ՀՀ երկրորդ նախագահ Ռոբերտ Քոչարյանի աջակիցները կառավարության դիմաց բողոքի ակցիա են անցկացնում: Նրանք պահանջում են Ռ.Քոչարյանին ազատ արձակել։
Հիշեցնենք, որ մեկ տարի առաջ՝ 2018 հուլիսի 28-ին, առաջին ատյանի դատարանը, նախագահությամբ դատավոր Վաչե Մարգարյանի, բավարարել էր Հայաստանի երկրորդ նախագահ Ռոբերտ Քոչարյանին կալանավորելու՝ Հատուկ քննչական ծառայության միջնորդությունը։
Լրագրողների հետ զրույցում Ռ. Քոչարյանի աջակիցներից Գագիկ Բաղդասարյանն ասաց, որ իրեն և ևս երեք հոգու երեկ գիշերը ժամը 3-ին Մաշտոց-Թումանյան խաչմերուկից բերման են ենթարկել։
«Մեր նկատմամբ կիրառել են բիրտ ուժ, անհիմն բերման են ենթարկել Ռոբերտ Քոչարյանի աջակիցներին։ Քաղաքացիական հագուստով անձիք հարձակվեցին մեզ վրա, ուժ կիրառեցին, ստիպողաբար նստացրեցին մեքենաներն ու տարան ոստիկանության Կենտրոնի բաժին»,- ասաց նա։
Գ. Բաղդասարյանի խոսքով, իրենց չեն ներկայացրել իրենց բերման ենթարկելու իրավական հիմքերը, իսկ ոստիկանության բաժանումունքում ասել են, որ անօրինական գործունեություն են ծավալել։
«Երբ բերման ենթարկած ոստիկանները բացատրություն գրեցին, նշել էին, որ մեզ բերման են ենթարկել, քանի որ չենք ենթարկվել ոստիկանների օրինական պահանջին»,- նշեց նա։
Ռ. Քոչարյանի աջակցի խոսքով, իրենք իրենց գրասենյակում պատրաստել էին պաստառներ, ցանկանում էին դնել մեքենան՝ պատրաստվելու այսօրվա ակցիային։
«Թե որտեղից էին նրանք տեղյակ ու այդ ժամին հարձակվել էին մեզ վրա, փորձում էին առգրավել, ըստ էության, այդ պաստառները, պարզ չեղավ։ Ոստիկանության գործունեությունը միտված էր նրան, որ մեր աչքը վախեցնեին։ Բայց մենք շարունակելու ենք մեր գործը»,- ասաց նա։
Փաստաբան Վահե Եփրիկյանն ասաց, որ երբ տեղեկացել է, որ իր ընկերներին բերման են ենթարկել, ներկայացել է Կենտրոնի բաժին, որտեղ պարզվել է, որ նրանց նկատմամբ իրականացվել է վարչական ձերբակալում։
Նրա խոսքով, «Նոր Հայաստանում» մարդիկ իրենց համար զբոսնում էին, ոստիկանությունը բիրտ ուժ է գործադրել նրանց նկատմամբ։

A group of supporters of Armenia’s second President Robert Kocharyan are staging a protest outside the government building in downtown Yerevan, demanding the ex-president’s release.
The protesters are repeatedly chanting, ‘freedom to Kocharyan’, ‘Kocharyan, hero’, ‘Kocharyan, victory’ and ‘Nikol, liar’.
Kocharyan was arrested for the third time in June this year, nearly one month after being released from pre-trial custody on bail.
The ex-president was first arrested on 28 July 2018 after judge Vache Margaryan approved the relevant petition of the Special Investigative Service.
The protesters state the former president has been facing ‘unlawful criminal prosecution’ for one year already.
Speaking to reporters, one of Kocharyan’s supporters, Gagik Baghdasaryan said he and three other supporters of the former Armenian leader were detained on Sunday night.
“People dressed as civilians attacked us, forced us into cars and took us to the Kentron Police Department,” he said.
Baghdasaryan stressed they were denied legal grounds of their detention, while the supporters were told at the police station that they had been detained for being involved in ‘illegal activities’ and defying police orders.
According to the Kocharyan supporter, they had prepared posters for today’s demonstration and were trying to place them into the car at the time of detention.