ՀՀ երկրորդ նախագահ Ռոբերտ Քոչարյանի աջակիցները կառավարության դիմաց բողոքի ակցիա են անցկացնում: Նրանք պահանջում են Ռ.Քոչարյանին ազատ արձակել։
Հիշեցնենք, որ մեկ տարի առաջ՝ 2018 հուլիսի 28-ին, առաջին ատյանի դատարանը, նախագահությամբ դատավոր Վաչե Մարգարյանի, բավարարել էր Հայաստանի երկրորդ նախագահ Ռոբերտ Քոչարյանին կալանավորելու՝ Հատուկ քննչական ծառայության միջնորդությունը։
Լրագրողների հետ զրույցում Ռ. Քոչարյանի աջակիցներից Գագիկ Բաղդասարյանն ասաց, որ իրեն և ևս երեք հոգու երեկ գիշերը ժամը 3-ին Մաշտոց-Թումանյան խաչմերուկից բերման են ենթարկել։
«Մեր նկատմամբ կիրառել են բիրտ ուժ, անհիմն բերման են ենթարկել Ռոբերտ Քոչարյանի աջակիցներին։ Քաղաքացիական հագուստով անձիք հարձակվեցին մեզ վրա, ուժ կիրառեցին, ստիպողաբար նստացրեցին մեքենաներն ու տարան ոստիկանության Կենտրոնի բաժին»,- ասաց նա։
Գ. Բաղդասարյանի խոսքով, իրենց չեն ներկայացրել իրենց բերման ենթարկելու իրավական հիմքերը, իսկ ոստիկանության բաժանումունքում ասել են, որ անօրինական գործունեություն են ծավալել։
«Երբ բերման ենթարկած ոստիկանները բացատրություն գրեցին, նշել էին, որ մեզ բերման են ենթարկել, քանի որ չենք ենթարկվել ոստիկանների օրինական պահանջին»,- նշեց նա։
Ռ. Քոչարյանի աջակցի խոսքով, իրենք իրենց գրասենյակում պատրաստել էին պաստառներ, ցանկանում էին դնել մեքենան՝ պատրաստվելու այսօրվա ակցիային։
«Թե որտեղից էին նրանք տեղյակ ու այդ ժամին հարձակվել էին մեզ վրա, փորձում էին առգրավել, ըստ էության, այդ պաստառները, պարզ չեղավ։ Ոստիկանության գործունեությունը միտված էր նրան, որ մեր աչքը վախեցնեին։ Բայց մենք շարունակելու ենք մեր գործը»,- ասաց նա։
Փաստաբան Վահե Եփրիկյանն ասաց, որ երբ տեղեկացել է, որ իր ընկերներին բերման են ենթարկել, ներկայացել է Կենտրոնի բաժին, որտեղ պարզվել է, որ նրանց նկատմամբ իրականացվել է վարչական ձերբակալում։
Նրա խոսքով, «Նոր Հայաստանում» մարդիկ իրենց համար զբոսնում էին, ոստիկանությունը բիրտ ուժ է գործադրել նրանց նկատմամբ։

Ночью сторонников Роберта Кочаряна подвергли приводу
Сторонники второго президента Армении Роберта Кочаряна проводят акцию протеста перед зданием правительства РА. Участники акции требуют освободить Кочаряна.
Напомним, год назад, 28 июля 2018 года, суд общей юрисдикции первой инстанции города Еревана, под председательством судьи Ваче Маргаряна, удовлетворил ходатайство Специальной следственной службы об избрании в отношении второго президента РА Роберта Кочаряна меры пресечения в виде заключения под стражу.
В беседе с журналистами один из сторонников Кочаряна – Гагик Багдасарян – сказал, что его и еще 3 человек ночью, в 03:00, подвергли приводу с перекрестка проспекта Маштоца и улицы Туманяна.
«По отношению к нам применили грубую силу, подвергли необоснованно приводу сторонников Кочаряна. Люди в гражданском напали на нас, вынудили сесть в машины и подвергли приводу в Центральный отдел Полиции», – сказал он.
По словам Г.Багдасаряна, им не представили правовых оснований для привода в полицию, в отделе Полиции же сказали, что причина в незаконной деятельности.
«Когда подвергнувшие нас приводу полицейские написали рапорт, то в нем отметили, что нас подвергли приводу, поскольку мы не подчинились законным требованиям Полиции», – отметил он.
По словам сторонника Роберта Кочаряна, они в офисе изготавливали плакаты, хотели погрузить их в машину – к сегодняшней акции.
«Откуда им было известно об этом, почему они напали на нас и хотели изъять эти плакаты, так и осталось неизвестным. Деятельность Полиции была нацелена на то, чтобы запугать нас. Но мы продолжим наше дело», – сказал он.
Адвокат Ваге Еприкян в свою очередь отметил, что узнал о том, что его друзей подвергли приводу, явился в Центральный отдел Полиции, где выяснилось, что в их отношении применено административное задержание.