Եգիպտոսի ծովափնյա Հուրգադա քաղաքից «Արաբական անապատ» հայաստանցի մոտ երեք տասնյակ լրագրողներին հասցրեցին երեք ջիպերը։ Անապատը Սահարայի հյուսիսարևելյան մասում է։
Մոտ մեկ ժամ մեծ արագությամբ՝ երբեմն էլ նույնիսկ 150-160 կմ/ժ ընթացող մեքենաների վարորդները հաճախ էին մոռանում, որ մարդ են տեղափոխում։ Ճիշտ երևանյան գազելների վարորդների պես կտրուկ արգելակում էին կամ էլ մեծ արագությամբ փոսն ընկնում, նույնքան արագ էլ բլրակի վրա բարձրանում, անընդհատ վազանց էին կատարում, փոշու հսկա ամպեր առաջացնում։
Ինձ թվում է, տուն հասնելուն պես մեր մեքենայի վարորդն անպայման google translate-ի միջոցով ճշտելու է «անասուն» բառի իմաստը։ Ամեն անգամ փորձության ենթարկելուն զուգահեռ ու դրանից հետո մոտ տասը լրագրող նրան հիշում էին երևանյան կրկեսի տնօրենի՝ հայտնի դարձած խոսքերով։
Մինչ բեդուինների մոտ հասնելը լրագրողներին ուղեկցող Սամիրը տեղեկացրեց, եթե նույնիսկ խմբից մեկը սիրահարվի բեդուին տղայի կամ աղջկա, միևնույն է՝ ամուսնություն չի լինելու, արգելված է։ Անապատի բնակիչներն ամուսնանում են միայն իրար հետ։ Դրա շնորհիվ է, որ հիմա էլ բեդուիններն իրար հետ շփվում են մի լեզվով, որը գոյություն ունի 1500 տարի, ինչի պատճառով անապատից ոչ հեռու ապրող արաբներն էլ իրենց հայրենակիցներին չեն հասկանում։ Նրանք կրթված չեն, գրել-կարդալ չգիտեն։ Միայն շեյխերի երեխաներն են, որ կրթություն են ստանում։ Շեյխի կարգավիճակն անցնում է հորից որդուն։
Եգիպտոսի տարածքում ապրող բեդուինների թվի մասին որևէ մեկը հստակ տվյալներ չունի։ Նրանք ծնվում են, ապրում, մահանում առանց որևէ տեղ գրանցվելու, առանց փաստաթղթերի։ Բնակիչ են, բայց քաղաքացի չեն։ Չունեն իրավունքներ ու պարտականություններ՝ չեն ծառայում, չեն ընտրում։ Ունեն ավանդույթներ, շատ փող, մեծ ընտանիքներ, հիմա հաջողությամբ մրցակցում են բժիշկների հետ, ասում են, բուսաբուժության մեջ անգերազանցելի են, նաև ասում են՝ զենքի առևտրով են զբաղվում։ Սամիրն ու մյուս գիդը՝ Մովսեսը պնդում են, անապատի բնակիչները Եգիպտոսի բնակչության հինգ տոկոսն են կազմում, բայց սա շա՜տ մոտավոր թիվ է։
Բեդուինների ընտանիքը, որին մենք այցելեցինք, մեզ լուռ դիմավորեց, տղամարդն ու ավագ որդին էլ խուլ ու համր էին։ Օտար տղամարդկանց արգելվում է բեդուինների կանանց մոտենալ։ Չնայած ճանապարհին ուլերին էշերի վրա կանգնեցրած բեդուին կանայք պատրաստ էին լուսանկարվել նաև տղամարդկանց հետ։ Կամ գուցե բեդուին չէին, ուղղակի բեդուինի հագուստով էին։
Հագուստի գույները խորհրդանշում են նրանց կարգավիճակը։ Եթե սև հագուստի տակից երևում է վարդագույն կամ շագանակագույն կտոր, ապա կինը ամուսնացած է, երկնագույն՝ ամուսնացած չէ, սև կամ մուգ կապույտ՝ տարեց է։
Մեզ ուղտով պտտելուց հետո առանց շաքար թեյ հյուրասիրեցին։ Շաքարով թեյը նրանց համար կարևոր նշանակություն ունի։ Ամուսնության տարիքի հասած տղամարդու համար մայրն է հարսնացու ընտրում։ Իսկ ընտրության հարցում կարևոր է աղջկա ոտքերի թմբլիկությունը։ Եթե աղջկա սրունքները բարակ ու ոսկորոտ չեն, ենթադրվում է, որ նա առողջ է, գեղեցիկ, կարող է առողջ երեխաներ լույս աշխարհ բերել։ Շեյխը բարեխոսում է աղջկա ընտանիքի հետ, ապա տղան գնում է հարսնատես։ Եթե աղջիկը հավանում է երիտասարդին, շաքարով թեյ է հյուրասիրում, եթե ոչ՝ թեյ առանց շաքար։
