ՀՀ-ում հանցագործությունների թիվն աճել է 9 տոկոսով․ Ոստիկանության շտաբի պետ
«Վիճակագրական տվյալների համաձայն՝ ՀՀ-ում հանցագործությունների թիվն աճել է 9 տոկոսով կամ 1007 դեպքով, ինչը պայմանավորված է գողությունների աճով»,- այսօր լրագրողների հետ հանդիպմանն ասաց Ոստիկանության շտաբի պետ Արմեն Ղուկասյանը։
Նրա խոսքով՝ աճի մոտ 95 տոկոսը բաժին է ընկնում Քրեական դատավարության օրենսգրքի 183 հոդվածով նախատեսված մասնավոր գանգատի դեպքերի շարքին դասվող գողություններին, այսինքն՝ ոչ մեծ ծանրության գողություններին։
«Դեպքերի քանակական աճի վրա որոշակի ազդեցություն է գործել նաև համաներմամբ ազատ արձակվածների կողմից նոր հանցագործությունների կատարման փաստը։ Ազատ արձակված 658 անձանցից 178-ը համաներումից հետո կրկին հանցագործություն են կատարել»,- մանրամասնեց Ղուկասյանը։
Հանդիպմանը ներկա Ոստիկանապետ Վալերիյ Օսիպյանն էլ հավելեց, որ, ըստ արդարադատության նախարարի տվյալների, բացի համաներումից ազատվածների՝ 1248 նախկին կալանավոր դրսում է եղել, որոնցից ևս կրկնակի հանցագործություններ կատարողներ են եղել։
Արմեն Ղուկասյանը հայտնեց նաև, որ առանձնապես ծանր հանցագործությունների թիվը նույնպես աճել է՝ 35-ով, որոնք հիմնականում թմրամիջոցների մաքսանենգ ճանապարհով անցկացման դեպքերն են։
«Աճել է նաև ծանր հանցագործությունների թիվը՝ 253-ով, ինչը պայմանավորված է բնակարանային գողությունների ու կաշառքի դեպքերով: Աճել են սպանության և սպանության փորձերի, գողության, ավազակության, խարդախության, տրանսպորտային միջոց փախցնելու դեպքերը: Նվազել են դիտավորությամբ առողջությանը վնաս պատճառելու, այդ թվում՝ ծանր վնաս պատճառելու, սեռական անձեռնմխելիության դեմ ուղղված դեպքերը, այդ թվում՝ բռնաբարության»,- հավելեց նա։

Начальник штаба Полиции Армении: Число преступлений выросло на 9%
Согласно статическим данным, в Республике Армения число преступлений выросло на 9% или на 1007 случаев, что обусловлено ростом краж, сообщил сегодня на пресс-конференции начальник штаба Полиции Армении полковник Армен Гукасян.
По его словам, порядка 95% приходится на уголовные дела, возбуждаемые по протесту потерпевшего (ст. 183 Уголовно-процессуального кодекса РА) – то есть на нетяжкие кражи.
«На количественный рост краж повлиял в определенной степени также факт совершения новых преступлений освобожденными по амнистии. 178 из 658 лиц, освобожденных по амнистии, вновь совершили преступление», – указал он.
Начальник Полиции Армении Валерий Осипян в свою очередь добавил, что по данным министра юстиции, кроме освобожденных по амнистии, на свободе находились 1248 бывших заключенных, среди них также есть совершившие повторно преступления.
Гукасян сообщил также, что выросло и число особо тяжких преступлений – на 35 случаев, речь в основном о провозе наркотиков контрабандным путем.
«Выросло также число тяжких преступлений – на 253, что обусловлено ростом случаев квартирных краж и взяток. Выросло число случаев и попыток убийства, краж, хулиганства, мошенничества, угона транспортных средств. Сократились случаи умышленного причинения вреда здоровью, изнасилований», – указал он.