«Կցանկանայի, որ որդիս ապրեր խաղաղ ու ապահով կյանքով, տնտեսապես զարգացած ու քաղաքականապես կայուն Հայաստանում»
Սուրեն Խաչատրյանը Հայաստան է վերադարձել 2016 թվականի հունիսին: Սուրենը ծնվել և մեծացել է Երևանում, բայց նրա ընտանիքը տեղափոխվել էր ԱՄՆ` ցանկանալով որդու համար ապահովել ավելի լավ ապագա: Ու քանի որ Սուրենի քույրը և մի քանի այլ ազգական արդեն իսկ բնակվում էին ԱՄՆ-ում, այդ քայլը քիչ թե շատ հիմնավորված էր: Սուրենի ընտանիքը հաստատվեց Կալիֆոռնիայի Սան Խոսե քաղաքում, որն ԱՄՆ տեղափոխվող հայերի համար այնքան էլ ստանդարտ ընտրություն չէր:
«Իմ ընտանիքում բոլորը մաթեմատիկոսներ ու ինժեներներ են, որոնք ծանոթներ ունեին Սիլիկոնի հովտում, տեղի հայ համայնքում: Ցավոք, իմ տարիքի ոչ ոք չկար, առաջին 6-7 ամսվա ընթացքում առհասարակ հնարավորություն չեմ ունեցել` շփվելու իմ տարիքի երիտասարդ հայերի հետ: Հայաստանցի հայի համար ինտեգրվելը շատ դժվար էր, սփյուռքահայությունը սովոր չէր տեսնել ԱՄՆ տեղափոխվող հայաստանցիների, ես ինձ օտար էր զգում: Անգամ հայկական եկեղեցի այցելելը չէր օգնում: Երբ խոսում էի մաքուր հայերեն, մարդիկ զարմանում էին, որովհետև սովոր չէին լսել հայերեն, միմյանց հետ խոսում էին անգլերեն, իսկ հայերեն` միայն նեղ ընտանեկան միջավայրում, ծնողների հետ»,-նշել է նա։
Միգուցե, մտածում էր Սուրենը, Լոս Անջելեսում ավելի հեշտ կլինի ինտեգրվել հայ համայնքին, բայց երբ վերջապես տեղափոխվեց, ԱՄՆ-ում ապրել էր արդեն 8 տարի ու գիտեր, որ սփյուռքն իր տեղը չէ: Ըստ Սուրենի` միգուցե հենց դա է պատճառը, որ միշտ ցանկանում էր վերադառնալ Հայաստան:
«Եթե հենց սկզբից Լոս Անջելես գնացած լինեի, միգուցե այնտեղ էլ մնայի: Ինչ խոսք, ես երախտապարտ եմ, որ նախ բնակություն հաստատեցինք Սան Խոսեում, որովհետև հենց այդտեղ ես առաջին անգամ զգացի, որ իմ տեղն ԱՄՆ-ն չէ»,-ասել է նա։
Ավարտելով Կալիֆոռնիայի Սանտա-Բարբարայի համալսարանը և Փեփըրդին համալսարանի մագիստրատուրայի գործարար կառավարման բաժինը` Սուրենը 2 տարի աշխատեց որպես բյուջեի վերլուծաբան: ԱՄՆ-ում 10 տարի բնակվելուց հետո` 2009 թվականին, նա կարճ ժամանակով վերադարձավ Հայաստան և այստեղ բիզնես-վերլուծաբանի աշխատանք գտավ, որը նրա համար ճանապարհ հարթեց դեպի ավելի բարդ ու հետաքրքիր աշխատանք Ուկրաինայում, որտեղ էլ նա 18 ամիս աշխատեց Դոյչե Բանկի զարգացման կենտրոնում: Դա օգնեց նրան ստանալ իր երազանքի աշխատանքը Նյու Յորքում:
«Նյու Յորք տեղափոխվելիս ես տարիքով ավելի մեծ էի ու կարիքը չէի զգում` մշտապես ակտիվորեն ներգրավված լինելու հայկական սփյուռքում, ինչպես 17 տարեկանում, երբ դեռ նոր էինք տեղափոխվել ԱՄՆ: Այժմ ավելի հասուն մարդ էի, գիտեի, թե ինչ է ինձ հարկավոր: Նյու Յորքն ունի շատ ուժեղ հայ համայնք, բայց մարդիկ իրար հետ շատ չեն շփվում, որովհետև քաղաքը մեծ է, մարդիկ իրարից հեռու են ապրում: Մանհեթընում կա մեծ հայկական եկեղեցի, բայց ոչ բոլորն են գալիս կիրակնօրյա պատարագին: Նյու Յորքում ես աշխատում էի որպես ՏՏ բիզնես-վերլուծաբան և նախագծերի ղեկավար, մինչև առաջարկ ստացա Ամերիաբանկից»,-պատմել է նա։
Ըստ Սուրենի, կյանքը Նյու Յորքում շատ դժվար է: Դինամիկ անցուդարձն ու աշխատանքը խլում են ողջ ժամանակը, իսկ այն, որ հայկական սփյուռքը ցրված է քաղաքով մեկ, նաև դժվարացնում է կողակից գտնելը: Բացի դրանից, 2008 թվականին Սուրենի ծնողները վերադարձել էին Հայաստան, և նա շատ էր կարոտում նրանց, ուստի որոշեց ինքն էլ վերադառնալ Հայաստան և ամեն ինչ սկսել նորից:
«Ծնողներս սկսեցին համոզել ինձ, որ վերադառնամ, ասում էին, որ եթե աշխատանք գտնեմ, ամեն ինչ լավ կլինի, ուստի Նյու Յորքում երեք ու կես տարի աշխատելուց հետո ես դիմեցի Ամերիաբանկ և ստացա աշխատանքի առաջարկ: Անկեղծ ասած, շատ էի կասկածում, որովհետև գոհ էի իմ այն ժամանակվա աշխատանքից, իսկ տեղափոխությունը նշանակում էր, որ պիտի հրաժարվեի մեծ հնարավորություններից, բայց ես Ամերիաբանկի մասին շատ լավ բաներ էի լսել և ի վերջո որոշեցի ռիսկի դիմել: Շատ երախտապարտ եմ, որ որոշումս իրեն արդարացրեց»,-հաջողւթյամբ կիսվել է նա։
Ներկայումս Սուրենն աշխատում է Ամերիաբանկում որպես նախագծերի ավագ ղեկավար:
Ընկերությունից մանրամասնում են, որ նրան են վստահվում ամբողջ կազմակերպության մակարդակով իրականացվող նախագծերը: Օրական Սուրենն ունենում է 2-5 գործնական հանդիպում, անընդհատ վերանայում և կատարելագործում է նախագծերն ըստ ներկայացվող պահանջների: Սուրենը շատ գոհ է իր նոր աշխատանքից, կազմակերպության միջավայրից և ասում, որ աշխատանքն Ամերիաբանկում իրեն ստիպում է միշտ, ամեն օր ձգտել դեպի կատարելությունը: Ըստ նրա` աշխատակիցների մասնագիտական աճն ու զարգացումն Ամերիաբանկում առաջին տեղում են, իսկ ամենաշատը նրան դուր է գալիս այն, որ Ամերիաբանկում ղեկավարությունը միշտ աջակցում է աշխատակիցներին, իսկ ինքն աշխատանքն ամեն օր հնարավորություն է տալիս` նոր մարտահրավերներ հաղթահարելու:
«Մենք ձանձրանալու ժամանակ չունենք: Ամեն օր նոր գաղափարներ, նոր մարտահրավերներ: Ամերիաբանկում ես իրականացնում եմ CRM-նախագծեր ամբողջ բանկի մակարդակով: ԱՄՆ-ում նման նախագծերը սովորաբար իրականացնում են խոշոր խորհրդատու ընկերություններ, իսկ այստեղ ես հնարավորություն ունեմ` ինքս ղեկավարելու դրանք իմ անգնահատելի գործընկերների աջակցությամբ»,-պատմել է Սուրենը։
Սուրենի աշխատանքը Հայաստանում շրջադարձային եղավ նրա կյանքի համար:
«Ամերիաբանկում աշխատելու առաջին մի քանի շաբաթվա ընթացքում իմ աշխատատեղը գտնվում էր մարքեթինգի և PR-ի թիմերի հարևանությամբ: Ավելի կոնկրետ` ես նստում էի իմ ապագա կողակցի կողքին: Իմ` Հայաստանում մնալու որոշման մեջ հսկայական դեր խաղաց ամուսնությունս»,-ասել է նա։
Սուրենի համար Հայաստանում աշխատելու ամենամեծ մարտահրավերներից մեկն այն էր, որ հնարավոր չէր առավոտյան ժամն 9:00-ին հանդիպում նշանակել: Այժմ` 3 տարի անց, նա արդեն սովոր է դրան և բացահայտել է հայրենիքում ապրելու բազում առավելությունները` կարող է աշխատանքի գնալ ոտքով, ընկերների հետ հանդիպել ցանկացած ժամանակ` թեկուզ ընդամենը 20 րոպե առաջ նրանց տեղեկացնելով, վստահ լինել, որ կարող է պահպանել հայկական ինքնությունը: Ամեն օր Սուրենի համար նոր բացվող էջ է` լի նոր բացահայտումներով ու մարտահրավերներով:
«Ապագայի համար միայն մեկ ցանկություն ունեմ: Կցանկանայի, որ որդիս ապրեր խաղաղ ու ապահով կյանքով, տնտեսապես զարգացած ու քաղաքականապես կայուն Հայաստանում»,-նշել նա։

Сурен Хачатрян: Я бы хотел, чтобы в будущем мой сын жил в безопасной, мирной, политически и экономически стабильной Армении
Сурен Хачатрян вернулся в Армению в июне 2016г. Сурен родился и вырос в Ереване, но в конце 90-х в надежде на лучшее будущее его семья переехала в США, где уже проживали его сестра и несколько других родственников. Семья решила поселиться в городе Сан-Хосе (штат Калифорния), что было неординарным выбором для переселенцев из Армении.
