Եվրոպական միությունը և Միացյալ Նահանգները պատժում են Թուրքիային երկու տարբեր խախտումների համար. Սասունյան
10:35 24/07/2019
Անորոշության և հակասության մի քանի ամիսներից հետո, թե՛ Եվրամիությունը (ԵՄ), թե՛ Միացյալ Նահանգները նույն շաբաթվա ընթացքում որոշեցին պատժել Թուրքիային երկու տարբեր խախտումների համար:
«Ասսոշեյթեդ պրես» (The Associated Press) գործակալությունը հուլիսի 16-ին հաղորդել է, որ ԵՄ արտաքին գործերի նախարարները «հաստատել են պատժամիջոցներ Թուրքիայի դեմ՝ գազի հորատման աշխատանքներ կատարելու համար այն ջրերում, որտեղ ԵՄ անդամ Կիպրոսն ունի յուրահատուկ տնտեսական իրավունքներ: Նրանք հայտարարել են, որ կասեցնում են օդային փոխադրումների մասին համաձայնագրի բանակցությունները, ինչպես նաև բարձր մակարդակի Թուրքիա-ԵՄ երկխոսությունները և կոչ են անում Եվրոպական ներդրումային բանկին վերանայել իր վարկավորումը» Թուրքիային:
ԵՄ արտգործնախարարները դժգոհեցին, որ «չնայած Եվրամիության բազմաթիվ կոչերին՝ դադարեցնելու անօրինական գործունեությունը Միջերկրական ծովի արևելյան հատվածում, Թուրքիան շարունակեց իր հորատման աշխատանքները Կիպրոսի արևմտյան մասում և սկսեց երկրորդ հորատման աշխատանքը Կիպրոսի հյուսիս-արևելքում, կիպրական տարածքային ջրերում»:
Անկարայի իշխանությունները, հատուկ թուրքական ամբարտավանությամբ ԵՄ որոշումը անվանեցին «անպետք»: Ավելին, Թուրքիայի արտգործնախարար Մեվլութ Չավուշօղլուն հայտարարեց. «Մենք երեք նավ ունենք Միջերկրական ծովի արևելյան հատվածում, ուղարկելու ենք չորրորդը»:
ԵՄ արտգործնախարարները զգուշացրեցին, որ Թուրքիայի նկատմամբ կկիրառվեն  լրացուցիչ պատժամիջոցներ, եթե նա չհրաժարվի Կիպրոսի շուրջ ծավալվող անօրինական հորատման աշխատանքներից:
Միևնույն ժամանակ, ամիսների անվճռականությունից հետո, նախագահ Թրամփը վերջապես որոշեց արգելել Թուրքիային ձեռք բերել ԱՄՆ-ի նորագույն F-35 կործանիչները, չնայած որ Թուրքիան արդեն վճարել էր մեկ միլիարդ դոլար 116 կործանիչ ձեռք բերելու համար և մասնակցել էր ինքնաթիռի որոշ մասերի արտադրության ծրագրին, որի դադարեցման հետևանքով Թուրքիայի պաշտպանության արդյունաբերությանը կհասցվի շուրջ 10 միլիարդ դոլարի վնաս։
Մի քանի առիթներով Թրամփը արդարացրել է Թուրքիայի կողմից ռուսական S-400 հրթիռների ձեռքբերումը՝ սխալմամբ մեղադրելով Օբամայի վարչակազմին ամերիկյան «Փեթրիոթ» հրթիռները Թուրքիային վաճառելուց հրաժարվելու համար: Իրականում Թուրքիան է, որ չի ընդունել ԱՄՆ-ի առաջարկած վաճառքի պայմանները:
Մյուս կողմից, Թրամփը շռայլ գովեստի խոսքեր էր ասում Թուրքիայի նախագահ Ռեջեփ Թայիփ Էրդողանի հասցեին այն ժամանակ, երբ ՆԱՏՕ-ի ղեկավարները, ԱՄՆ Կոնգրեսը և անվտանգության աշխատակիցները նախազգուշացրել էին Թրամփին, որ Թուրքիային F-35-երի վաճառքը կարող է վտանգել ինքնաթիռների մասին գաղտնիությունը և խախտել ՆԱՏՕ-ի զինահամակարգի հետ ռուսական հրթիռների օպերատիվ համատեղելիությունը:
Հաշվի առնելով ԱՄՆ-ի ազգային անվտանգության ակնհայտ սպառնալիքները կապված Թուրքիայի կողմից ռուսական հիթիռների ձեռքբերման հետ, Թրամփն այլընտրանք չուներ, քան չեղյալ համարել Թուրքիային F-35 ինքնաթիռների վաճառքի համաձայնագիրը: Հակառակ դեպքում, Թրամփը կհայտնվեր ծիծաղելի իրավիճակում՝ կիրառելով «Առաջինը Թուրքիան», այլ ոչ թե իր սիրելի «Առաջինը Ամերիկան» կարգախոսը:
Հուլիսի 17-ին Սպիտակ տունը հայտարարեց, որ «F-35-ը չի կարող գոյակցել ռուսական հետախուզական տվյալների հավաքագրման պլատֆորմի հետ, որը կօգտագործվի նրա նորագույն հնարավորություններն իմանալու համար»: Նշվում էր, որ Թուրքիայի կողմից ռուսական S-400 հակաօդային պաշտպանության համակարգի ձեռքբերման որոշումն անհնարին է դարձնում նրա հետագա ներգրավվածությունը F-35 կործանիչների համատեղ ծրագրում:
ԱՄՆ պաշտպանության նախարարի՝ գնումների և կայուն զարգացման հարցերով տեղակալ Էլեն Լորդը հայտարարել է. «ԱՄՆ-ը և F-35-ի գծով գործընկերները համաձայն են Թուրքիայի մասնակցությունը այս ծրագրին կասեցնելու և Թուրքիային այդ ծրագրից պաշտոնապես հեռացնելու համար գործընթաց նախաձեռնելու որոշմանը»:
Թուրքիայի արտգործնախարար Մեվլութ Չավուշօղլուն իր սովորական ամբարտավան ոճով զգուշացրել է ԱՄՆ-ին, որ եթե նա պատժամիջոցներ կիրառի Թուրքիայի նկատմամբ, ապա իր երկիրը վրեժխնդիր կլինի իր սեփական պատժամիջոցների փաթեթով ընդդեմ ԱՄՆ-ի: Եկեք տեսնենք, թե արդյոք Թուրքիան իր բարձրակոչ հայտարարություններից բացի կիրականացնի իր սպառնալիքները: Ակնհայտ է, որ ԱՄՆ-ի տնտեսական պատժամիջոցները կարող են հանգեցնել Թուրքիայի փխրուն տնտեսության ամբողջական փլուզման:
Նախագահ Թրամփը, որը շատ հաճախ անտեսում է ԱՄՆ ազգային շահերը շահութաբեր գործարար պայմանավորվածությունների հաշվին, հայտարարել էր, որ Թուրքիան ցանկանում է գնել միլիարդավոր դոլարների F-35 կործանիչներ: Ըստ սովորության, Թրամփը չափազանցրել է թվերը: Իրականությունն այն է, որ Թուրքիան ծրագրում էր ծախսել մեկ միլիարդ դոլար F-35 ինքնաթիռների ձեռքբերման վրա, այլ ոչ թե միլիարդներ: Բացի այդ, մի շարք երկրներ, այդ թվում` Նիդեռլանդները, Իսրայելը և Պարսկական ծոցի երկրներից մեկն արդեն նշել են, որ կփոխհատուցեն Թուրքիայի կողմից ձեռք չբերված կործանիչների համար՝ լրացուցիչ կործանիչներ ձեռք բերելու միջոցով:
Այնուամենայնիվ, F-35 կործանիչների թուրքական ձեռքբերման արգելումը միակ պատժամիջոցը չէ, որ կարող է կիրառվել Թուրքիայի դեմ: Թրամփը 2017 թ. ստորագրել է «Պատժամիջոցների միջոցով Ամերիկայի հակառակորդներին հակազդելու մասին» օրենքը (CAATSA): Նա պարտավոր է այս օրենքով պատժամիջոցներ կիրառել Թուրքիայի դեմ Ռուսաստանից հրթիռներ գնելու համար: Նման որոշումը կախված չէ Թրամփից: Այնուամենայնիվ, Wall Street Journal-ը հուլիսի 21-ին հաղորդել է, որ Թրամփը դեմ է Թուրքիայի նկատմամբ պատժամիջոցներ կիրառելուն:
Նախագահն այս շաբաթ  նախատեսում է հանդիպել մի խումբ սենատորների հետ և քննարկել Թուրքիայի դեմ հնարավոր պատժամիջոցները, քանի որ  օրենսդիրների կողմից ճնշում է գործադրվում Անկարային պատժելու համար: Թրամփն ունի երեք տարբերակ. առաջին, խուսափել որևէ պատժամիջոցից, երկրորդ, հետաձգել պատժամիջոցները և երրորդ, առաջարկել պատժամիջոցների ավելի մեղմ տարբերակ: Ամենայն հավանականությամբ, ԱՄՆ Կոնգրեսը պատժամիջոցներ կկիրառի Թուրքիայի դեմ, եթե նախագահը դա չանի...
Նույնիսկ առանց պատժամիջոցների, Թուրքիան արդեն տուժել է միլիոնավոր դոլարների բացասական գովազդից: Անցյալ շաբաթ ԱՄՆ-ի մի շարք խոշոր հրատարակություններ խմբագրականներ գրեցին՝ հարցականի տակ դնելով Թուրքիայի անդամակցությունը ՆԱՏՕ-ին:
Wall Street Journal-ի խմբագրությունը գրեց. «Միացյալ Նահանգները և ՆԱՏՕ-ն այժմ այլընտրանք չունեն, քան վերանայել, թե արդյոք Թուրքիան շարունակում է մնալ որպես դաշինքի անդամ»:
Bloomberg-ը հրապարակեց մի խմբագրական՝ «Թուրքիան լքում է Արևմուտքը: Երթաս բարով» վերնագրով:
Ջեդ Բաբբինը «Վաշինգտոն թայմս» թերթում խմբագրական հոդված գրեց՝ «Թուրքիային վռնդե՛ք ՆԱՏՕ-ից» վերնագրով:
Ամեն անցնող օրվա հետ Թուրքիան ավելի ու ավելի է հեռանում ՆԱՏՕ-ից՝ հոգուտ Ռուսաստանի: Եվրամիության և ԱՄՆ-ի պատժամիջոցների համադրումը մահագույժ կլինի Թուրքիայի տնտեսության և ՆԱՏՕ-ին անդամակցության համար...

The European Union and United States punish Turkey for 2 separate violations
After months of uncertainty and controversy, both the European Union (EU) and the United States decided to punish Turkey in the same week for two different violations.
The Associated Press reported on July 16 that the EU foreign ministers “approved sanctions against Turkey over its drilling for gas in waters where EU member Cyprus has exclusive economic rights. They said they were suspending talks on an air transport agreement, as well as high-level Turkey-EU dialogues, and would call on the European Investment Bank to review its lending” to Turkey.
The EU Foreign Ministers deplored that “despite the European Union’s repeated calls to cease its illegal activities in the eastern Mediterranean, Turkey continued its drilling operations west of Cyprus and launched a second drilling operation northeast of Cyprus within Cypriot territorial waters.”
In typical Turkish arrogance, the Ankara government called the EU decision “worthless.” Furthermore, Turkish Foreign Minister Mevlut Cavusoglu announced:  “We have three ships in the eastern Mediterranean, we will send a fourth.”
The EU Foreign Ministers warned that additional sanctions will be applied against Turkey if it does not back down from its illegal drilling operations around Cyprus.
