Հովհաննես Խուդոյան. Մեկ տարվա ընթացքում Ռոբերտ Քոչարյանի գործով տեսանք բոլոր հնարավոր խախտումները
ՀՔԾ տարածած հայտարարության մեջ ասված էր. «2008 թվականի մարտի 1-ից 2-ն ընկած ժամանակահատվածում Երևան քաղաքում տեղի ունեցած իրադարձությունների վերաբերյալ ՀՀ հատուկ քննչական ծառայությունում քննվող քրեական գործով նախաքննության ընթացքում ձեռք բերված ապացույցների բավարար համակցության հիման վրա 2018 թվականի հուլիսի 26-ին Հայաստանի Հանրապետության պաշտոնաթող Նախագահ Ռոբերտ Քոչարյանին մեղադրանք է առաջադրվել ՀՀ քրեական օրենսգրքի 300.1-ին հոդվածի 1-ին մասով այն բանի համար, որ նա այլ անձանց հետ նախնական համաձայնությամբ տապալել է Հայաստանի Հանրապետության սահմանադրական կարգը»։ Նույնը օր նրան կալանավորելու միջնորդություն ներկայացվեց, դատարանը բավարարեց այն։
Ի՞նչ է տեղի ունեցել անցած մեկ տարում, ինչի՞ են ականատես եղել Ռոբերտ Քոչարյանի պաշտպանները։ Panorama.am-ն այս հարցն ուղղեց փաստաբանական խմբի անդամ Հովհաննես Խուդոյանին։
«Մեկ տարվա ընթացքում տեսանք վարույթն իրականացնող մարմնի ու դատախազության հրապարակային հայտարարություններն այն բանի մասին, որ իրենք պատրաստակամ են օրենքի սահմաններում բացահայտել մարտի 1-ի գործը, սակայն մեկ տարվա ընթացքում հասկացանք, որ նրանց գործողությունները բոլորովին այլ ուղղությամբ են՝ կոնկրետ անձանց մեղադրանքներ առաջադրելու և դրանք ամեն կերպ պահելու ու դատարան հասցնելու համար»,-ասաց փաստաբանը։
Նա ընդգծեց, այդ գործողություններին հասնելու համար այդ մարմինները հետ չմնացին դատավարական և նյութական բոլոր հնարավոր խախտումներից։
«Մեկ տարվա ընթացքում այս գործով տեսանք հնարավոր գրեթե բոլոր խախտումները, որոնք կարող են թույլ տրվել քրեական դատավարության ընթացքում։ Մենք տեսանք անհիմն առաջադրված, չպարզաբանված մեղադրանք, մենք առաջին անգամ տեսանք՝ դատարանում կալանավորման հարցը քննելիս հնարավորին ամեն ինչ արվեց, որ պաշտպանական կողմը զրկված լինի գործի նյութերին ծանոթանալու ու դիրքորոշում հայտնելու հնարավորությունից, մեզ նյութերի մի մասը տրամադրվել էր կալանքի նիստից րոպեներ առաջ»,-թվարկեց Ռոբերտ Քոչարյանի փաստաբանը։
Նա շարունակում է՝ այս ընթացքում տեսել են դատարանի ապօրինի որոշում, առաջինը առաջին անգամ Ռոբերտ Քոչարյանին կալանավորելու վերաբերյալ որոշումն էր։
«Հետագայում տարածված տեղեկատվության համաձայն, հասկացանք, որ այդ որոշումը նախապես էր պլանավորած՝ հեռախոսային արդարադատության շրջանակներում։ Տեսանք, որ Հայաստանի Հանրապետությունում մի շարք պաշտոնատար անձին, որոնք քրեական վարույթի հետ պետք է կապ չունենային, անմիջական մասնակցություն ունեն ունեն այդ վարույթին, անմիջական հրահանգներ են տալիս, օժանդակում են բոլոր անօրինական գործողությունների ու դատավարական խախտումների իրականացմանը։ Խոսքը և Հատուկ քննչական ծառայության պետի մասին է, և Ազգային անվտանգության տնօրենի, և վարչապետի»,-ասաց Հովհաննես Խուդոյանը։
Փաստաբանի խոսքով, իրենք տեսել են ճնշումներ ու հետապնդումներ Ռոբերտ Քոչարյանի գործով իշխանությունների ցանկությանը հակառակ որոշում կայացրած դատավորների նկատմամբ, նրանց դեմ օգտագործվել են հնարավոր բոլոր վարչական ռեսուրսները։
«Դա արվում է այդ դատավորներին ու այդ գործով հնարավոր այլ դատավորներին սպառնալիքներ հասցնելու համար, դատական համակարգի հեղինակությունը նվազեցնելու, հասարակության մեջ դատական համակարգի նկատմամբ անվստահություն սերմանալու համար»,-կարծիք հայտնեց նա։
Խախտումներից ամենասարսափելին, ըստ Խուդոյանի, դատավոր Դանիելյանի կողմից պաշտպանական կողմին ելույթի հնարավարությունից զրկելն էր։
