Սուրեն Սարգսյան. ԱՄՆ կառավարությունը նախատեսում է կրճատել Արցախին տրամադրվող օգնությունը
ԱՄՆ կառավարությունը նախատեսում է կրճատել Արցախին տրամադրվող ֆինանսական աջակցությունը։ Այս մասին գրում է քաղաքագետ Սուրեն Սարգսյանն ու մանրամասնում, որ աջակցությունը տրամադրվում էր ականապատված տարածքների ականազերծման նպատակով։
«Սա USAID-ի կողմից ֆինանսավորվող ծրագիր է, որի դադարեցումը լուրջ քաղաքական մեսիջ է իր մեջ պարունակում։ Կոչ եմ անում ամերիկաբնակ ընկերներիս միանալ Հայ Դատի գրասենյակի կազմակերպած արշավին: Նորից եմ ասում, սա լրջագույն քաղաքական հետևանքներ է ունենալու: Սա դառնալու է քաղաքական և իրավական նախադեպ, որի հետևանքները բոլորս ենք գիտակցում:
P.S. ԱՄՆ-ն աշխարհի միակ պետությունն է ՀՀ-ից հետո, որ չճանաչելով Արցախի անկախությունը ուղիղ ֆինանսական աջակցություն է տրամադրում Ստեփանակերտին»,-նշել է նա։

Сурен Саркисян: Правительство США планирует сократить предоставляемое Арцаху финансовое содействие
Правительство США планирует сократить финансовое содействие, предоставляемое Арцаху (Нагорно-Карабахской Республике, НКР). Об этом на своей странице в соцсети Facebook сообщил политолог Сурен Саркисян и добавил, что поддержка предоставлялась с целью разминирования территорий в Арцахе.
«Это финансируемая USAID программа, прекращение которой содержит в себе серьезный политический месседж. Призываю своих проживающих в США друзей присоединиться к кампании, организованной Офисом “Ай Дат”. Вновь повторяюсь, это может привести к серьезнейшим политическим последствиям. Это станет политическим и правовым прецедентом, последствия которого мы все осознаем.
P.S. США – это единственное государство после Республики Армения, которое, не признавая независимость Арцаха, оказывает прямую финансовую поддержку Степанакерту», – отметил политолог.