Արևածագը ծովում դիմավորել ամենասիրելիների հետ ու անիծել Հաթչեփսուտին
Նրանք, որ դիմավորել են արևածագը լեռներում, վերևից են նայում արևի ծնունդը ծովում տեսածներին: Նրանք, որ արևածագը դիմավորել են ծովում, այլևս երբեք չեն կարող չարանալ. նիրվանան անխուսափ է:
Ծովը սեր է, մեծ սեր, բայց հանուն սիրո չկարողացա հրաժարվել երազանքի հետևից գնալու գայթակղությունից ու հնգօրյա աշխատանքային ուղևորության վերջին օրը միտքը հաղթեց սրտին. 6 աստղանի շքեղ հյուրանոցում միակ հանգստանալու շանսը թողած գնացի մանկությանս ամենախորհրդավոր լեգենդների հետքերով. Լուքսոր:
Բայց սկզբում արևածագն էր…Քանի որ մեր հյուրանոցից 300 կմ հեռու էր փարավոնների քաղաքը, պիտի լուսաբացին դուրս գայինք, որոշեցինք, որ շուտ արթնանալը ավելի դժվար է, քան ծովափին արևին սպասելը ու մնացինք արթուն: Այն, ինչ տեսանք, ողջ կյանքում չեմ մոռանա. առաջին անգամն էր, որ տեսնում էի գեղեցկություն, որից ուզում էի լաց լինել... Արևածագը ծովում պետք է դիմավորել ամենասիրելիների հետ, որովհետև այդ պահին ուզում ես գրկել կողքիններիդ  ու աշխարհով մեկ գոռալ, որ սիրում ես։
Մովսեսի երկրում փարավոնների քաղաք մեզ ուղեկցեց Մովսեսը: Եթե ասեմ, որ զբոսաշրջավարի անունը զուգադիպություն էր, մեծ սուտ կլինի: Այս երկրում, ուր ինչպես ինձ հանդիպած 2 գիդ՝ Սամիրն ու Մուսան էին նշում, բնակչության 99%-ը աղքատ է, զբոսաշրջիկը անձրևի պես աստվածություն է, ում պետք է գոհացնել։  Ու քանի որ Եգիպտոսում հիմնականում ռուսներն են հանգստանում, ամեն ինչ ռուսաֆիկացված էր. անունները, լեգենդները, առասպելները, անեկդոտները: Մովսեսի իրական անունը Մուսա էր. զբոսաշրջիկներին հաճոյանալու համար նա իրեն Մայիսեյ (Մովսես) էր ներկայացնում: Մուսա-Մայիսեյը ողջ ճանապարհին մոգական ձևերով մեզ վրա ծախեց ինչ հնարավոր էր՝ ջրից մինչև ոսկի, թեյից մինչև բանանի կղզիներ, լեգենդներից մինչև առասպելներ։
Դեղին անսահմանության միջով գնում էինք առանց կանգ առնելու, դպրոցում կարդացածիս ավելանում էին Մուսայի պատմությունները. էլ չեմ համբերում, երբ եմ տեսնելու։
Հաթչեփսուտ
Որպես մի քիչ ֆեմինիստ՝ միշտ ավելի շատ հուզել են թագուհիները, քան թագավորները, իսկ կին փարավոնը …Հաթչեփսուտով տարվել եմ դեռ մանկուց. սկզբում «Հին աշխարհի պատմության» դասերին։ Հետո ֆիլմերն էին։ Հիմա իրականությունն է։ Նա առաջին կինն աշխարհում, ում կարելի էր անվանել հայտնի:
«Մեծ արքայական կանանցից» պատմության մեջ հատուկ տեղ է զբաղեցնում նա ։ Հաթչեփսուտը իր խորթ եղբայր Թութմոս II-ի «մեծ արքայական կինն» էր։ Հաթչեպսուտը դարձել էր նաև  «Ամոն Աստծո կինը» (Կառնակում Ամոնի տաճարի քահանայապետի ամենաբարձր աստիճանը)։ Ամուսնու մահից հետո նա դարձել է ռեգենտ, նրա խորթ որդու՝ Թութմոս III-ի անչափահաս լնելու պատճառով։ Թեև իրենից առաջ էլ էին կանայք կառավարել Եգիպտոսը, Հաչեփսուտը եղել է առաջին կինը, որը փարավոն տիտղոսն է ստացել։ Փարավոն դառնալով, նա իր Նեֆերուրա դստերը նշանակել է քահանայապետ։ Հաչեփսուտը խաղաքարտե տնակի նման իրար հետևից փլել է բոլոր կաղապարված ավանդույթները։
Հաթչեփսուտ, կին փարավոն, որի մումիան  «փախել է» իր դամբարանից ։
Կին փարավոն, որ խնամակալ է եղել  իր խորթ որդուն ու նրա հասակ առնելուց հետո էլ խարդավանքների շնորհիվ չի լքել  գահը։
Կին փարավոն, որ 21 տարի կառավարել է որպես լիիրավ փարավոն,իսկ դա ավանդույթների խախում էր, միայն տղամարդը կարող էր լինել փարավոն։
Կին փարավոն, որ հրամայել է իրեն պատկերել տղամարդու մորուքով ու հանդերձանքով։
Կին փարավոն, որի կյանքն ու մահը առեղծված են։
Կին փարավոն, ով իրեն Ամոն աստծո կին էր հռչակել՝ օրինականացնելով իր գահակալումը։
Կին փարավոն, ով իր շուրջն էր համախմբել բոլոր ծայրահեղականներին, անգամ խորթ որդին էր ենթարկվում նրան՝ չպահանջելով օրենքով իրեն հասանելի գահը։
Կին փարավոն, ով գլխավորել է ռազմական արշավներ. դրանց թվում՝ Նուբիայի ճակատամարտը, արշավը՝ Սինայի թերակղզի, Հարվային Սիրիա,Պաղեստին։
Կին փարավոն, ում մահից հետո էլ հանգիստ չեն տվել ու  փորձել են ջնջել պատմության երեսից։
Կին փարավոն, ով իր տաճարը այնպիսի անձեռնմխելի տեղ էր կառուցել, որ հասել է մեզ՝ ի հեճուկս այն ավերողների և վերջապես կին փարավոն, ով իր դամբարանը այնպիսի տեղ է կառուցել, որ մեր արշավախմբի Արսենը չդիմացավ տեսնելով ու անիծեց «Թաղեմ քեզ, Հաթչեփսուտ, էս ի՞նչ տեղ ես գտել դամբարանիդ համար, կմեռնենք մինչև հասնենք»։
Ի դեպ, Հաթչեփսուտը դեռ մեծածավալ շինարարույթուն անելիս, քաղաքը կառուցելիս հուզվում էր, երբ մտածում էր դարեր հետո իրեն ինչպես են հիշելու։ Կառնակում թողած նրա  արձանագրությունը զարմացնում է իր անկեղծությամբ. «Սիրտս հուզվում է այն մտքից, թե ինչ են մտածելու իմ մասին։ Ինչ են ասելու կյանքիս ու գործերիս մասին նրանք, ովքեր տեսնելու են հուշարձաններս դարեր անց»։ Այո, խորամանկ Հաթչեփսուտին իր ժամանակի մեջ  լինելը քիչ էր. նա հզոր PR արշավ է արել, որ հասնի մեր օրեր։  Ողջ երկրով մեկ նա իրեն նվիրված տաճարներ ու հուշարձաններ է կառուցել, որոնց միայն մասն է կարողացել ավիրել նրան հաջորդած քինախնդիր խորթ որդին՝ Թութմոս 3-րդը։
Թագավորների հովիտը, թագուհիների դամբարանները, մեռյալների հովիտը ավելի քան տպավորիչ են, բայց Լուքսորում մի քիչ տխրում եմ. աչքիս առաջ հնագույն քաղաքակրթության պարտությունն է նոր ժամանակներին։ Ո՞ւր են հզոր եգիպտացիները։ Ինչո՞ւ են ամենուր զբոսաշրջիկին մոլերեցնող  եգիպտացիներ պտտվում՝ մեկ դոլար, մեկ դոլար գոռալով, ինչու են դարձրել հզոր երկիրը մեկ դոլարանոցի երկիր, ինչո՞ւ է ցանկացած հաջորդ եգիպտացին վատաբանում իր համերկրացուն՝ ասելով ՝ զգույշ կլինեք, այստեղ խաբում են, մոլորեցնում, թալանում, գողանում, ոչ մեկին չվստահեք։ Ինչո՞ւ է եգիպտացին դարձել մեծ քաղաքակրթության վերացող արժեք։
