Ոստիկանները հայտնաբերել են «Եռաբլուրում» շիրմաքարերին մոմ թափած անձին:
«Օգոստոսի 1-ին համացանցում «Եռաբլուրում պղծել են հերոսների շիրիմները» վերտառությամբ տեսանյութ էր տարածվել, ուր երեևում է, որ «Եռաբլուր» զինվորական պանթեոնում «ապրիլյան պատերազմի» հերոսների շիրմաքարերին ինչ-որ նյութից առաջացած հետքեր կան։ ՀՀ ոստիկանության պետ Վալերիյ Օսիպյանի հանձնարարականով ոստիկանության տարբեր ստորաբաժանումների ծառայողներ ձեռնարկեցին օպերատիվ-հետախուզական լայնածավալ միջոցառումներ՝ կատարվածի հանգամանքները կարճ ժամանակում բացահայտելու ուղղությամբ։
Արդյունքում՝ Աշտարակի ոստիկանները տեղեկություններ ստացան, որ Աշտարակի գերեզմաններում մի կին տարօրինակ վարքագիծ է դրսևորում և ինչ-որ գործողություններ կատարում շիրմաքարերի մոտ։ Նա հայտնաբերվել ու բերման է ենթարկվել ոստիկանության Աշտարակի բաժին։ Երևանի բնակիչ, 51-ամյա կնոջ հայտնածով՝ այրված մոմ է լցրել շիրմաքարերին՝ անեծքը հանելու համար։
Կինը հայտնել է նաև, որ նմանատիպ գործողություններ կատարել է «Եռաբլուրում» և այլ գերեզմանոցներում։ Դեպքի հանգամանքները պարզվում են։ Փաստի առթիվ նյութեր են նախապատրաստվում»։

Полиция Армении: По подозрению в осквернении могил в пантеоне «Ераблур» подвергнута приводу 51-летняя женщина
Сотрудники Полиции Армении обнаружили 51-летнюю жительницу Еревана, которая растопила свечи на надгробных плитах в воинском пантеоне «Ераблур».
Подробности сообщаются в распространенном Полицией РА заявлении:
«1 августа в Сети распространилась видеозапись “В Ераблуре осквернены могилы героев”, на которой видно, что на могильных плитах героев Апрельской войны 2016 года обнаружены какие-то следы. По поручению начальника полиции Армении Валерия Осипяна, сотрудники различных подразделений Полиции предприняли широкомасштабные оперативно-разведывательные мероприятия, по части раскрытия обстоятельств произошедшего за короткий срок.
В результате, сотрудники отделения полиции города Аштарак получили сведения, что на кладбищах Аштарака женщина демонстрирует странное поведение и совершает какие-то действия у могил.
Женщина была обнаружена и подвергнута приводу в отделение полиции города Аштарак. По словам 51-летней жительницы Еревана, она растопила свечи на надгробные плиты с целью “снятия проклятия”.
Женщина рассказала также, что провела подобные действия также в воинском пантеоне “Ераблур” и других кладбищах.