Էրիկ Գրիգորյան. Կեղտաջրերը ջրային ավազան են լցվում ոչ միայն Գեղարքունիքում, այլև ողջ Հայաստանում
Սևանա լճի մակարդակն այս տարվա հուլիսի 26-ին 4 սմ-ով ավելի է, քան նախորդ տարի նույն օրը։ Սա նշանակում է , որ լճում մոտ 50 մլն խմ ջուր է ավելացել։ ՄԱՀՀԻ-ում Սևանա լճի խնդրի թեմայով հրավիրած քննարկման ժամանակ հայտարարեց շրջակա միջավայրի նախարար Էրիկ Գրիգորյանը։
«Եվ սա չնայած այ բանին, որ մենք ունեցել ենք 100 մլն խմ ավել գոլորշիացում, 40 մլն խմ պակաս տեղումներ։ Եթե այս թվերը մոտ լինեին միջին վիճակագրականին, ապա մենք կունենայինք ևս 10 սմ բարձրացում»,-ասաց նա։
Նախարարը նշեց՝ կարևորում է քանակական տվյալները, քանի որ այս պարագայում քանակն անմիջականորեն կապված է որակի հետ։
«Սևանի խնդիրն առաջացել է այն ժամանակ, երբ քանակի ու բարձրության հետ սկսել են տարբեր գործողություններ իրականացվել։ Գիտեք, որ Խորհրդային միության ժամանակ ավելի քան 18 մետրով իջեցվել է լճի մակերևույթը, հետո որոշ ժամանակահտված բարձրացվել է, այնուհետև կրկին իջեցվել է։ 2000-ականներից սկսած բարձրացել է մոտ 3 մետրով, իսկ 2011-2012 թթ. շատ փոքր բարձրացում է եղել, ինչը կապված  է Արփա-Սևանի շինարարությունն է ձգձգվել, և ջրի մեծ պահանջարկի պատճառով լճից մեծ քանակությամբ ջուր է վերցվել»,-մանրամասնեց նախարարը։
Գրիգորյանը բացատրեց, ջրի սառը շերտի արդյունքով ջրիմուռները, օրգանական նյութերը չեն աճում, զարգանում։ Սակայն 2017-ից սկսած անշեղորեն աճում է որոշ օրգանական նյութերի՝ մասնավորապես ֆոսֆորի պարունակությունը լճում, դրա պատճառներից մեկն էլ լճում մասսայան կեղտաջրերի լցվելն է։ Ավելի քան 9 տասնյակ գյուղերից կոյուղաջրերը լցվում են Սևանա լիճ։
«Վերջին քննարկումները ցույց տվեցին, որ քաղաքացիների մեծ մասը  այդ մասին չգիտեր, որ Սևանն այդպիսի ճնշման է ենթարկվում։ Բայց եթե լայն կոնտեքստով նայենք, ապա Հայաստանում բոլոր կոյուղաջրերը լցվում են բոլոր գետերն ու ջրավազանները, ոչ միայն Գեղարքունիքում, այլև Սյունիքում, Վայոց Ձորում, Շիրակում»,-ասաց նախարարը՝ նշելով, որ կանխարգելիչ գործողություններ են իրականացվելու ոլորտում։

Эрик Григорян: Сточные воды попадают в водоемы не только в Гегаркунике, но и …
Уровень воды в озере Севан по положению на 26 июля 2019 года на 4 см выше, чем в аналогичный день предыдущего года. Это означает, что в озере стало на около 50 млн кубометров воды больше. Об этом заявил министр окружающей среды Армении Эрик Григорян в ходе обсуждения, посвященного проблемам озера Севан.
«И это несмотря на то, что у нас было на 100 млн кубических метров больше превращения в пар, на 40 млн кубических метров меньше осадков. Если бы эти цифры были близки к среднестатистическим, у нас было бы увеличение еще на 10 см», – сказал он.
Министр отметил важность количественных показателей, так как в этом случае количество напрямую связано с качеством.
«Проблема Севана возникла, когда стали предприниматься разные действия, связанные с количеством и уровнем. Вы знаете, что во времена Советского Союза уровень озера был понижен на более чем 18 метров, затем был повышен, потом снова понижен. С 2000-х годов он поднялся примерно на 3 метра, в 2011- 2012 годах повышение было незначительным. Строительство тоннеля Арпа-Севан затягивалось, из-за высокого спроса на воду из Севана осуществлялся забор воды в большом количестве», – сказал министр.
Григорян объяснил, что из-за холодного слоя водоросли, органические вещества не растут, не распространяются. Однако, начиная с 2017 года, неуклонно растет содержание некоторых органических веществ, в частности, содержание фосфора, в озере, и одной из причин этого является массовое попадание в озеро сточных вод. Сточные воды из более чем 9 десятков сел попадают в озеро Севан.
«Последние обсуждения показали, что большинство граждан не знали, что Севан подвергается такому давлению. Но если мы посмотрим на это в более широком контексте, в Армении сточные воды попадают в реки и водоемы – не только в Гегаркунике, но и в Сюнике, Вайоц Дзоре и Шираке», – сказал министр, отметив, что в сфере принимаются превентивные меры.