Աղջկա դեմքը թեյ բերելիս բաց է լինում։ Եթե պարզվում է, որ նա գեղեցկադեմ կամ էլ փեսացուի ճաշակով չէ, տղան բերած թեյը չի էլ համտեսում, առանց իմանալու շաքարի առկայության կամ բացակայության մասին հեռանում է։ Ի դեպ, խստիվ արգելվում է հանդիպման ու հետագա որոշման մասին որևէ մեկին պատմելը, դա համարվում է ծանր վիրավորանք աղջկա հասցեին։
Իսկ եթե ամուսնանում են, ապա յոթ օր հարսանիք են անում, կերակրում կողքի բնակավայրերից եկած բոլոր հյուրերին։ Ինչքան գեղեցիկ է հարսնացուն, այնքան երկար է տևում հարսանիքը, ինչքան գեղեցիկ է հարսնացուն, այնքան շատ ուղտ է ստանում ընտանիքը նրա դիմաց։ Մեկ ուղտի գինը մոտավորապես 1500 դոլար է։
-Օրինակ, գեղեցիկ հարսանցուի համար քանի՞ ուղտ են տալիս մոտավորապես,-հետաքրքրվում է Մարիան։
-30-40,-պատասխանում է Սամիրը։
-Իսկ եթե գեղեցիկ չէ,-շարունակում է մեր գործընկերուհին։
-Երկու հավ,-կատակում է գիդը։
Լրագրողներին հյուրընկալած ընտանիքում մի քանի կանայք կային ու մոտ երկու տասնյակ երեխա։ Ի դեպ, դեպի Լյուքսոր ուղեկցած գիդը՝ Մովսեսը պատմեց, որ առաջնեկին ծննդաբերելիս կինը հեռանում է իրենց բնակավայրից, ծննդաբերության բարդությունները միայնակ հաղթահարելուց հետո նա երեխայի հետ վերադառնում է։ Եթե ետ չի գալիս, որևէ մեկը չի էլ իմանում՝ թե ինչ պատահեց նրան։ Այդպես են որոշում՝ կինը ուժե՞ղ է, թե՞ թույլ։
Տարածքում եղեգով կիսածածկ մի քանի «շինություն» կար։ Մեկը թոնրատունն էր։ Հացն էլ կոչվում է լավաշ։ Սնվում են իրենց պահած կենդանիների մսով, նրանց կաթից ստացած մթերքներից։ Նրանք նույնիսկ խանութ ունեին, հյութեր, ծխախոտ ու առաջին անհրաժեշտության որոշ իրեր էին վաճառում։
Ջուրը գտնում են ուղտերը։ Նրանց ցույց տված տեղում ջրհորներ են փորում։ Այստեղ 40 մ խորության վրա էր։ Մի քանի լրագրողներ համատեղ ուժերով մի դույլ ջուր հանեցին։ Իսկը մկանները զարգացնելու զբաղմունք է։
Ուղտերը նրանց համար փոխադրամիջոց են, բուրդ, միս, կաթ տվող։ Պատահական չէ, որ Եգիպտոսում կանանց հաճոյախոսելու համար նրանց ուղտ են անվանում, կամ կով՝ նկատի ունենալով խոշոր աչքերը։ Լրագրողների խմբում էլ խոշոր աչքեր ունեցողներ կային, ու նրանց համար արաբ երկրպագուներ հայտնվեցին։ Պատրաստ էին այնքան ուղտ տալ, ինչքան ուզեինք։ Բայց քանի որ դրանք Հայաստան հասցնելը բավականին բարդ գործ կլիներ, խոշոր աչքերով մեր գործընկերուհիները տուն վերադարձան։

Из египетского курортного города Хургада в «Аравийскую пустыню» порядка 30 журналистов из Армении доставили три джипа. Пустыня – северо-восточная часть Сахары.
Водители мчащихся на протяжении почти часа на большой скорости – иногда даже до 150-160 км / ч –  машин часто забывали, что они перевозят людей. С точностью как водители ереванских маршруток, резко тормозили или на большой скорости попадали в ямы, с той же скоростью взбирались на горки, постоянно обгоняя друг друга и поднимая гигантские облака пыли.
Мне кажется, по возвращении домой водитель нашей машины обязательно бросится с помощью Google Translate проверять значение слова «анасун» (в переводе с арм. – скотина). Всякий раз, преодолевая очередное испытание и после, порядка 10 журналистов его вспоминали ставшими известными словами директора Ереванского цирка.
