ԱԳՆ. Չեղարկվել է նաև հուլիսի 29-ին նախատեսված նույն ընկերության Հուրգադա-Երևան չվերթը
A&R tour ընկերության միջոցով Հուրգադա մեկնած ու Երևան վերադառնալ չկարողացող քաղաքացիների վերադարձն ապահովելու համար կառավարությունն այսօր արտահերթ նիստ է հրավիրել։ Օրակարգում մեկ հարց է՝ բյուջեից գումարի տրամադրումը՝ «SpotAir» ընկերությանը փոխանցելու համար։
ԱԳՆ Միջին Արևելքի և Աֆրիկայի վարչության կողմից ներկայացրած հիմնավորման մեջ նշված է.
«Հուլիսի 25-ին Հուրգադա-Երևան թիվ OTF 3703 չվերթի չեղարկման պատճառով Հուրգադայում գտնվում 119 ՀՀ քաղաքացի։ ՀՀ դեսպանության տեղեկություններով՝ չվերթը չեղարկվել է A&R հայկական տուր օպերատորի կողմից հունակա «Orange to Fly» ավիաընկերության նկատմամբ ունեցած ֆինանսական պարտականությունները չկատարելու պատճառով։
Հարկ է նշել, որ արդեն իսկ չեղարկվել է նաև հուլիսի 29-ին նախատեսված նույն ընկերության Հուրգադա-Երևան չվերթը, ինչը ենթադրում է, որ նույն խնդրի առաջ են կանգնելու ևս 100-ից ավելի (ճշգրիտ թիվը ներկայումս հստակեցվում է) ՀՀ քաղաքացիներ:
ՀՀ դեսպանությունը պայմանավորվածություն է ձեռք բերել հունական «SpotAir» ընկերության հետ Հուրգադա-Երևան երկու չվերթ կազմակերպելու կապակցությամբ (ս.թ. հուլիսի 26-ին և հուլիսի 29-ին)։ Ս.թ. հուլիսի 26-ի թռիչքի իրականացման համար, ԵԱՀ ՀՀ դեսպանությունից վերոնշյալ ավիաընկերությանը պահանջել է մինչև թռիչքի իրականացումը կանխիկ վճարել 47.121 դոլար:
Ս.թ. հուլիսի 29-ի թռիչքի իրականացման համար «SpotAir» ավիաընկերությունը պահանջել է մինչև թռիչքի իրականացումը կատարել բանկային փոխանցում:
Հաշվի առնելով վերոնշյալը, ինչպես նաև Հուրգադայում գտնվող ՀՀ քաղաքացիների համար ստեղծված անելանելի իրավիճակը, նպատակահարմար ենք համարում համաձայնվել «SpotAir» ընկերության ներկայացրած պայմաններին»։

МИД Армении: Отменен также запланированный на 29 июля рейс Хургада-Ереван
Правительство Армении сегодня созвало внеочередное заседание для обеспечения возвращения на Родину граждан РА, отправившихся на отдых в Египет через компанию A&R tour и застрявших в Хургаде. В повестке дня один вопрос – предоставление из бюджета средств для передачи компании SpotAir.
«Из-за отмены 25 июля рейса Хургада-Ереван (OTF 3703) в Хургаде находятся 119 граждан РА. По сведениям посольства РА, рейс был отменен из-за невыполнения армянским туроператором A&R финансовых обязательств перед греческой авиакомпанией Orange to Fly.
Следует отметить, что отменен также намеченный на 29 июля той же компанией рейс Хургада-Ереван, что предполагает, что с той же проблемой столкнутся еще свыше 100 (конкретное число уточняется) граждан РА.
Посольство РА достигло договоренности с греческой компанией «SpotAir» по поводу организации двух рейсов Хургада-Ереван (26 и 29 июля с.г.). Для осуществления рейса 26 июля с.г. вышеуказанная авиакомпания потребовала от посольства РА в Египте до вылета заплатить наличными 47.121 доллар.
Для осуществления рейса 29 июля с.г. авиакомпания «SpotAir» потребовала до вылета совершить банковский перевод.
С учетом вышеотмеченного, а также создавшейся для находящихся в Хургаде граждан РА безвыходной ситуации, считаем целесообразным согласиться с представленными  компанией «SpotAir» условиями», – говорится в обосновании к проекту решения, представленном Департаментом Среднего  Востока и Африки МИД Армении