ԱԳՆ խոսնակ. Հայաստանը չի գնա մի գործընթացի, երբ մի ձեռքով կրակում են, մյուսով՝ բանակցում
Փոքր սրացումները չհաշված, մենք առաջնագծում հիմնականում ունենք ստաբիլ վիճակ։ Այս մասին հայտարարեց ՊՆ մամուլի խոսնակ Արծրուն Հովհաննիսյանը՝ Օրբելի կենտրոնում Արցախի խնդրի մասին հրավիրած քննարկման ժամանակ։
«Մենք ունենք բավականին հանգիստ երկարատև փուլեր, ինչը բավականին կարևոր է, քանի որ թույլ է տալիս զբաղվել մարտական պատրաստավածության գործընթացներով»,-ասաց նա։
ՊՆ ներկայացուցիչը նկատեց, դրա հետ մեկտեղ առկա է Ադրբեջանի կողմից թե առանձին, թե Թուրքիայի հետ համատեղ զորավարժությունների ինտենսիվացում կամ դրա ներկայացում, միաժամանակ մի փոքր թույլացել է ռազմական հռետորաբանությունը։
«Հայաստանի Հանրապետության ու Արցախի ԶՈՒ-երը բարձրացնում են իրենց մարտունակությունը, ձեռք են բերում զենք-զինամթերք։ Մենք դեռ ամիսներ առաջ հայտարարել ենք, բավականին ծավալային զենք զինամթերքի ձեռք բերման մասին։ Դա մշտական պրոցես է»,-ասաց նա։
Քննարկմանը մասնակցող ԱԳՆ մամուլի խոսնակ Աննա Նաղդալյանն ընդգեց, հայկական կողմը պնդում է՝ Արցախը պետք է ներգրավվի բանակցություններում։
«Արցախը այս հակամարտության գլխավոր սուբյեկտն է, պետք է ունենա ամրապնդված սեփականության զգացում գործընթացի նկատմամբ։ Եթե իրապես մենք ուզում ենք այս գործով արդյունավետություն ունենանք, պետք է ունենանք արցախի լիարժեք ներգրավվածություն»,-ասաց Ա. Նաղդալյանը։
Ինչ վերաբերում է բանակցությունների բովանդակաությանը, ապա ԱԳՆ խոսնակը հիշեցրեց, մշտապես ասել են՝ Հայաստանի առաջնահերթությունն է Արցախի ֆիզիկական անվտանգությունն ու դրանից բխող կարգավիճակը։
«Սա մեր բացարձակ գերակայություններն են այս գործընթացում»,-ասաց բանախոսը։
Երրորդը բանակցությունների միջավայրին վերաբերող հարցն է, հայկական կողմը չի հավատում, որ առաջնագծում լարվածության, ռազմատենչ հռետորաբանության, հայատյացության առկայության պայմաններում հնարավոր է բանակցել ու արդյունք ապահովել։
«Ուստի, Հայաստանը կգնա մի գործընթացի, երբ մի ձեռքով կրակում են, մյուսով բանակցում, անհնար է»,-նշեց նա։

Анна Нагдалян: Армения не пойдет на процесс, когда одной рукой стреляют, другой – ведут переговоры
Не считая небольшие обострения, у нас на передовой в основном стабильная обстановка, заявил пресс-секретарь министра обороны Армении Арцрун Ованнисян на организованном исследовательско-аналитическим центром «Орбели» обсуждении, посвященном карабахской проблеме.
«У нас есть довольно долгосрочные спокойные этапы, что довольно важно, поскольку позволяет заниматься процессами боевой подготовки», – сказал он.
Представитель Минобороны сообщил, что, вместе с тем, наблюдает интенсификация военных учений, проводимых Азербайджаном как самостоятельно, так и совместно с Турцией, или представление этого, одновременно несколько ослабла военная риторика.
«ВС РА и Республики Арцах повышают свою боеспособность, закупают оружие и боеприпасы. Мы еще несколько месяцев назад анонсировали довольно объемную закупку вооружения, это постоянный процесс», – сказал он.
Участвующая в обсуждении пресс-секретарь министерства иностранных дел Армении Анна Нагдалян подчеркнула, что армянская сторона настаивает – Арцах должен участвовать в переговорах.
«Арцах – главный субъект этого конфликта, у него должно быть чувство собственности по отношению к процессу. Если мы действительно хотим эффективности, то необходимо обеспечить полноценную вовлеченность Арцаха», – сказала Нагдалян.
Что касается содержания переговоров, Нагдалян напомнила, что всегда подчеркивалось: приоритет Армении – физическая безопасность Арцаха и вытекающий отсюда статус.
«Это наши абсолютные приоритеты в этом процессе», – сказала она.
Что касается атмосферы переговоров, то армянская сторона не верит, что в условиях напряженности на передовой, милитаристской риторики, армянофобии можно вести переговоры и добиться результатов.
«Посему то, что Армения пойдет на процесс, когда одной рукой стреляют, другой ведут переговоры, невозможно», – отметила она.