Լուքսորում մի քիչ մեռնում եմ։ Ստվերի տակ 44 աստիճան տաքություն է, իսկ ստվեր չկա, ուրեմն՝ եռացող քարերի մեջ 50+ է։ Օդ չկա, խեղդվում եմ։ Գիտակցությունս տեղում է, բայց երբեք չլսած ինչ-որ երկխոսություններ են գլխումս պտտվում։ Հաթչեփսուտն է խոսում, Թութմոսն է, մյուս Թութմոսն է, Կլեոպատրան է, Նեֆերտիտին է, ով ինձ ասում է, որ հայ է եղել, գեղեցիկներից ամենագեղեցիկը և նրան տեսնելով ասել են՝ «եկավ, գեղեցիկը»։  Հետո տեսնում եմ Նեֆերտիտիի պատկերով կախազարդը, որ առաջարկում էին գնել փողոցային վաճառականները. ուզում եմ հիշել դա հաջողություն բերողների թվում էր, թե չէ։ Հին եգիպտոսի  սիմվոլներն են աչքիս առաջ՝ Անխը, Տետը, Ամենատես աչքը, Կատուն, Իբիսը։ Ուզում եմ հիշել կարելի էր Օձի ու Սրբազան Բզեզի խորհրդանիշներով հուշանվերները  գնել ու միասին տանել տուն, թե հենց դա էր չար բախտ գուժելու։ Հետո հիշում եմ՝ ամենաճիշտը Լոտուսն (հավերժ սեր) է. պիտի Լոտուս գտնել։
Ավելի եմ թուլանում։ Մեկը ձեռքիս մեջ սառը քար է դնում։ Նայում եմ ուխտավոր եգիպտացի է. «Սա երջանկաբեր քար է»,- ասում է նա,- Ուխտ եմ անում, որ հաջողություն ունենամ, ինձ հաջողություն, քեզ՝ երջանկություն։
-Պիտի վճարե՞մ,- հարցնում եմ նրան,-Պայուսակս մեքենայի մեջ է, հիմա կբերեմ։
-Սա ի սրտե է,- ասում է նա,-մի վճարի։
-Անունդ ի՞նչ է,- հարցնում եմ ուխտավորին։
-Մուհամեդ,- ասում է նա։
«Դու վերացող արժեք ես, Մուհամեդ»,- ցանկանում եմ ասել նրան, հետո հասկանանում, որ դժվար հասկանա այդքանն անգլերենով, հիշում եմ սերիալներից սովորած արաբերեն շնորհակալությունը ու ասում՝ շուքրան։
Քարի սառնությունը ինչ հաճելի է։ Հետդարձի ողջ ճանապարհին քնում եմ։ Արթնանում եմ հյուրանոցում։ 3 ընկերներս  մահճակալիս մոտ կանգնած են։
- Ես ուղղակի քնե՞լ էի,- փորձում եմ գուշակել՝ նայելով նրանց տագնապած դեմքերին։
-«Ես ուղղակի քնել էի»,- կրկնում է ընկերուհիս՝ Լիլիանը, ու ծիծաղում,-Դու ուղղակի քնել էիր, մենք վախից մի քիչ մեռել, թվում էր՝ էլ  չես արթնանա։
-Չէ, չէ. հաստատ կարթնանայի, երջանիկ կյանքը բա ում էի թողնելու, ասում եմ ու պարզում Մուհամեդի նվիրած քարը։

Встретить рассвет с самыми любимыми на море и проклинать Хатшепсут
Встречавший рассвет в горах смотрит свысока на наблюдавших восход солнца над морем. А встретившим рассвет на море более никогда не грозит раздражение: нирвана неизбежна.