«Իսկ եթե միայն մեր գործի տեսանկյունից չնայենք, այլ ընդհանուր դատական համակարգի, ապա ամենասարսափելին դատարանների նկատմամբ ճնշումներն են, որոնք սկզբնական փուլում թաքնված էին, հետ գնալով սաստկացան։ Այսօր արդեն բաց տեքստով, հրապարակային այդ ճնշումը կա։ Հիշենք դատարանների արգելափակումը, հիմա էլ ամեն կերպ փորձ է արվում Սահմանադրական դատարանի նկատմամբ ոչ իրավաչափ ճնշումներ գործադրվել»,-ասաց Panorama.am-ի զրուցակիցը։
Որո՞նք են լինելու ՀՀ երկրորդ նախագահի փաստաբանական խմբի հետագա գործողությունները։ Խմբի անդամն ասում է՝ շարունակելու են շարժվել օրենքով։
«Մեր գործողությունները համապատասխանեցնում ենք օրենքին՝ ի տարբերություն վարույթն իրականացնող մարմնի։ Մեր գործողություններով, բողոքներով, գանգատներով ու միջնորդություններով, դատական նիստերի ընթացքում հնչեցրած ելույթներով արդեն իսկ ցույց ենք տվել, որ գործն ի սկզբանե դատարկ է եղել, եթե վարչապետի խոսքերով ասենք, ապա գործը ջուր է, ինչպես իրեն զեկուցում էին դատարաններից։ Մեր հանրությունն ի վերջո պետք է հասկանա, ինչպես նախկինում, այնպես էլ հիմա՝ քննության ընթացքում իրենց հետ անկեղծ չեն եղել, հետապնդում են ոչ թե արդար նպատակներ գործի բացահայտման ու տուժողների, նրանց հարազատների իրավունքների վերականգնման վերաբերյալ, այլ նպատակը պարզապես քաղաքական հարցերի լուծումն է՝ կոնկրետ անձանց քաղաքական հետապնդման ենթարկելու միջոցով»,-պնդեց փաստաբանը։
Այս պահին փաստաբանները Մարդու իրավունքների եվրոպական դատարան 7 գանգատ են ներկայացրել, դրանք հիմնականում վերաբերում են Ռոբերտ Քոչարյանի կալանքին։
Փաստաբանական թիմը խափանման միջոց կալանքը գրավով փոխարինելու միջնորդություն է ներկայացրել, գործընթացն արագ կազմակերպելու համար դատարանին են տրամադրել նաև գործի նյութերը։ Չնայած միջնորդությունը պետք է քննվեր անմիջապես, բայց մինչ այս պահը դատավոր Դավիթ Գրիգորյանը հարցին չի անդրադարձել։
«Ես չգիտեմ հիմա պարոն Գրիգորյանի դուռը կնիքված է, թե ոչ, բայց երբ միջնորդությունը ներկայացրեցինք, դատավորը ոչ արձակուրդում էր, ոչ էլ ինչ-որ խնդիրներ ուներ։ Այն ժամանակ պետք է այդ միջնորդությունը քններ։ Մենք այդ դժգոհությունն ունենք դատավորից ու նրա աշխատակազմից։ Նա որևէ խոչընդոտ չի ունեցել այդ միջնորդությունը քննելու հետ կապված։ Դա ամենակոպիտ խախտումն է, որ մինչև հիմա շարունակվում է։ Սա առկա խախտում է ու մեր ներկայացրած միջնորդությունը, արդեն մեկ ամիս է, չի քննվում։ Սրա վերաբերյալ արդեն Եվրոպական դատարան դիմել ենք ու ևս մեկ անգամ դիմելու ենք։ Ակնկալում ենք, որ պարոն Գրիգորյանն արձակուրդից հետո գործողություններ ձեռնարկելու է»,-ասաց ՀՀ երկրորդ նախագահի փաստաբանը։

Ованнес Худоян: За этот год по делу второго президента Армении Роберта Кочаряна мы увидели все возможные нарушения
10:00 29/07/2019
Год назад, 26 июля 2018 года, обвинение было предъявлено второму президенту Армении Роберту Кочаряну.
В распространенном Специальной следственной службой (ССС) Армении заявлении говорилось:
«На основании достаточной совокупности доказательств, добытых в ходе предварительного следствия по уголовному делу, расследуемому в Специальной следственной службе РА относительно событий, произошедших с 1-го по 2-ое марта 2008 года в городе Ереване, 26-го июля 2018 года отставному президенту Республики Армения Роберту Кочаряну предъявлено обвинение по части 1 статьи 300.1 Уголовного кодекса РА за то, что он, по предварительному сговору с другими лицами, сверг конституционный строй». В тот же день было представлено ходатайство в суд первой инстанции общей юрисдикции города Ереван для избрания в отношении Роберта Кочаряна меры пресечения в виде заключения под стражу. Суд ходатайство удовлетворил.