На пути к бедуинам сопровождающий журналистов Самир предупредил: даже если кто-то из группы влюбится в бедуина или бедуинку – свадьбы все равно не будет, запрещено. Жители пустыни заключают браки только между собой. Именно благодаря этому бедуины и сейчас общаются друг с другом на языке, который существует уже 1500 лет, из-за чего даже живущие недалеко от пустыни арабы не понимают своих соотечественников. Бедуины не образованы, не умеют читать и писать. Образование получают только дети шейхов.  Звание шейха же передается от отца к сыну.
Никто не владеет четкими данными о численности бедуинов, проживающих на территории Египта. Они рождаются, живут, умирают без регистрации, без документов. Они – жители, но не граждане. У них нет прав и обязанностей – они не служат, не голосуют. У них есть традиции, много денег, большие семьи, сейчас они успешно конкурируют с врачами – говорят, что познания бедуинов в фитотерапии необычайно глубоки, а еще говорят – они занимаются торговлей оружием. Самир и другой гид – Моисей – утверждают, что жители пустыни по численности составляют около 5 процентов населения Египта, но это очень приблизительная цифра.
Семья бедуинов, которую мы посетили, встретила нас без слов, мужчина и старший сын были глухонемыми. Мужчинам-иностранцам запрещено приближаться к бедуинкам. Хотя встречающиеся на дороге бедуинские женщины, водрузившие козлят на ослов, не прочь были сфотографироваться и с мужчинами. Или, быть может, они были не бедуинками, а просто в бедуинской одежде.
Цвета одежды символизируют их статус. Если из под черного одеяния видна розовая или коричневая ткань – женщина замужем, синяя – незамужняя, черная или темно-синяя – пожилая.
После прогулки на верблюдах нас угостили чаем без сахара. Чай с сахаром для бедуинов имеет особый смысл. Для мужчины брачного возраста невесту выбирает мать. И при выборе они особое внимание обращают на форму ног девушки. Считается, что если щиколотки девушки не худые, не узкокостные, то она здорова, красива, может родить здоровых детей. Шейх договаривается с семьей девушки, затем юноша отправляется на смотрины. А девушка подает ему чай. Молодой человек отпивает глоток и узнает ее ответ: если девушка положила ему в чай сахар, значит, можно засылать сватов, если чай без сахара – значит, она ему отказала.
При этом девушка, подавая чай, не прикрывает лица. Если вдруг окажется, что она не красива, или не понравится жениху, то он отказывается от принесенного чая и уходит, не узнав, положила девушка сахар или нет.  Кстати, категорически запрещается рассказывать кому-либо о встрече и принятом решении, это считается серьезным оскорблением в адрес девушки.
После сладкого чая начинают готовиться к свадьбе, которая длится до 7 дней. На свадьбу приглашается все племя, причем голодных и недовольных остаться не должно.  Считается, что чем красивее невеста – тем дольше длится  свадьба и тем больше верблюдов получает ее семья.  Стоимость одного верблюда составляет порядка 1500 долларов.
– Например, сколько верблюдов отдают за красивую невесту? – интересуется Мария.
– 30-40, – отвечает Самир.
– А если она не красива? – продолжает наша коллега.
– Двух куриц, – шутит гид.
В принявшей журналистов бедуинской семье было несколько женщин и около двух десятков детей. Кстати, сопровождающий нас в Луксор гид – Моисей – рассказал: при рождении первенца бедуинка покидает свое место жительства и возвращается уже с ребенком, самостоятельно преодолев все трудности при родах. Если же не возвращается, никто так и не узнает, что с ней случилось. Так они определяют – женщина сильная или слабая.
На территории было несколько полуприкрытых тростником «построек». В одном из них пекли хлеб, который называется лаваш. Питаются же бедуины мясом животных, которых разводят, приготовленными из их молока продуктами. У них даже был магазин, где продавались напитки, сигареты и некоторые предметы первой необходимости.
Воду же находят верблюды. Они копают колодцы на месте, которое показали верблюды. Здесь колодец располагался на глубине 40 метров. Несколько журналистов совместными усилиями подняли ведро воды. Прекрасное занятие, чтобы накачать мышцы.
Верблюды для бедуинов – средство для передвижения, источник шерсти, мяса, молока. Не случайно, что в Египте в качестве комплимента женщин называют верблюдами или коровами – имея в виду большие глаза. Среди журналисток также были большеглазые, и у них появились арабские поклонники.  Были готовы отдать за них столько верблюдов, сколько пожелаем. Но поскольку доставить их в Армению было бы непросто, наши коллеги с большими глазами вернулись домой.