Կայացել է Սփյուռքի գործերի գլխավոր հանձնակատար Զարեհ Սինանյանի և ՌԴ ԱԳ նախարարի տեղակալ, պետքարտուղար Գրիգորի Կարասինի հանդիպումը։ Այն տեղի է ունեցել Զարեհ Սինանյանի` Ռուսաստան կատարած աշխատանքային այցի շրջանակներում: Հանդիպմանը ներկա էր ՌԴ-ում ՀՀ-ի դեսպան Վարդան Տողանյանը:
Հանձնակատարի գրասենյակից հայտնում են, որ հանդիպման սկզբում Գրիգորի Կարասինը նշել է, որ Ռուսաստանը բազմազգ պետություն է, բնակվում են տարբեր ազգեր և ապրում են ազգամիջյան համերաշխության պայմաններում, ինչը Ռուսաստանի համար շատ կարևոր է: Ընդգծվել է նաև, որ Ռուսաստանի իշխանությունները ցանկանում են, որ ազգամիջյան այդ համերաշխությունը լինի պինդ ու կայուն: ղ
Զարեհ Սինանյանն իր խոսքում ընդգծել է, որ Ռուսաստանի հայ համայնքը մեծ ներուժ ունի, և հայկական կողմը ուրախ կլինի, եթե հայերը, որոնք արդեն լիարժեք կերպով ինտեգրված են Ռուսաստանի հասարակությանը, կարողանան մասնակցել Ռուսաստանի զարգացման գործին և միաժամանակ պահպանեն իրենց ազգային ինքնությունը:
Սփյուռքի գործերի գլխավոր հանձնակատարը Ռուսաստանի փոխարտգործնախարարին ներկայացրել է հանձնակատարի գրասենյակի հիմնական նպատակներն ու գործառույթները, սփյուռքի, այդ թվում նաև Ռուսաստանի հայ համայնքի հետ աշխատանքի հիմնական ուղղությունները: Սինանյանը նշել է, որ մեծ թվով հանդիպումներ է ունեցել և Ռուսաստան այցելելու է հաճախ` պայմանավորված Ռուսաստանում հայկական սփյուռքի մեծությամբ ու աշխարհագրական տարածվածությամբ: Զարեհ Սինանյանը նշել է, որ գրասենյակը հայ համայնքի հետ մեծ աշխատանք է տանելու, և գրասենյակի ձևավորման ընթացքում ներգրավվելու են աշխատակիցներ Ռուսաստանի հայ համայնքից:

Armenia’s High Commissioner for Diaspora Affairs Zareh Sinanyan met on Monday with State Secretary, Deputy Minister of Russia Grigory Karasin during his working visit to Russia. Armenia’s Ambassador to Russia Vardan Toghanyan also attended the meeting, Sinanyan’s office reported.
At the start of the meeting, Karasin said that Russia is a multiethnic country, where various nations live side by side with solidarity, which is very important for Russia. The official stressed Armenians are part of the multiethnic Russia and play a very active role in politics, culture, society and economy.
Sinanyan underlined in his speech that the Armenian community of Russia has great potential, and Armenia will be glad if the Russian Armenians, who are already fully integrated in the Russian society, are able to participate in the development of Russia and at the same time preserve their national identity.
Sinanyan presented the main goals and functions of his office and the main directions of collaboration with the Diaspora, including the Armenian community of Russia.
The top Armenian official said he has had numerous meetings and will visit Russia often since it is home to a large Armenian community.