Meanwhile, after months of indecisiveness, Pres. Trump finally decided to prohibit Turkey from purchasing U.S. advanced stealth F-35 fighter jets, even though Turkey had already paid a billion dollars for the 116 jets it planned to buy and had participated in the program to manufacture parts of the aircraft which after cancellation would result in the loss of around $10 billion for Turkey’s defense industry.
On several occasions, Pres. Trump made excuses for Turkey’s purchase of S-400 Russian missiles by wrongly blaming the Obama administration for refusing to sell U.S. Patriot missiles to Turkey. In reality, Turkey was the one that did not accept the terms of the U.S. proposed sale.
On the other hand, Pres. Trump was full of effusive praise for Turkey’s President Rejep Tayyip Erdogan at a time when NATO leaders and the U.S. Congress and security officials were warning Trump that selling the F-35’s to Turkey would compromise the jets’ secrets and violate the inter-operability of the Russian missiles with NATO’s military systems.
Given the obvious dangers to US national security posed by Turkey’s purchase of the Russian missiles, Pres. Trump had no choice but to cancel the agreement to sell the F-35 jets to Turkey. Otherwise, Pres. Trump would have been caught in the ridiculous situation of putting “Turkey First” rather than his favorite slogan, “America First.”
The White House announced on July 17: "The F-35 cannot coexist with a Russian intelligence collection platform that will be used to learn about its advanced capabilities." It said that Turkey's decision to purchase the Russian S-400 air defense system renders its continued involvement in the F-35 joint strike fighter program impossible.
Ellen Lord, U.S. Undersecretary of defense for acquisition and sustainment, stated: "The U.S. and other F-35 partners are aligned in this decision to suspend Turkey from the program and initiate the process to formally remove Turkey from the program."
In his usual arrogant fashion, Turkish Foreign Minister Mevlut Cavusoglu warned the U.S. that if it places sanctions on Turkey, his country would retaliate with its own set of sanctions against the U.S. Besides making big-mouth pronouncements, let us see if Turkey will actually carry out its threats. Clearly, U.S. economic sanctions would cause the complete collapse of Turkey’s fragile economy.
Pres. Trump, who often ignores U.S. national interests at the expense of profitable business arrangements, claimed that Turkey was willing to purchase billions of dollars’ worth of F-35 fighter jets. As usual, Pres. Trump exaggerated the figures. The reality is that Turkey was planning on spending one billion dollars on the purchase of F-35 jets, not billions. Furthermore, several countries, including The Netherlands, Israel, and an unnamed Gulf country, have already indicated that they will make up for the jets not purchased by Turkey, by buying additional jets.
However, banning the Turkish purchase of F-35 jets is not the only punishment that could be applied against Turkey. Pres. Trump signed in 2017 the Countering American Adversaries Through Sanctions Act (CAATSA). He is obligated by this law to implement sanctions on Turkey for purchasing missiles from Russia. Such a decision is not up to Pres. Trump. However, Wall Street Journal reported on July 21 that Pres. Trump is opposed to placing sanctions on Turkey. The President is scheduled to meet with a group of Senators this week to discuss possible sanctions against Turkey as pressure mounts from lawmakers to punish Ankara. Pres. Trump has three options: 1) avoid placing any sanctions; 2) delay the sanctions; and 3) place a milder version of sanctions. Most probably, the U.S. Congress will impose sanctions against Turkey if the President fails to do so!
Even without sanctions, Turkey has already suffered millions of dollars’ worth of negative publicity. Several major U.S. publications wrote editorials last week questioning Turkey’s membership in NATO.
The Wall Street Journal’s Editorial Board wrote: “The U.S. and NATO don’t have much choice now other than to rethink whether Turkey still belongs in the alliance.”
Bloomberg published an editorial, headlined: “Turkey Has Abandoned the West. Good Riddance.”
Jed Babbin wrote an opinion column in the Washington Times, titled: “Throw Turkey out of NATO.”
With each passing day, Turkey is distancing itself more and more from NATO, in favor of Russia. The combination of EU and U.S. sanctions would be the death knell for Turkey’s economy and its membership in NATO!