Հայաստանում ոչ ալկոհոլային խմիչքների արտադրությունը նվազել է, մրգահյութերինը՝ աճել
Վիճակագրական կոմիտեի հրապարակած տվյալների համաձայն՝ 2019 թվականի հունվար-մայիսին Հայաստանում արտադրվել է 28 մլն 981.2 հազար լիտր ոչ ալկոհոլային խմիչք, ինչը նախորդ տարվա նույն ժամանակահատվածի համեմատ նվազել է 28.7%-ով:
Վիճակագրության համաձայն, այս տարվա հինգ ամիսներին հանրապետությունում արտադրվել է 4 մլն 440.9 հազար լիտր մրգահյութ և բանջարահյութ՝ նախորդ տարվա նույն ժամանակահատվածի համեմատ աճելով 8.7%-ով:
Մասնավորապես, տոմատի հյութերի արտադրության ծավալն աճել է 32.4%-ով՝ կազմելով 208.5 հազար լիտր,իսկ առանց խառնուրդների, շաքարի հավելումներով մրգահյութերի արտադրությունն ավելացել է 7.7%-ով՝ կազմելով 4 մլն 232.4 հազար լիտր:

Production of non-alcoholic beverages dropped by 28.7% to 28 million 981.2 thousand liters in Armenia in the first five months of 2019 against the same period last year, according to the latest official figures.
Meantime, the country produced 4 million 440.9 thousand liters of fruit and vegetable juice from January to May, up by 8.7% from 2018, the National Statistical Committee said.
According to the statistics, Armenia’s tomato juice production grew by 32.4% to 208.5 thousand liters this year, while production of fruit juice with sugar additives increased by 7.7% to amount to 4 million 232.4 thousand liters.