Море – это любовь, большая любовь, но во имя любви не смогла отказаться от соблазна последовать за мечтой и в последний день 5-дневной рабочей поездки разум одержал победу над сердцем. Оставив единственный шанс отдохнуть в шикарном 6-звездочном отеле, пошла по следам самых загадочных легенд детства. Луксор.
Но сначала был рассвет… Поскольку город фараонов находился в 300 километрах от нашего отеля, выехать нужно было на рассвете, вот мы и решили, что проснуться так рано – труднее, чем ждать восхода солнца на пляже, и не пошли спать. То, что мы увидели, в жизни не забуду: впервые видела красоту, от которой хотелось плакать ... Восход солнца над морем нужно наблюдать с самыми любимыми, потому что в этот момент хочешь обнять тех, кто рядом, и кричать на весь мир, что любишь.
На земле Моисея в город фараонов нас сопровождал Моисей. Если скажу, что имя гида –лишь совпадение, это будет большая ложь. В этой стране, где, как отмечали 2 встретившихся мне гидов – Самир и Муса, 99% населения бедны, турист – божество, подобно дождю, которому нужно угодить. А поскольку в Египте отдыхают в основном россияне, русифицированным было все: имена, легенды, мифы, анекдоты. Настоящее имя Моисея было Муса. Чтобы угодить туристам, он представлялся Моисеем. На всем пути Мусса-Моисей магическим образом продавал нам все, что можно: от воды до золота, от чая до поездки на банановый остров, от легенд до мифов.
Мы движемся по бесконечности песков без остановок, к прочитанному в школе добавляются рассказы Муссы, жду с нетерпением, когда же все увижу.
Хатшепсут
Как немного феминистку, меня всегда интересовали больше царицы, нежели цари, что уж говорить про женщину-фараона…  Хатшепсут увлекалась я еще с детства: сперва на уроках «Истории Древнего мира». Потом были фильмы. И вот теперь реальность. Она была первой женщиной в мире, которую можно было назвать знаменитой.
Особое место в истории «великих царских жён» занимает именно Хатшепсут. Она была «великой царской женой» её неполнородного брата Тутмоса II. За это время Хатшепсут стала «супругой бога Амона» (высочайший ранг жрицы в храме Амона в Карнаке). После смерти мужа она стала регентом, из-за малого возраста её пасынка Тутмоса III, единственного наследника мужского пола (рождённого наложницей Исидой), и правила успешно 22 года. Хотя до неё и другие женщины правили Египтом, Хатшепсут была первой женщиной, получившей титул фараон. Став фараоном, она назначила свою дочь Неферуру верховной жрицей, передав ей титул «Супруга бога Амона». Хатшепсут рушила один за другим, подобно карточному домику, все укоренившиеся традиции.
Хатшепсут, женщина-фараон, чья мумия «сбежала» из усыпальницы.
Женщина-фараон, которая стала регентом сына своего покойного мужа и после интригами умудрялась не допускать до власти уже взрослого пасынка.
Женщина-фараон, правившая 21 год как полноправный фараон, что было нарушением традиций, ведь фараоном мог быть только мужчина.
Женщина-фараон, приказавшая изображать себя в мужском обличье, с царской накладной бородой.
Женщина-фараон, чья смерть и жизнь – загадка.
Женщина-фараон, которая провозгласила себя «Супругой бога Амона», узаконив свое возведение на престол.
Женщина-фараон, объединившая вокруг себя элиту радикальной египетской интеллигенции, даже пасынок подчинялся ей, не требуя полагающегося ему по закону престола.
Женщина-фараон, которая лично возглавляла один из двух совершённых во время её правления военных походов в Нубию, а также контролировала Синайский полуостров, Финикийское побережье, Южную Сирию и Палестину.
Женщина-фараон, которой и после смерти не давали покоя, пыталась стереть ее из истории.
