխումների հետ կապված հարցին, Սվիտալսկին ասաց, որ ԵՄ-ն շատ հստակ աջակցությամբ է հանդես եկել այս ոլորտում բարեփոխումներին, նախագահ Տուսկի հայտարարությունը Հայաստանում։
«Անկախ, մաքուր, անբիծ դատական համակարգը ստեղծելու ճանապարհին մենք պատրաստ ենք աջակցել՝ քաղաքական, խորհրդատվական առումով, նաև չափելի ֆինանսական աջակցություն տարմադրել դատաիրավական բարեփոխումներին»,-ասաց Սվիտալսկին, նշելով, որ այս պահին քննարկվում է 2 ուղղություն՝ ուղիղ աջակցություն, և բազմամիլիոնանոց աջակցության ծրագրի մասին՝ գալիք 3-4 տարիների համար։
Սվիտալսկին նշեց, որ ԵՄ-ն բարեփոխումների որևէ մոդել չի պարտադրում, բայց պատրաստ է ուժերը մոբիլիզացնել, կիսվել անդամ երկրների փորձով՝ յուրաքանչյուր ոլորտում, որտեղ կարիքը կզգացվի։
Հարցին, թե ընդդիմադիրների կողմից հնչեցվող քննադատություններին, թե դատական բարեփոխումները, մասնավորապես վեթինգը, նպատակ ունի ստեղծել ոչ թե անկախ, այլ ներկայիս իշխանություններին հպատակ դատական համակարգ, Սվիտալսկին հիշեցրեց ԵՄ դեսպաններն արտահայտել են իրենց վերաբերմունքը։
«Մենք կարող ենք կրկնել, որ բոլոր բարեփոխումները պետք է լինեն ՀՀ սահմանադրության համաձայն և բարեփոխումների ջանքերը պետք է ուղղվեն ըստ միջազգային ստանդատների»,-ասաց Սվիտալսկին։
«Երբ ասում ենք անկախ դատական իշխանություն նկատի ունենք իրապես անկախ, որը պաշտպանված է իշխանության այլ ճյուղերից անհարկի միջամտություններից։ Իշխանությունների 3 ճյուղերի կատարյալ բաժանումը շատ կարևոր է։ Իսկ անկախ դատական համակարգը մեզ համար հանդիսանում է վստահելի արդարադատության հենքը»,-ասաց Սվիտալսկին ու հավելեց, որ որևէ պատճառ չի տեսնում այս պահին, որ կա միտում թուլացնելու դատական անկախությունը։

«Защищайте вашу свободу, разоблачайте фейковые новости»: Петр Свитальский попрощался с Арменией
Глава делегация ЕС, посол Петр Свитальский завершает свою дипломатическую миссию в Армении и считает годы работы в республике периодом эффективного сотрудничества. Об этом он заявил сегодня на пресс-конференции, посвященной завершению его миссии в Армении.
«Учитывая, что я завершаю миссию в Армении, мой месседж следующий – защищайте вашу свободу, разоблачайте фейковые новости, внесите четкое разграничение между фактами и мнениями и боритесь против риторики ненависти. У вас очень важная миссия в вашей стране», – сказал Петр Свитальский, добавив: «а меня вспоминайте добрым словом».
Отвечая на вопрос касательно реформ судебно-правовой системы, Свитальский указал, что ЕС выразил готовность поддержать реформы в этой сфере, напомнил заявление председателя Европейского совета Дональда Туска в Армении.
«Мы готовы оказать содействие на пути создания независимой, чистой и беспристрастной судебной системы – в политическом, консультативном плане, а также предоставить измеримую финансовую поддержку в реализации судебно-правовых реформ», – сказал Свитальский, отметив, что в настоящее время обсуждаются два направления: прямая поддержка и программа многомиллионной поддержки – для следующих 3-4 лет.
Он отметил, что ЕС не навязывает какой-либо модели реформ, но он готов мобилизовать силы, поделиться опытом стран-членов – в каждой области, где возникнет потребность в этом.
Коснувшись звучащей критики, согласно которой целью судебных реформ, в частности веттинга является создание не независимой, а находящейся в подчинении нынешних властей судебной системы, Свитальский напомнил, что послы ЕС уже представили свою позицию.
«Мы можем повторить, что все реформы должны проводиться в соответствии с Конституцией РА, а усилия по реформированию должны прилагаться в соответствии с международными стандартами», – сказал Свитальский.
«Когда мы говорим о независимой судебной системе, мы имеем в виду действительно независимую, защищенную от неуместного вмешательства со стороны других ветвей власти. Абсолютное разделение трех ветвей власти очень важно. А независимая судебная система является основой надежного правосудия для нас», – сказал Свитальский и добавил, что не видит никаких причин для утверждений о тенденции ослабления судебной независимости.