Քաղաքագետ Ստեփան Դանիելյանը կարծում է, որ գործող իշխանությունից ավելին սպասել պետք չէ։
«Նիկոլը և քայլողներն ինչ- որ կարողացել են անել, արդեն արել են։ Շարունակությունն իրենց հնարավորություններից բարձր է ու դրա համար պետք չի մեղադրել, դա է իրենց կարողությունը, ավելին պահանջելն անիմաստ է և գուցե արդար էլ չի։
Ժողովուրդն արել է այն, ինչին ունակ է և աշխարհում քիչ ժողովուրդներ կան, որ երկու շաբաթ տասնյակ ու հարյուրավոր հազար մարդ հավաքվելու դեպքում ոչ մի թուփ չտրորվի՝ անգամ եվրոպական երկրներում։
Դեկտեմբերին լրանում է կառավարության մեկ տարին և կարելի է անվստահություն հայտնել, սակայն մինչ այդ հանրությունը պետք է իրական այլընտրանք ունենա։
Այլընտրանքը պետք է լինի ապագա կառավարության առնվազն 5 տարվա ծրագրի տեսքով՝ հստակ օրակարգով, ճանապսրհային քարտեզի տեսքով, ստվերային կառավարության տեսքով, ներքին ու արտաքին քաղաքականության հայեցակարգով, Արցախի խնդրի հայեցակարգով։ Սա ամբողջ ցուցակը չէ։
Աշնան սկզբից պետք է այդ խնդիրներով զբաղվել։ Արդյունավետ աշխատանքի դեպքով հանրությունը ճիշտ կկողմնորոշվի։ Հակառակ դեպքում հանրությանը պետք չի մեղադրել, մեղավորը նրանք են, ովքեր քաղաքական հայտ են ներկայացնում։
Հ.Գ. Գործող կառավարության հանրությանն ապակողմնորոշող դատարկ գաղափարներին ու կեղծ նախաձեռնություններին պետք չի արձագանքել։ Դրանց նպատակը մեր ուշադրությունը շեղելն է և բաժանարար գծեր կառուցելը։ Բաժանիր որ տիրես՝ հին սխեմա է։ Մենք այդքան ժամանակ ու այդքան ռեսուրս չունենք։
Ամռանը պետք է լավ հանգստանալ, որովհետև մեզ բեղմնավոր աշխատանքային աշուն է սպասվում»,-գրել է նա ֆեյսբուքյան իր էջում։

Политолог Степан Даниелян: Можно выразить вотум недоверия правительству, но…
«Никол и шагавшие с ним все что могли – уже сделали. Продолжение – выше их возможностей, и за это не стоит обвинять их, таков их потенциал, требовать большего – бессмысленно и, возможно, несправедливо даже.
Народ сделал то, на что способно мало народов в мире, даже в европейских странах – чтобы на протяжении двух недель при собрании десятков и сотен тысяч людей не пострадало ни одного кустика.
В декабре исполняется год деятельности правительства, и можно выразить недоверие, но перед этим у общественности должна быть реальная альтернатива.
Альтернатива должна быть, по меньшей мере, в виде программы правительства на 5 лет – с четкой повесткой дня, в виде «дорожной карты», в виде теневого правительства, концепции внутренней и внешней политики и концепции арцахской проблемы. Это не весь список.
С начала осени нужно заняться этими проблемами. В случае эффективной работы общество сориентируется правильно. В противном случае общественность не следует обвинять. Виновны те, кто подает политическую заявку.
P.S. На вводящие в заблуждение общество пустые идеи и фиктивные инициативы, действующего правительства не стоит реагировать. Их цель – отвлечь наше внимание и построить разделительные линии. Разделяй, чтобы властвовать, – это старая схема. У нас не так много времени и ресурсов.
Летом нужно хорошо отдохнуть, потому что нас ждет плодотворная рабочая  осень», – написал он на своей странице в Facebook.