Հուլիսի 26-ին ՀՀ գլխավոր դատախազի պաշտոնակատարի կողմից Բարձրագույն դատական խորհուրդ է ներկայացվել միջնորդություն՝ երեք դրվագով Հայաստանի Հանրապետության քրեական օրենսգրքի 314 հոդվածի 1-ին մասի (պաշտոնեական կեղծիք) հատկանիշներով քննվող քրեական գործով դատավոր Դավիթ Գրիգորյանի նկատմամբ քրեական հետապնդում հարուցելու համաձայնություն տալու մասին։ Այս մասին հայտնում են Բարձրագույն դատական խորհրդից:
«Բարձրագույն դատական խորհուրդը, 2019 թվականի հուլիսի 26-ին քննելով միջնորդությունը, լսելով ինչպես ՀՀ գլխավոր դատախազի տեղակալ Ա․ Հարությունյանին, այնպես էլ դատավոր Դ․ Գրիգորյանին, որոշել է ներկայացված միջնորդությունը երկու դրվագներով բավարարել, իսկ մեկով՝ մերժել։ Որոշումը հրապարակվել է 2019թ. հուլիսի 27-ին։ Ելնելով վերոգրյալից՝ օրենքի ուժով կասեցվել են նաև դատավոր Դավիթ Գրիգորյանի լիազորությունները»,- ասված է ԲԴԽ-ի տարածած հայտարարությունում:

Исполняющим обязанности Генпрокурора Армении 26 июля в Высший судебный совет (ВСС) было подано ходатайство о получении согласия на возбуждение уголовного преследования в отношении судьи Давида Григоряна по уголовному делу, расследуемому по признакам части 1 статьи 314 (Служебный подлог) УК РА, в трех эпизодах.
«ВСС, 26 июля рассмотрев ходатайство, выслушав как заместителя генпрокурора Армении А.Арутюняна, так и судью Д.Григоряна, решил удовлетворить представленное ходатайство по двум эпизодам, а по третьему – отклонить. Решение было опубликовано 27 июля 2019 года. Исходя из вышеотмеченного, в силу закона были приостановлены также полномочия судьи Давида Григоряна», – говорится в заявлении ВСС.