Что происходило в течение минувшего года, свидетелями чего стали адвокаты Роберта Кочаряна? Корреспондент Panorama.am адресовала эти вопросы представителю адвокатской группы второго президента РА Роберта Кочаряна – Ованнесу Худояну.
«В течение этого года мы увидели публичные заявления осуществляющего производство органа и прокуратуры о том, что они готовы в рамках закона раскрыть дело 1 марта, однако за этот промежуток времени мы поняли, что они предпринимают действия в совершенно ином направлении – предъявлении обвинений конкретным людям и для их сохранения любой ценой и доведения в суд», – сказал адвокат.
Он подчеркивает, что для достижения своей цели последние не пренебрегли всеми возможными процессуальными и вещественными нарушениями.
«В течение этого года по данному делу мы увидели практически все возможные нарушения, которые могут быть допущены в ходе уголовного судопроизводства. Мы увидели необоснованно предъявленное, неразъясненное обвинение, мы увидели, что при первом обсуждении вопроса ареста в суде было сделано все, чтобы сторона защиты была лишена возможности ознакомиться с материалами дела и выразить мнение, часть материалов предоставили нам за пару минут до заседания по рассмотрению меры пресечения в виде ареста», – перечислил адвокат Роберта Кочаряна.
За это время видели незаконное решение суда – касательного первого заключения под стражу Роберта Кочаряна, продолжил Худоян.
«Из опубликованных впоследствии сведений нам стало понятно, что данное решение было запланировано заранее – в рамках телефонного правосудия. Мы увидели, что в Республике Армения ряд должностных лиц, которые не должны были иметь никакого отношения к уголовному производству, принимали непосредственное участие в нем, давали непосредственные указания, оказывали содействие осуществлению всех незаконных действий и процессуальных нарушений. Речь и о главе Специальной следственной службы, и о директоре Службы национальной безопасности, и о премьер-министре Армении», – сказал Ованнес Худоян.
По словам адвоката, они видели также давление и преследования: если кто-то вынесет по делу Роберта Кочаряна решение вопреки желанию властей, то против него будут использованы все возможные административные ресурсы.
«Это делается для того, чтобы донести месседж с угрозами всем этим судьям и всем потенциальным судьям по этому делу, снизить репутацию судебной системы, посеять в обществе недоверие к судебной системе. Это было сделано, чтобы вызвать недовольство по конкретному делу», – отметил он.
Самым вопиющим из допущенных нарушений Худоян назвал лишение судьей Даниеляном стороны защиты возможности выступить с речью.
«Если смотреть с точки зрения не только конкретного дела, а судебной системы в целом, то самым вопиющим является давление на суды, что на начальном этапе носило скрытый характер, но затем усилилось. Сегодня уже мы видим это давление открытым текстом, публично. Вспомним блокирование судов. Сейчас же всячески пытаются оказать неправомерное давление в отношении Конституционного суда», – сказал собеседник Panorama.am.
На вопрос, какими будут дальнейшие действия адвокатской группы Роберта Кочаряна, Худоян сказал: продолжат руководствоваться законом.
«Мы приводим свои действия в соответствие с законом, в отличие от осуществляющего производство органа. Своими действиями, жалобами, апелляциями и ходатайствами, озвучиваемыми на судебных заседаниях речами мы уже продемонстрировали, что дело изначально было пустым, если говорить словами премьера, дело – вода, как ему докладывали из судов. Наше общество, в конце концов, должно понять, что как прежде, так и сейчас в ходе расследования с ними не были честны: они преследуют не справедливые цели по раскрытию дела и восстановлению прав потерпевших, их родных, а их целью просто является решение политических вопросов – посредством политического преследования конкретных лиц», – подчеркнул адвокат.
На данный момент адвокаты представили в Европейский суд по правам человека (ЕСПЧ) 7 жалоб, которые касаются в основном ареста Роберта Кочаряна.
Адвокатская группа представила ходатайство о смене меры пресечения с ареста на залог, суду представили материалы дела. Несмотря на то, что суд должен был начать их рассмотрение немедленно, но до этого момента судья Давид Григорян к вопросу не обратился.
«Я не знаю, сейчас дверь кабинета судьи Григоряна отпечатана или нет, но, когда мы представляли ходатайство, судья не находился в отпуске, у него не было и каких-то проблем. Тогда уже он должен был рассмотреть ходатайство. Мы высказывали недовольство в этой связи работой судьи и его аппарата. У него не было никаких препятствий для рассмотрения представленного ходатайства. Это самое грубое нарушение, которое продолжается и сейчас. Представленное нами ходатайство не рассматривается уже месяц. В этой связи мы уже обратились в ЕСПЧ, обратимся еще раз. Рассчитываем, что г-н Григорян по возвращении из отпуска предпримет действия», – сказал адвокат второго президента РА.