Женщина-фараон, которая построила свой храм в таком недоступном месте, что он дошел до нас – на зло разрушающим его, и, наконец, женщина-фараон, которая построила свою усыпальницу в таком месте, что Арсен из нашей группы, увидев ее, не удержался от проклятия: «Будь ты неладна, Хатшепсут! Ну и место ты нашла для своей усыпальницы!  Умрем, пока доберемся!»
Кстати, Хатшепсут еще во время широкомасштабного строительства, при построении города волновалась, когда думала, как будут ее помнить через века. Поражает своей искренностью ее высказывание, высеченное на одном из обелисков в храме в Карнаке: «Сердце мое трепещет при мысли о том, что скажут люди. Что скажут о моих деяниях те, кто взглянет на мои памятники спустя годы». Да, хитрой Хатшепсут было мало оставаться в своем времени, она провела мощную PR-кампанию, чтобы слава о ней дошла до наших дней. Хатшепсут стала великим строителем, повсюду возводила храмы и собственные статуи, увековечив в камне свои титулы, события собственной жизни, свои мысли и чаяния. Пришедшему к власти после кончины Хатшепсут ее мстительному пасынку Тутмосу III удалось уничтожить лишь часть из них.
Долина царей, усыпальницы цариц, долина мертвых – более чем впечатляющи, но в Луксоре не покидает чувство легкой грусти: перед глазами – поражение древнейшей цивилизации новым временам. Где великие египтяне? Почему повсюду вертятся вводящие туристов в заблуждение египтяне, восклицая «1 доллар!», «1 доллар!», почему они превратили мощную страну в 1-долларовую? Почему каждый встречный египтянин бранит своего соотечественника, говоря: будьте осторожны, здесь воруют, вводят в заблуждение, грабят и воруют, никому не верьте? Почему египтянин стал исчезающей ценностью великой цивилизации?
В Луксоре чуть-чуть умираю. В тени – +44 градуса, а тени нет. Значит, в закипающих камнях – 50+. Нечем дышать, задыхаюсь. Сознание на месте, но в голове постоянно крутятся никогда не слышанные диалоги. Говорит Хатшепсут, Тутмос, другой Тутмос, Клеопатра, Нефертити, рассказывающая мне, что она – была армянкой, самой красивой среди красавиц и что, видя ее, говорили: «Красивая пришла». Затем вижу кулон с изображением Нефертити, который предлагали купить уличные торговцы. Хочу вспомнить, было ли ее изображение среди тех, что приносят удачу. Перед глазами символы Древнего Египта:  Анкх, Тиет, Всевидящее око, Кот, Ибис. Хочу вспомнить, можно ли было покупать сувениры с символами змеи и жука-скарабея и вместе отвезти домой, или именно это принесло бы неудачу. Потом вспоминаю, что самое правильное – Лотос (олицетворение вечной любви), нужно найти Лотос.
Слабость усиливается. Кто-то кладет мне в руку холодный камень. Смотрю – это египтянин- паломник. «Это камень, приносящий счастье, – говорит он, – я совершаю паломничество, чтобы ко мне пришла удача. Мне – удачи, тебе – счастья».
– Должна заплатить? – спрашиваю его. – Сумка в машине, сейчас принесу.
– Это от сердца, – говорит он, – не плати.
– Как твое имя? – спрашиваю паломника.
– Мухаммед, – отвечает он.
«Мухаммед, ты – исчезающая ценность», – хочу сказать я ему, потом понимаю, что вряд ли он поймет столько на английском, вспоминаю выученное из сериалов «спасибо» на арабском и говорю – «шукран».
Как приятна прохлада камня. На обратном пути сплю. Просыпаюсь в отеле. Возле кровати – трое моих друзей.
– Я просто уснула? – пытаюсь угадать я, видя их испуганные лица.
«Я просто уснула», – повторяет подруга – Лилиан – и смеется: «Ты просто уснула, мы немножко умерли от страха, казалось – не проснешься».
– Нет, нет. Я бы обязательно проснулась, кому же оставлять счастливую жизнь? – говорю я и протягиваю подаренный Мухаммедом камень.