Էրիկ Գրիգորյան. Կեղտաջրերը ջրային ավազան են լցվում ոչ միայն Գեղարքունիքում, այլև ողջ Հայաստանում
Սևանա լճի մակարդակն այս տարվա հուլիսի 26-ին 4 սմ-ով ավելի է, քան նախորդ տարի նույն օրը։ Սա նշանակում է , որ լճում մոտ 50 մլն խմ ջուր է ավելացել։ ՄԱՀՀԻ-ում Սևանա լճի խնդրի թեմայով հրավիրած քննարկման ժամանակ հայտարարեց շրջակա միջավայրի նախարար Էրիկ Գրիգորյանը։
«Եվ սա չնայած այ բանին, որ մենք ունեցել ենք 100 մլն խմ ավել գոլորշիացում, 40 մլն խմ պակաս տեղումներ։ Եթե այս թվերը մոտ լինեին միջին վիճակագրականին, ապա մենք կունենայինք ևս 10 սմ բարձրացում»,-ասաց նա։
Նախարարը նշեց՝ կարևորում է քանակական տվյալները, քանի որ այս պարագայում քանակն անմիջականորեն կապված է որակի հետ։
«Սևանի խնդիրն առաջացել է այն ժամանակ, երբ քանակի ու բարձրության հետ սկսել են տարբեր գործողություններ իրականացվել։ Գիտեք, որ Խորհրդային միության ժամանակ ավելի քան 18 մետրով իջեցվել է լճի մակերևույթը, հետո որոշ ժամանակահտված բարձրացվել է, այնուհետև կրկին իջեցվել է։ 2000-ականներից սկսած բարձրացել է մոտ 3 մետրով, իսկ 2011-2012 թթ. շատ փոքր բարձրացում է եղել, ինչը կապված  է Արփա-Սևանի շինարարությունն է ձգձգվել, և ջրի մեծ պահանջարկի պատճառով լճից մեծ քանակությամբ ջուր է վերցվել»,-մանրամասնեց նախարարը։
Գրիգորյանը բացատրեց, ջրի սառը շերտի արդյունքով ջրիմուռները, օրգանական նյութերը չեն աճում, զարգանում։ Սակայն 2017-ից սկսած անշեղորեն աճում է որոշ օրգանական նյութերի՝ մասնավորապես ֆոսֆորի պարունակությունը լճում, դրա պատճառներից մեկն էլ լճում մասսայան կեղտաջրերի լցվելն է։ Ավելի քան 9 տասնյակ գյուղերից կոյուղաջրերը լցվում են Սևանա լիճ։
«Վերջին քննարկումները ցույց տվեցին, որ քաղաքացիների մեծ մասը  այդ մասին չգիտեր, որ Սևանն այդպիսի ճնշման է ենթարկվում։ Բայց եթե լայն կոնտեքստով նայենք, ապա Հայաստանում բոլոր կոյուղաջրերը լցվում են բոլոր գետերն ու ջրավազանները, ոչ միայն Գեղարքունիքում, այլև Սյունիքում, Վայոց Ձորում, Շիրակում»,-ասաց նախարարը՝ նշելով, որ կանխարգելիչ գործողություններ են իրականացվելու ոլորտում։

The level of Lake Sevan, Armenia’s largest freshwater reservoir, was 4 centimeters higher on Friday, 26 July this year than on the same day last year, Environment Minister Erik Grigoryan told a discussion on Saturday.
“This comes despite the fact that we saw a 100 million cubic meters more evaporation and 40 million cubic meters less precipitation,” the minister stressed.
Grigoryan said he attaches great importance to the quantitative data, since in the lake’s case the quantity is inversely proportional to the quality.
“The issue of Sevan emerged at the time when various actions related to the lake’s level and volume started to be taken. It’s well known that the water level of Lake Sevan was dropped by more than 18 meters during the Soviet period to be increased again. Later, it was lowered again. Since the 2000s, the level has been raised by around 3 meters, while in 2011-2012 the water level saw little increase. The construction of the Arpa-Sevan Tunnel was being delayed, so a large amount of water was taken out of the lake due to the high demand for water,” the minister said.
Grigoryan explained the cold layer of the water prevents algae and organic matter from growing and spreading in the lake. However, starting from 2017, the amount of some organic substances, in particular phosphorus, has been steadily increasing in the lake. The minister says the rise is mainly prompted by the mass discharge of wastewater and sewage from over 90 nearby villages into Lake Sevan.
“The recent discussions showed most of the citizens are not aware that Sevan is being subjected to such pressure. But if we consider it in a wider context, all sewage water in Armenia flow into all rivers and water basins not only in Gegharkunik, but also in Syunik, Vayots Dzor and Shirak Provinces,” the minister said, vowing to take preventive measures in the sphere.