«Я из семьи математиков и инженеров, и у нас были знакомые в Силиконовой долине, среди местной армянской диаспоры. К сожалению, среди них не было никого моего возраста, в течение первых 6-7 месяцев я вообще не встречал молодежи. Для меня, как для человека, только что переехавшего из Армении, было очень трудно интегрироваться в ту среду. Для армян из диаспоры я был чем-то необычным, из ряда вон выходящим, среди них я чувствовал себя иностранцем. Ведь они не привыкли видеть выходцев из Армении. Не помогало и посещение армянской церкви. Люди между собой общались на английском и удивлялись, когда слышали армянскую речь. Ведь там на армянском общались только с родителями, в тесном семейном кругу».
Возможно, думал Сурен, в Лос-Анджелесе будет легче интегрироваться в армянскую среду, но переехать туда удалось только через 8 лет, когда он уже привык к той мысли, что диаспора – не его место. По словам Сурена, возможно, именно поэтому он всегда хотел вернуться в Армению.
«Если бы мы сразу поселились в Лос-Анджелесе, возможно, я бы там и остался. Так что я благодарен, что моим первым городом в Америке был Сан-Хосе, где я не чувствовал себя своим и хотел вернуться», – говорит он.
Сурен окончил университет Санта-Барбары в Калифорнии, затем магистратуру Пеппердинского университета, получив степень MBA, после чего 2 года проработал бюджетным аналитиком. К тому времени он уже проживал в Америке 10 лет. В 2009г. Сурен приехал в Армению и некоторое время проработал бизнес-аналитиком. За это время он сумел получить более интересное предложение в Украине, где и проработал еще 18 месяцев в центре развития Дойче Банка. Это помогло Сурену получить работу его мечты в Нью-Йорке.
«Когда я вернулся в США, я был гораздо старше, не чувствовал потребности тесного общения с диаспорой, как тогда, когда мне было 17. Теперь я был взрослым человеком и знал, чего я хочу. В Нью-Йорке очень сильная армянская диаспора, но люди общаются не так часто из-за больших расстояний. В Манхэттене есть большая церковь, но не все ходят на воскресную службу. Я работал бизнес-аналитиком и менеджером проектов в сфере ИТ, пока не получил предложение работы от Америабанка», – рассказывает он.
Ритм жизни в Нью-Йорке, по словам Сурена, очень напряженный. Более того, работа и бесконечная спешка, а также слишком разбросанная диаспора затрудняли поиск спутника жизни. Ну и, кроме того, в 2008г. родители Сурена вернулись обратно в Армению, и поскольку Сурен очень скучал по ним, то решил и сам вернуться в Армению и начать все заново:
«Мои родители начали убеждать меня вернуться, говорили, что все не так уж и плохо, если найти работу. Вот так и вышло, что после 3.5 лет работы в Нью-Йорке я подал заявку в Америабанк и получил предложение работы. Откровенно говоря, я очень нервничал, потому что был доволен своей работой, а переезд означал, что придется отказаться от больших возможностей. Но я слышал много хорошего об Америабанке и решил рискнуть. И я очень благодарен, что риск оправдался».
Теперь Сурен – старший менеджер проектов в Америабанке. Он отвечает за самые масштабные проекты, ежедневно проводит 2-5 совещаний. Среди обязанностей Сурена – внимательно изучать все потребности и предложения, чтобы разрабатывать системы в соответствии с ними. Сурену нравится его новая работа.
По его словам, работа в Америабанке заставляет стремиться к совершенству, преодолевать новые высоты каждый день. А больше всего ему нравится то, что в Америабанке преодолевать вызовы можно каждый день, и в этом деле руководство всегда готово прийти на помощь; ведь, по словам Сурена, профессиональный рост сотрудников в банке превыше всего.
«В Америабанке не соскучишься. В хорошем смысле. Каждый день мы пытаемся создать что-то новое, решить новую задачу. Здесь я имею возможность осуществлять масштабные CRM-проекты непосредственно внутри организации, в то время как в Америке такие проекты обычно делегируют отдельным фирмам. Здесь же я могу сам заняться их осуществлением с помощью моих прекрасных коллег», – говорит он.
Работа в Америабанке сыграла решающую роль в дальнейшей жизни Сурена: «Когда я только пришел в Америабанк, мое рабочее место было рядом с отделом маркетинга и пиара. Конкретно говоря, я сидел рядом с моей будущей супругой. Моя женитьба сыграла огромную роль в моем решении остаться в Америабанке и в Армении».
Одной из сложностей работы в Армении для Сурена было то, что ритм работы в Армении не позволяет назначить совещание на 9:00 утра. Спустя 3 года он уже привык к этому и научился ценить преимущества жизни на родине: здесь можно идти на работу пешком, встречаться с друзьями в любое время, хоть через 20 минут после того, как вы решили встретиться, а главное – не беспокоиться о сохранении армянской идентичности. По словам Сурена, каждый день для него – начало чего-то нового.
«Я имею только одно желание. Я бы хотел, чтобы в будущем мой сын жил в безопасной, мирной, политически и экономически стабильной Армении», – отметил он.