«Սանիթեք ինթերնեյշնլ» և «Սանիթեք» ընկերությունների դեմ քրեական գործ է հարուցվել. ՊԵԿ
Հաշվի առնելով վերջին շրջանում հանրային հետաքրքրությունը «Սանիթեք»-ի գործունեության վերաբերյալ՝ ՀՀ պետական եկամուտների կոմիտեն տեղեկացնում է, որ ՊԵԿ քննչական վարչությունում ՀՀ քրեական  օրենսգրքի 205-րդ հոդվածի 2-րդ մասի հատկանիշներով քննվում է «Սանիթեք ինթերնեյշնլ» ՍՊ ընկերության և «Սանիթեք» ՍՊԸ հայաստանյան մասնաճյուղի վերաբերյալ նախապատրաստված նյութերով առանձնապես խոշոր չափերով հարկերը չվճարելու դեպքի առթիվ քրեական գործը, որը հարուցվել է դեռևս 2019թ-ի փետրվարի 22-ին:
Քրեական գործով որպես մեղադրյալ ներգրավված անձինք չկան:
ՊԵԿ տարածած հաղորդագրությունում նշվում է, որ քրեական գործի նախաքննության ընթացքում «Սանիթեք» ՍՊԸ Հայաստանյան մասնաճյուղի և «Սանիթեք ինթերնեյշնլ» ՍՊ ընկերության կողմից կատարված իրավախախտումներն արձանագրելու, լրացուցիչ գանձման ենթակա հարկային պարտավորությունների վերջնական չափը պարզելու, մասնագիտական ստուգման ակտերով առաջադրելու, ինչպես նաև ընկերության ծավալած փաստացի գործունեության համապատասխանությունն օրենքներին և այլ իրավական ակտերի պահանջներին պարզելու համար նշանակվել են համալիր հարկային ստուգումներ, որոնք դեռևս ընթացքի մեջ են:
Քրեական գործի նախաքննությունը շարունակվում է:
Հիշեցնենք, որ «Սանիթեք» ընկերությունը նախատեսում էր հուլիսի 31-ին ասուլիս անցկացնել Վրաստանում, սակայն այսօր ընկերությունը հաղորդագրություն տարածեց ասուլիսը Երևանում անցկացնելու վերաբերյալ։

Возбуждено уголовное дело против компании «Санитек»
Учитывая общественную заинтересованность в последний период касательно деятельности компании «Санитек», Комитет государственных доходов (КГД) накануне, 30 июля, сообщил, что в следственном управлении КГД по признакам  ч. 2 ст. 205 Уголовного кодекса РА расследуется  уголовное дело по подготовленным материалам о ЗАО «Санитек Интернейшнл» и его армянском филиале «Санитек» по факту неуплаты налогов в особо крупном размере, которое было возбуждено ещё 22 февраля 2019 года.
Вовлеченных в качестве обвиняемых по уголовному делу лиц нет.
В распространенном КГД сообщении отмечалось также, что в ходе предварительного следствия по уголовному делу назначены комплексные налоговые проверки для выявления допущенных со стороны компании «Санитек Интернейшнл» и армянского филиала «Санитек» правонарушений, определения окончательной суммы дополнительных налоговых выплат, выдвижения по актам профессиональной проверки, а также соответствия фактической деятельности компании законам и требованиям правовых актов.